Ocet do czyszczenia- do czego może się przydać?
Naturalne środki czystości są coraz bardziej popularne, a samodzielne metody czyszczenia różnych powierzchni za pomocą produktów, które każdy z nas ma w swoim domu, stały się hitem w ostatnich latach. Nic dziwnego, w czasach gdy ekologia jest dla nas niezwykle ważna, staramy się jak najbardziej dbać o naszą planetę na różnych płaszczyznach- także czyszczenia naszych domów.
Ocet od dawna używany jest jako uniwersalny naturalny środek czyszczący, który doskonale radzi sobie z rozmaitymi zanieczyszczeniami w naszych domach. Nic dziwnego, właściwości octu były już docenione przez nasze prababcie, które z powodzeniem wykorzystywały go na różne sposoby. Wszechstronny ocet usuwa nieprzyjemne zapachy, wywabia plamy, zabija bakterie i nadaje się do czyszczenia płytek, blatów kuchennych, a także mycia okien, przy czym nie zatruwa środowiska naturalnego.
W tym artykule skupimy się na dobroczynnych właściwościach octu i pokażemy, dlaczego jest to doskonały środek do czyszczenia rozmaitych powierzchni w całym domu. Odkryjemy z wami tajniki zastosowania octu i pokażemy proste sposoby na samodzielne przygotowanie domowych detergentów na bazie octu, które sprawią, że ten uniwersalny środek czyszczący zagości w waszych domach na dłużej.
Dlaczego ocet spirytusowy tak świetnie radzi sobie z zabrudzeniami?
Sekretem octu jest jego kwasowość, która działa na zabrudzenia jak rozpuszczalnik i doskonale radzi sobie nie tylko z tłustym osadem oraz brudem, ale również z uporczywymi osadami tj. kamień czy rdza. Ponadto ocet posiada także właściwości odkażające, co pozwala na pozbycie się wirusów oraz bakterii z czyszczonej powierzchni, a także zneutralizowanie nieprzyjemnych zapachów.
Jakie powierzchnie można czyścić roztworem wody z octem?
Ocet spirytusowy może być wykorzystywany do czyszczenia wielu domowych powierzchni. Poniżej przedstawimy wam poszczególnie z nich wraz z podziałem na konkretne pomieszczenia.
Kuchnia
Zastosowanie octu w kuchni jest dość szerokie, ponieważ roztwór na jego bazie doskonale rozprawi się z trudnymi zabrudzeniami jak zaschnięty brud, tłuszcz, czy kamień. Roztwór wody z octem świetnie sprawdzi się do czyszczenia blatów kuchennych, kafelek, szafek, zlewozmywaków wraz z armaturą, a także doskonale rozprawi się z zabrudzonym sprzętem AGD. Płyn do mycia na bazie octu i ciepłej wody nada się także do czyszczenia mikrofalówki, piekarnika, płyty indukcyjnej, kuchenki, czy lodówki. Wystarczy wymieszać ciepłą wodę z odrobiną octu i za pomocą ściereczki przetrzeć powierzchnię, aż będzie czysta.
Ocet również może być stosowany jako naturalny odkamieniacz do czajnika, wystarczy wlać do niego pół szklanki octu, wymieszać z wodą, a następnie zagotować. Po zagotowaniu zalecamy pozostawić mieszankę jeszcze przez chwilę, a po upływie kilku minut wylać ją i opłukać czajnik, a pozostały osad przetrzeć gąbką lub wilgotną ściereczką.
Łazienka
Ocet do czyszczenia łazienki to doskonały pomysł, który idealnie rozprawi się z trudnymi osadami z kamienia i mydlin. Przygotuj pół szklanki octu i wymieszaj go z taką samą ilością ciepłej wody. Taką mieszanką bez problemu wyczyścisz wannę, prysznic, czy umywalkę, ale również usuniesz osady wapienne, które powstają w toalecie, a także zacieki na kafelkach oraz fugi. Rozcieńczony roztwór octu nadaje się także do usuwania osadów kamiennych, które powstają na armaturze łazienkowej, uważaj jednak ze stężeniem, ponieważ zbyt mocny roztwór może uszkodzić ich powierzchnię.
Gdzie jeszcze można używać octu, a gdzie lepiej go unikać?
Ocet spożywczy ze względu na swoją kwasowość nie nadaje się do czyszczenia wszystkiego, bo może uszkodzić powierzchnie. Z pewnością nie należy stosować go do naturalnego kamienia (tj. granit czy marmur), ponieważ ocet może spowodować zmatowienie powierzchni i spowodować trwałe przebarwienia. Podobnie jest w przypadku podłóg drewnianych, mebli oraz woskowanych powierzchni (np. podłogi winylowe). Ocet nie powinien być również stosowany do czyszczenia aluminiowych naczyń, a także elementów wykonanych ze srebra, ponieważ jego kwasowość może spowodować korozje i przebarwienia. Czyszczenie ekranów telewizorów, komputerów, czy innych urządzeń elektrycznych również nie jest dobrym pomysłem. Ocet może trwale uszkodzić ich powierzchnię, a nawet spowodować uszkodzenia wewnątrz mechanizmu.
Natomiast czyszczenie octem doskonale sprawdzi się w przypadku wszelkich powierzchni szklanych takich jak lustra, kafelki, czy szyby, pozostawiając ich powierzchnię idealnie czystą i błyszczącą. Do mycia szyb lub luster zaleca się zrobienie roztworu ciepłej wody w stosunku pół szklanki octu, podobnie jak w przypadku czyszczenia innych zabrudzeń w kuchni lub łazience. Jeżeli okna są bardzo brudne, można wykorzystać ściereczkę nasączoną octem i z jej pomocą usunąć tłuste zabrudzenia.
Jeśli nie jesteś jednak zwolennikiem tej ekologicznej metody czyszczenia lub przeszkadza Ci nieprzyjemny zapachu octu, polecamy zapoznać się z naszą ofertą detergentów, które pomogą utrzymać porządek w twoim domu. W naszym asortymencie znajdziesz zarówno płyty dedykowane do mycia kuchni oraz ceramiki łazienkowej, które również poradzą sobie z uciążliwymi zabrudzeniami oraz osadem. Sprawdź naszą ofertę i zadbaj o swój dom z GeneralFresh!