17 Lipca 2018

Porządki w sypialni w 9 krokach

Wakacje to dobry moment, żeby zrobić generalne porządki w sypialni. Pogoda sprzyja szerokiemu otwieraniu okien i pozwala na wyniesienie na taras lub balkon wielu rzeczy. Dzięki czemu zyskujesz większą przestrzeń i swobodę działania, a wyprana pościel szybko wyschnie. Wykorzystaj jeden dzień urlopu lub wolną sobotę i wprowadź do swojej sypialni powiew świeżości. Jak? Oto plan porządków w sypialni.

Stwórz sprzyjające warunki

Na sprzątanie w sypialni wybierz słoneczny i ciepły dzień. W pierwszej kolejności wynieś z sypialni kołdry, poduszki, koce. Jeśli masz niewielki dywan – zwiń go w rulon i również wystaw na zewnątrz. Teraz możesz odsunąć mniejsze meble. Zanim to zrobisz, koniecznie zdejmij wszystkie stojące na nich przedmioty – w ten sposób unikniesz ich uszkodzenia i zaoszczędzisz sobie niepotrzebnej pracy przy ich sprzątaniu. W tak przygotowanej sypialni możesz zacząć już konkretne działania.

„Dobry plan nie jest zły”

Aby uniknąć marnowania czasu i nie zniweczyć efektu swojej pracy, warto zachować określoną kolejność prac porządkowych. Oto nasza propozycja planu sprzątania sypialni:
1. Zmiana zasłon
Zdejmij stare zasłony i od razu wynieś je na balkon/taras, gdzie wytrzepiesz je z kurzu i przygotujesz do późniejszego prania. 


2. Odkurzanie pajęczyn 
Za pomocą czystego i suchego mopa lub szczotki na kiju, której włosie owiniesz ściereczką, omieć wszystkie rogi ścian, również te przy suficie, dzięki czemu pozbędziesz się pajęczyn. 


3. Mycie karniszy i okien 
Jeśli posiadasz plastikowe szyny, wytrzyj je wilgotną szmatką, wypłukaną w ciepłej wodzie z dodatkiem płynu uniwersalnego Splash. W przypadku metalowych, najlepiej zastosować środek przeznaczony do pielęgnacji metalu. Jeżeli dawno nie myłeś okien w sypialni – to idealny moment, aby się nimi zająć.


4. Sprzątanie za meblami
Wszystkie meble, które udało Ci się odsunąć wytrzyj z tyłu chusteczkami nawilżanymi do mebli, zaś ściany i podłogę, które dotychczas były zasłonięte, dokładnie odkurz i przetrzyj wilgotną szmatką.


5. Odkurzanie grzejnika
W kaloryferach starego typu gromadzi się mnóstwo kurzu. Aby go dokładnie usunąć, możesz wykorzystać szczotkę do mycia butelek, którą owiniesz wilgotną szmatką.


6. Czyszczenie dywanu/wykładziny
Te, które możesz wynieść – wytrzep na dworze. Pozostałe dokładnie odkurz, a następnie wyczyść je za pomocą odkurzacza piorącego, który możesz wypożyczyć. Niewielkie plamy usuniesz z pomocą roztworu sody lub odplamiacza. Pamiętaj jednak, aby nie trzeć powierzchni zbyt mocno, bo możesz uszkodzić włókna i doprowadzić do przebarwień. Aby nie zdeformować dywanu/wykładziny, unikaj mocnego moczenia i intensywnego suszenia (bezpośrednie działanie słońca lub używanie suszarki do włosów). Dając im czas na wyschnięcie chronisz również ich kolory.


7. Odświeżanie materaca i czyszczenie łóżka
Na ten temat dowiesz się wszystkiego tutaj: https://generalfresh.pl/jak-dbac-o-materac


8. Zmiana pościeli
Korzystając z pięknej pogody, warto wynieść całą pościel na dwór i tam dokonać zmiany poszew. Przy okazji wytrzep dokładnie poduszki, kołdry, koce, a te, które możesz wyprać samodzielnie – wrzuć do pralki wybierając odpowiedni program. Pamiętaj, aby upraną pościel dokładnie wysuszyć.

9. Przywracanie stanu wyjściowego
Kiedy powierzchnie za meblami wyschną, odstaw je na poprzednie miejsca, wytrzyj fronty i poukładaj na nowo oczyszczone z kurzu przedmioty. Powieś świeże zasłony i firanki. Umyj podłogę, a kiedy wyschnie – połóż czyste i suche dywany/wykładziny. Na koniec przynieś świeżą pościel i – gotowe!

Jak widzisz, generalne porządki w sypialni nie są wcale takie straszne. Zwłaszcza z naszą pomocą. General Fresh – z miłości do świeżości, z miłości do czystości!