Logo General Fresh
General Fresh 30 sierpnia 2022 5 min czytania
W domu

Okna bez smug i zacieków – sprawdzone triki

okna bez smug i zaciekow

Mycie okien jest dla Ciebie udręką? Jeśli tak, sprawdź nasze triki na okna bez smug i zacieków. Pokażemy, jak w prosty sposób wyczyścić szyby. Dowiedz się, czego użyć i jakie sztuczki wypróbować.

Zanim zaczniesz mycie okien

Wiele osób zaczyna mycie okien od wytarcia szyb. Niestety jest to błąd. Dlaczego? Ponieważ rama i framuga zostaje brudna. Z tego powodu brud z nich może przenosić się na pozostałą część okna.

Aby cieszyć się oknami bez smug i zacieków, zacznij od zdjęcia firan i zasłon. Następnie przejdź do parapetów i ram okiennych. Do ich umycia możesz wykorzystać miękką ściereczkę i płyn do mycia naczyń.

Pora dnia ma znaczenie

Jaka pora dnia i pogoda jest najlepsza? Do tej pory myłaś okna, kiedy świeciło słońce? Nic dziwnego, że miałaś problem ze smugami i zaciekami. W jaki sposób one powstawały? Odpowiedź jest prosta. Promienie słoneczne przyspieszają schnięcie szyb. W efekcie nie zdążysz wytrzeć z nich detergentów, co powoduje nieestetyczne plamy.

Dlatego myj okna wtedy, kiedy słońce nie świeci bezpośrednio. W przypadku okien wychodzących na południe będzie to po godzinie 16. Jeśli masz okna na zachód, umyj je z samego rana. Na wschodzie zaś - w południe. Najmniej problemów jest z oknami północnymi. Można bowiem myć je o dowolnej porze.

Akcesoria, których potrzebujesz

Aby cieszyć się oknami bez smug i zacieków, ważne są akcesoria. Ręcznik kuchenny nie jest w tym przypadku najlepszym pomysłem. Może zostawiać białe włókna. Do tego jest nieekologiczny i niepraktyczny.

Zamiast niego sięgnij po sprawdzone ściereczki domowe. Najlepiej, aby były one wykonane z mikrofibry. Dzięki temu nie musisz martwić się o smugi czy zacieki. Skracają one także czas mycia okien. Jest to możliwe dzięki cienkim włóknom, które doskonale pochłaniają wodę i zabrudzenia. 

Do mycia okien możesz wyposażyć się w również inne sprzęty. Na rynku nie brakuje myjek czy elektronicznych urządzeń. Ich stosowanie znacznie przyspiesza proces. Sprawdzą się one zwłaszcza wtedy, kiedy masz w domu sporo okien.

Sprawdzone sposoby na okna bez smug i zacieków

Okna bez smug i zacieków są możliwe, jeśli wykorzystasz odpowiednie środki czystości. Jakie sprawdzą się lepiej, jeśli nie dedykowane? Nie trzeba wynajdywać koła na nowo.

Płyn do mycia szyb pozwala usunąć nawet najbardziej uciążliwe zabrudzenia. Specjalna formuła takiego produktu sprawia, że łatwiej jest uniknąć smug i zacieków.

Co, jeśli nie płyn do mycia okien? Jeśli akurat nie masz go pod ręką, wybierz płyn do mycia naczyń. Jest to bezpieczny środek do szyb, framug czy ramy. Wystarczy, że połączysz go z wodą i przemyjesz okna. Uważaj jednak na ilość. Nie powinno go być zbyt dużo. W innym będzie się za bardzo pienił, a mycie będzie trudniejsze.

Domowe sztuczki

W internecie nie brakuje domowych sztuczek, które pozostawiają bez smug i zacieków. Warto im się przyjrzeć. Które sposoby są najskuteczniejsze, a które omijać z daleka?

Rozwór z octem

To najprostszy sposób na mycie okien. Ocet usunie z nich wszelkie zabrudzenia i kurz. Jednocześnie zapobiegnie powstawaniu zacieków. Jego wadą jest jednak silny zapach. Dlatego rozcieńcz go wodą w proporcji 1:1. Możesz także dodać kilka kropel wybranego aromatu.

Gliceryna                                                           

Kolejnym trikiem jest użycie gliceryny. Jak się bowiem okazuje, pozostawia ona na szybach filtr. Dzięki niemu nie będzie się na nich osadzał kurz, a krople deszczu nie spowodują zacieków. Wystarczy dodać kilka kropel do środka czyszczącego. Zamiast gliceryny możesz użyć też płynu do płukania.

Gazety

Kilka lat temu wiele osób polerowało okna gazetą. Czy dalej jest to skuteczny sposób? Jak się okazuje, niekoniecznie. Ich powierzchnia może porysować szyby. Zamiast nich lepiej jest się zdecydować na nylonowe rajstopy. To kolejny skuteczny sposób naszych babć na okna bez zacieków.

Podsumowanie

Mycie okien nie musi być udręką. Jeśli jednak przekładasz ten obowiązek z dnia na dzień, jedno jest pewne. Brudniejsze okna myje się trudniej. Dlatego warto znaleźć chwilę, aby je umyć już teraz. Z naszymi sposobami oraz profesjonalną chemią nie powinno być to dla Ciebie trudne.

To może Cię zainteresować

pexels cottonbro 4112723 1
Praktyczne rozwiązania
W naszych domach coraz częściej pojawiają się urządzenia, które oferują nie tylko nowoczesność, ale ...
Logo General Fresh
General Fresh
17 maja 2024 5 min czytania
pexels liliana drew 9462141 1
W domu
Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak wielką różnicę może zrobić właściwy wybór odkurzacza w Twoim domu?...
Logo General Fresh
General Fresh
8 maja 2024 8 min czytania
pexels cottonbro 4107249 1
W domu
Czy zdajesz sobie sprawę z tego, jak wiele korzyści niesie regularne odkurzanie Twojego domu? To nie...
Logo General Fresh
General Fresh
23 kwietnia 2024 9 min czytania
pexels tima miroshnichenko 6195955 1
W domu
Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak wiele czasu spędzasz na kanapie? To ona jest świadkiem wielu rodzinnych...
Logo General Fresh
General Fresh
17 kwietnia 2024 9 min czytania