Logo General Fresh
General Fresh 24 czerwca 2021 5 min czytania
W pralni

Plamy ze smaru – Czym je usunąć?

Plamy20ze20smaru20 20czym20je20usunac

Smarem możemy ubrudzić się w wielu sytuacjach. Może zdarzyć się to podczas naprawy samochodu, roweru lub podczas zwykłego majsterkowania.

Niestety samo przecieranie zabrudzeń lub próba zmycia ich wodą może okazać się niewystarczająca. Plamy ze smaru bywają uporczywe i trudno zmywalne, natomiast istnieje kilka sposobów na to, by się ich pozbyć.

Czym jest smar?

Najpierw warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czym tak naprawdę jest smar i po co się go stosuje. Otóż jest to substancja, która ma za zadanie zmniejszyć tarcie poszczególnych powierzchni lub przedmiotów i zapewnić im odpowiedni poślizg.

Dla przykładu smar sprawia, że zawiasy w drzwiach przestają skrzypieć, że łańcuch rowerowy się nie przeciera, a także zapobiega on powstawaniu korozji na powierzchniach maszyn.

Większość mechanizmów i maszynerii wykorzystywanych w przemyśle, w którymś ze swych elementów konstrukcyjnych potrzebują właśnie smaru.

Jak usunąć plamy ze smaru?

Tak jak zostało to już wspomniane - czarne plamy po smarze są absolutnie do zmycia, dlatego jeśli pojawiły się na naszej odzieży lub innych tkaninach, to możemy podjąć skuteczne środki przeciwdziałania.

Istnieją domowe sposoby na usunięcie plam ze smaru, które przedstawimy i szeroko opiszemy.

Szare mydło

Nie sposób wymienić wszystkich zastosowań tego uniwersalnego środka, jakim jest szare mydło. Jest one nie tylko dobre dla naszej skóry, ale jak się okazuje, stanowi doskonały preparat czyszczący, którym wyczyścisz wiele uporczywych plam, w tym także plamy ze smaru.

Aby usunąć smar z ubrania szarym mydłem, należy po prostu potrzeć nim plamę, tak by jego drobinki dostały się do włókien.

Następnie powinno się pozostawić zabrudzone miejsce na około 15 minut, po czym powinno się spłukać ubranie w ciepłej wodzie. Warto wiedzieć, że użycie szarego mydła jest skuteczne tylko w przypadku niewielkich i nie dość głębokich plam ze smaru.

Masło

Aby usunąć plamy ze smaru, można korzystać z wielu domowych sposobów, a jeden z nich polega na wykorzystaniu takiego produktu, jakim jest masło.

Ubrania lub tkaniny, na których można spostrzec plamę od smaru, mogą być wyczyszczone nie tylko przez masło, lecz inne tłuste substancje, takie jak np. smalec.

Aby sprać smar, w pierwszej kolejności powinno się podłożyć chusteczkę lub ręcznik papierowy pod plamę, po to, by nie pobrudzić tłuszczem innych rzeczy. Następnie trzeba nanieść masło na ubranie lub tkaninę i po upływie 15 minut wyprać. Dzięki tej metodzie plama powinna zniknąć.

Płyn do mycia naczyń

Jeśli nie wiemy, czym sprać smar to powinniśmy sięgnąć po płyn do naczyń. Domowe sposoby bywają w takich przypadkach po prostu najlepsze. Dlatego, aby pozbyć się uporczywych plam ze smaru, sięgnijmy po ten jakże powszechny środek.

Najpierw powinno się nałożyć niewielką ilość płynu do naczyń na plamę znajdującą się na naszej odzieży lub fragmencie tkaniny. Następnie trzeba odczekać około 20 min.

Ważne, aby substancja płynu do mycia naczyń zdążyła dobrze wsiąknąć w miejsce plamy ze smaru. Po upływie tego czasu wypierz ubranie z proszkiem do prania lub z płynem do naczyń w pralce lub ręcznie w ciepłej wodzie.

Pasta BHP

Innym sposobem na to, by usunąć plamy ze smaru, jest zastosowanie preparatu chemii gospodarczej, którym jest pasta BHP. Ważne by była ona w żelu, gdyż wtedy będzie najbezpieczniejsza dla ubrania lub innej tkaniny.

Pastę BHP trzeba polać na plamę, pozostawić na kilkanaście minut i na koniec całość wyprać w ciepłej wodzie. Za pomocą tego sposobu można skutecznie sprać smar, nawet jeśli będzie go naprawdę dużo.

Benzyna ekstrakcyjna

W przypadku rozterki dotyczącej tego, czym sprać smar, pomóc może nam benzyna ekstrakcyjna. Plama od smaru powinna być wobec tego zupełnie bezbronna, gdyż jest to środek, który wywabia wiele rodzajów plam.

Przed czyszczeniem trzeba podłożyć bawełnianą szmatkę pod ubranie w celu zabezpieczenia go. Następnie inną szmatkę trzeba polać benzyną, by po chwili zacząć trzeć nią w miejscu zabrudzenia. Powinno robić się to kilkukrotnie, a na koniec dobrze byłoby posypać plamę talkiem.

Po zakończeniu czyszczenia powinniśmy odczekać kilka godzin. Efekt powinien być zadowalający. Nie powinniśmy się także przejmować pozostałościami talku, ponieważ z pewnością nie będą ona tak uporczywe, jak usunięty przed chwilą smar.

Pasta dla mechaników

Jest to kolejny sposób na to, aby usunąć smar ze swych ubrań lub innych tkanin. Specjalna pasta wyprodukowana została z myślą o mechanikach, którzy, jak mało kto, narażeni są na plamy ze smaru.

Warto pamiętać, że nie powinna być stosowana do delikatnych ubrań, ponieważ może je trwale zniszczyć. Sposób jej użycia jej prosty. Trzeba nałożyć ją na zabrudzenie, odczekać kilkanaście minut, a następnie uprać w wodzie z dodatkiem proszku lub płynu do naczyń.

Boraks

Ten środek jest znany z usuwania uporczywych zabrudzeń. Boraks jest łatwo dostępny, tani i wyjątkowo skuteczny w walce ze smarem. Poza swoimi czyszczącymi właściwościami potrafi on skutecznie odstraszać owady oraz likwidować brzydkie zapachy.

Co ważne, ten preparat jest bezpieczny dla delikatnych ubrań. Może być on uzupełnieniem do benzyny ekstrakcyjnej lub można stosować go samego. Tak czy inaczej, zastosowanie boraksu z pewnością przyniesie oczekiwane rezultaty w postaci wywabionych od smaru ubrań.

To może Cię zainteresować

czyszczenie pralki
W pralni
Pralka to bez wątpienia jedno z najczęściej eksploatowanych urządzeń elektrycznych w naszych domach....
Logo General Fresh
General Fresh
24 października 2023 5 min czytania
plyn do plukania
W pralni
Domowe sposoby na różnego typu środki czyszczące oraz detergenty to ostatnio trend, który...
Logo General Fresh
General Fresh
17 października 2023 4 min czytania
posciel pranie
W pralni
Łóżko to miejsce, w którym spędzamy znaczną część naszych dni, warto więc zadbać o to,...
Logo General Fresh
General Fresh
10 października 2023 6 min czytania
pralkaczyszczenie
W pralni
Pralka jest niezbędnym urządzeniem w domu każdego z nas, to dzięki niej możemy cieszyć się codziennie...
Logo General Fresh
General Fresh
26 września 2023 6 min czytania