Logo General Fresh
General Fresh 9 czerwca 2022 5 min czytania
W domu

Porządki w domu alergika

Porzadki20w20domu20alergika

U Twojego dziecka stwierdzono alergię? A może samemu na nią chorujesz? Przestań kichać w swoim mieszkaniu. Sprawdź, jakie środki nasilają alergię i czego unikać. Na czym polegają porządki w domu alergika? Dowiesz się tego z naszego artykułu.

Porządki w domu alergika

Alergeny w Twoim domu

Nawet co 3 osoba na świecie ma alergię. W Polsce dotyka ona niemal połowę osób. Najczęściej dotyczy dzieci i osób młodych. Nie brakuje jednak dorosłych, którzy z alergią przeszli już na Ty.

Alergię mogą wywoływać alergeny w Twoim domu, takie jak:

•      pleśń;

•      grzyb;

•      sierść;

•      kurz;

•      roztocza.

Co więcej, stany alergiczne nasilają niektóre środki czystości, kosmetyki i spraye. Jak zatem powinny wyglądać porządki w domu alergika? Odpowiadamy.

Podstawy porządków w domu alergika

Zanim omówimy, czego używać podczas sprzątania, opowiedzmy o samych podstawach. Kiedy masz alergię lub mieszkasz z alergikiem, rutyna sprzątania powinna być częstsza. Nie chodzi o sam porządek, ale o to, aby zapobiegać roztoczom, osadzaniu się kurzu czy powstawaniu pleśni. Jak wiemy, to najczęstsze alergeny w domu.

Kichasz i łzawią Ci oczy podczas sprzątania? Unoszący się w powietrzu kurz oraz środki czystości mogą zaostrzać objawy alergii. Dlatego warto założyć na czas porządków maseczkę. Nie zapominaj również o rękawiczkach na dłoniach, aby uniknąć poparzenia i podrażnienia skóry.

Podczas porządków w domu alergika zwróć także uwagę na pościel i kołdrę. Kurz, bakterie i roztocza to tylko niektóre z alergenów, jakie możesz tam znaleźć. Dlatego pierz je regularnie. Włóż je do pralki, wsyp proszek do prania i ustaw jak najwyższą temperaturę (co najmniej 60 stopni), jaką znajdziesz na metce.

Środki czystości mają znaczenie

To, że środki czystości mogą uczulać, to fakt. Czasem wystarczy jeden składnik, aby dany detergent Cię podrażnił. Dlatego warto zrobić przegląd produktów, z jakich korzystasz podczas sprzątania.

Jakie składniki najczęściej uczulają? Są to:

•      alkohol;

•      linalol;

•      limoneny;

•      carboxaldehyde;

•      evernia furfuracea extract.

Oczywiście lista może być dłuższa i dla każdego indywidualna. Warto jednak obserwować swoje ciało. Jeśli po jakimś środku łzawią Ci oczy, kichasz i masz katar, odstaw go. Postaw na środki, które nie posiadają silnych barwników, konserwantów i substancji zapachowych.

Podczas sprzątania używaj delikatnych ściereczek. Najlepiej sprawdzą się te z mikrofibry. Sprawdzą się one podczas usuwania kurzu z różnych powierzchni. Unikaj za to ręczników papierowych, które zostawiają ślady.

Meble czyść dedykowanymi płynami do pielęgnacji mebli. Usuną one zabrudzenia, a do tego zapobiegną szybkiemu osadzaniu się kurzu w przyszłości.

Zwróć szczególną uwagę na łazienkę. To właśnie w niej istnieje największe ryzyko wystąpienia pleśni. Dlatego pamiętaj o regularnym wietrzeniu i myciu sanitariatów. Brud, rdzę i kurz usuniesz specjalistycznym płynem do czyszczenia łazienki.

Co z odkurzaniem?

Omówiliśmy już sprzątanie z wykorzystaniem środków czystości. Jednak wytarcie mebli i usunięcie kurzu to nie jedyne aspekty, o jakich musisz pamiętać. Odkurzanie jest równie ważne. Nie wystarczy byle jaki odkurzacz. Aby uniknąć nasilenia się alergii, zwróć uwagę na jego rodzaj, worki oraz filtr.

Odkurzacz dla alergika jest wyposażony w filtr HEPA. Zatrzymuje on nie tylko kurz, ale różne drobnoustroje, jakie mogą znaleźć się w pomieszczeniu. Worek zaś powinien być wykonany z materiału. Unikaj worków z papieru, które nie są w stanie zatrzymać zanieczyszczeń.

Nie sprawdzi się za to odkurzacz bezworkowy. Dlaczego? Ponieważ trzeba go za każdym razem czyścić. Powoduje on jeszcze częstszy kontakt z alergenami.

Na rynku nie brakuje również polecanych przez producentów odkurzaczy dla alergików. Najczęściej posiadają one filtr HEPA i antyalergiczny worek. Nie musisz jednak od razu decydować się na ich zakup. Jeśli Twój odkurzacz spełnia wszystkie Twoje potrzeby i nie nasila alergii, możesz przy nim zostać.

Podsumowanie

Porządki w domu alergika to przede wszystkim systematyczność. Nic tak nie zwiększa alergii, jak nie wytarte z kurzu meble czy niezmieniona pościel. Nie musisz od razu wywracać całego życia do góry nogami. Wystarczy, że zaczniesz sprzątać częściej i dokładniej. Tylko tyle i aż tyle dzieli Cię od spokoju do alergii.

To może Cię zainteresować

pexels olly 3768910 1
W domu
Każdy, kto przynajmniej raz przeprowadzał mycie okien wodą i ręcznikiem papierowym, to doskonale wie,...
Logo General Fresh
General Fresh
21 czerwca 2024 5 min czytania
radiator 250558 1280
W domu
Czy zdawaliście sobie sprawę, że regularne czyszczenie grzejników, szczególnie przed rozpoczęciem...
Logo General Fresh
General Fresh
19 czerwca 2024 7 min czytania
pexels cottonbro 4112723 1
Praktyczne rozwiązania
W naszych domach coraz częściej pojawiają się urządzenia, które oferują nie tylko nowoczesność, ale ...
Logo General Fresh
General Fresh
17 maja 2024 5 min czytania
pexels liliana drew 9462141 1
W domu
Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak wielką różnicę może zrobić właściwy wybór odkurzacza w Twoim domu?...
Logo General Fresh
General Fresh
8 maja 2024 8 min czytania