Obowiązki domowe dzieci: co i w jakim wieku?
Udział dziecka w pracach domowych to jednocześnie odciążenie dla rodziców i okazja do opanowania nowej umiejętności przez dziecko. Tylko w jakim wieku zacząć tę naukę? Co może robić trzylatek, a co powinien opanować sześciolatek?
Nie kara, lecz zachęta
Na początek warto podkreślić, że obowiązek domowy nie powinien być traktowany jako kara. Lepiej, aby pociecha postrzegała sprzątanie i inne czynności jako coś przyjemnego. Nie należy więc straszyć dziecka karą za niewykonanie obowiązku, najlepiej będzie je zachęcić. Jak?
Postawę do obowiązków domowych powinno się kształtować już od najmłodszych lat dziecka. Dla rodzica jest to całkiem korzystne, bo im mniejsze dziecko, tym łatwiej jest zmienić obowiązek w zabawę. Sprzątanie na czas, rywalizacja między dzieckiem a rodzicem w grze “Kto posprząta więcej” i inne sztuczki są świetnym pomysłem na urozmaicenie codziennych obowiązków. Można też motywować pociechę czynnością, która nastąpi po spełnieniu obowiązku np. “Jak schowasz zabawki, to pójdziemy na plac zabaw”.
Jakie obowiązki w jakim wieku?
Wielu rodziców obawia się, że zbyt wcześnie powierzone obowiązki odbiją się źle na dziecku. To nieprawda. Pociecha może wykonywać proste obowiązki domowe już w wieku 2-3 lat! Wraz z wiekiem dziecka można dokładać kolejne obowiązki.
2-3 lata
- Odkładanie zabawek na miejsce
- Wrzucanie ubrań do kosza na pranie
- Wyrzucanie zużytych pieluszek do kosza
- Odkładanie książeczek na półkę
- Szczotkowanie zębów (przy asyście rodzica)
4-5 lat
- Ubieranie się i przygotowywanie ubrań na rano (przy asyście rodzica)
- Nakrywanie do stołu
- Ścieranie kurzu
- Zamiatanie
- Pomoc w rozpakowywaniu zakupów
6-8 lat
- Ścielenie łóżka
- Noszenie lekkich zakupów
- Podlewanie kwiatów
- Opróżnianie zmywarki
- Pomoc w przygotowaniu posiłków
8-10 lat
- Samodzielne przygotowywanie prostych posiłków (np. kanapka, owsianka)
- Mycie umywalki, wanny, zlewu
- Wstawianie i rozwieszanie prania
- Wkładanie naczyń do zmywarki, samodzielna obsługa zmywarki (lub samodzielne zmywanie)
- Odkurzanie
- Samodzielne robienie niewielkich zakupów
- Pomoc młodszemu rodzeństwu w prostych czynnościach
Obowiązek wykonany po łebkach?
Pamiętaj, że jeśli dziecko wykonuje jakąś czynność po raz pierwszy lub dopiero od niedawna, ma prawo popełniać błędy. Nie pouczaj go wówczas, tylko udziel pochwały. Dopiero kiedy minie jakiś czas i zauważysz, że dziecko jest świadome błędów, ale celowo ich nie koryguje, możesz zacząć pouczanie. Unikaj oskarżycielskiego tonu.