Logo General Fresh
General Fresh 8 grudnia 2016 4 min czytania
W kuchni

Niechciani lokatorzy – sposoby na odstraszenie moli spożywczych i odzieżowych

zrzut ekranu 2016 12 08 o 142500 2424

W Twoim domu ktoś jest. Nie widzisz go, ale coraz częściej zauważasz ślady jego obecności. Wygląda na to, że jest ich więcej. Skąd to wiesz? Torebki z suchymi półproduktami spożywczymi mają małe otworki, a ich zawartość jest dziwnie ponadgryzana. Twoje ubrania zaczynają wyglądać jakby chorowały na ospę – wszędzie widzisz małe dziurki. W końcu zaczynasz rozumieć, że po Twoim mieszkaniu nie latają mini-ćmy. To mole. Co zrobić, żeby się ich pozbyć i odstraszyć raz na zawsze?


Skąd się biorą i czym są mole?

Mole to jedne z najczęściej występujących insektów w domach i mieszkaniach. Rozróżniamy dwa rodzaje: mole spożywcze i mole odzieżowe. Te pierwsze niestety bardzo często przynosimy sami – razem z zakupami. Jajeczka i larwy moli świetnie czują się w takich produktach jak:

  • ziarna zbóż i nasiona motylkowe,
  • mąki i wyroby piekarnicze,
  • bakalie, orzechy,
  • suszone warzywa i owoce.


Z tego względu warto robić zakupy tylko w sprawdzonych miejscach, gdzie sprzedawcy dbają o sposób magazynowania towarów. Mole lubią, kiedy wokół nich jest ciemno i ciepło. W przypadku moli ubraniowych, te najczęściej wpraszają się do Twojego domu przez uchylone okna i niezabezpieczone kratki wentylacyjne. Dlatego moskitiery i dopasowane siatki na kratkach są pierwszym krokiem do uniknięcia niechcianych lokatorów.

Produkty sypkie warto trzymać w szczelnie zamkniętych słoikach.


Jak „wyprosić” mole?

Jeśli chcesz pozbyć się moli, musisz zacząć od gruntownych porządków. W przypadku moli spożywczych konieczne będzie wyrzucenie wszystkich podejrzanych o przetrzymywanie larw i jajeczek produktów spożywczych. Foliowe opakowania i cienkie plastikowe pudełeczka wymień na szklane słoje i metalowe puszki, czyli pojemniki, których żadna owadzia szczęka nie jest w stanie przegryźć. Mole odzieżowe najszybciej usuniesz piorąc zawartość swojej szafy i wymrażając po wysuszeniu przez 2-3 godziny. Warto pamiętać: żaden mól nie przetrwa czterech dni w lodówce, dlatego nowo zakupione ubrania z second handu czy jedzenie z pobliskiego targowiska możesz poddać lodówkowej kwarantannie. Kolejnym ważnym krokiem jest sprzątanie, które polega na wymyciu wnętrz i frontów szaf/szafek. Uwaga: to dotyczy również tylnej ściany mebli. A skoro już je odsuwasz, to nie zapomnij odkurzyć i zmyć podłogi, na której stoją. Najlepsze efekty przynosi użycie wody z octem (proporcje 1:1) z dodatkiem olejku goździkowego/cytrusowego lub przetarcie umytej powierzchni octem winnym.

Warto sięgnąć po lawendę do szafy,


Jak zniechęcić mole do powrotu?

Na pewno nie chcesz nigdy więcej powtarzać tego żmudnego procesu eksmisji moli. Dlatego podajemy listę produktów, których te insekty nie znoszą. Dzielimy je na dwie kategorie – jako odstraszacze moli spożywczych i moli odzieżowych:

 

mole spożywcze mole odzieżowe
liść laurowy lawenda
ziele angielskie szałwia
goździki ziele bagna
ocet mięta
mięta igły sosny
czarnuszka szare gazety - farba drukarka
skórka cytrynowa kawałki zwykłego mydła

 


Walka z domowymi insektami nigdy nie jest łatwa. Ale życie z nimi jest jeszcze trudniejsze. Pamiętaj: to Twój dom i nie musisz godzić się na żadnych niechcianych lokatorów. A jak głosi stare powiedzenie: „lepiej zapobiegać, niż leczyć”. Dlatego już dziś skorzystaj z naszych zawieszek o pięknym, a znienawidzonym przez mole, zapachu lawendy. Odświeżacz do szafy Arola marki General Fresh pomoże Ci dać do zrozumienia tym małym podgryzaczom, że u Ciebie nie ma dla nich miejsca.

 

To może Cię zainteresować

pexels rene asmussen 1358900 1
W kuchni
Szafki kuchenne to zdecydowanie jedne z najbardziej istotnych miejsc do przechowywania, jakie znajdują...
Logo General Fresh
General Fresh
27 marca 2024 4 min czytania
pexels klaus nielsen 6287223 1
W kuchni
Mole spożywcze to uciążliwy problem, który niestety może pojawić się w domu każdego z nas. Czasem mimo...
Logo General Fresh
General Fresh
26 marca 2024 5 min czytania
triki kuchnia
W kuchni
Kuchnia to szczególne miejsce w każdym domu, w którym spędzamy czas z bliskimi na...
Logo General Fresh
General Fresh
30 listopada 2023 5 min czytania
garnekprzypalony
W kuchni
Z pewnością każdy z nas choć raz w swoim życiu przez przypadek przypalił garnek. Wystarczy chwila...
Logo General Fresh
General Fresh
12 września 2023 4 min czytania