Logo General Fresh
General Fresh 9 stycznia 2019 3 min czytania
W pralni

Pranie firanek krok po kroku

shutterstock 345260729 6430

Jak prać firanki, aby były śnieżnobiałe, a materiał został nienaruszony? W pralce czy ręcznie? Trudno wyobrazić sobie okna bez firanek. Niestety, gdy są szare, całe pomieszczenie od razu wydaje się brudne. Dowiedz się więc, jak prać firanki i dlaczego musisz to  w ogóle robić.

Dlaczego firanki się brudzą?

Firanki brudzą się od wielu rzeczy, a przede wszystkim od kurzu, któremu trudno zapobiec. Podobnie jest ze światłem słonecznym - firanki żółkną pod jego wpływem. Są jednak czynniki, którym możemy zapobiec, np. dym tytoniowy. Zaleca się zatem ograniczenie palenia w pomieszczeniu, w którym wiszą firanki. Ponadto warto też wspomnieć o jakości powietrza. Jeśli żyjesz w dużym mieście, bardzo możliwe, że masz do czynienia ze smogiem. On, niestety, również osadza się na naszych  firankach i sprawia, że stają się szare.

Jak prać firanki?

Kiedy zastanawiasz się, jak prać firanki, prawdopodobnie w Twojej głowie pojawiają się dwie opcje. Pranie ręczne lub w pralce. Które jest lepsze?

Pranie ręczne

Jak prać firanki ręcznie? To dość długi proces, bo należy go zacząć od godzinnego moczenia. Firanka powinna leżeć w roztworze wody z proszkiem do prania firan. Ważne, aby był to proszek o właściwościach wybielających, jak np. proszek wybielający General Fresh. Roztwór należy przygotować, zanim włożysz firanki do wody. Ponadto jego temperatura nie powinna przekraczać 40 stopni.

Bardzo możliwe, że niektóre firanki będziesz musiał moczyć dłużej. Dzieje się tak zwłaszcza w przypadku zabrudzonych firan u osób palących. Jeśli woda jest bardzo brudna, oznacza to, że trzeba ją wymienić. Może nawet kilkukrotnie.

Po namoczeniu należy firanki przeprać, lekko je gniotąc, a następnie przepłukać letnią wodą. Warto zastosować wybielacz z krochmalem Splash, który nie tylko przywróci im śnieżną biel, ale też pomoże uformować kształt. Firanki będą wyglądały jak nowe! 

jak prać firanki

Pranie firanek w pralce

Być może się zdziwisz, ale pranie firanek w pralce również należy zacząć od namoczenia i to na takich samych zasadach co pranie ręczne. Oznacza to, że moczysz je w roztworze wody z proszkiem wybielającym przez minimum godzinę, a temperatura wody nie może przekraczać 40 stopni. Po namoczeniu należy firanki przepłukać.

Jak prać firanki w pralce? Należy włączyć odpowiedni tryb prania, np. pranie firanek lub pranie ręczne. Jeśli Twoja pralka nie posiada żadnego z nich, wybierz tryb prania delikatnego. Temperatura prania nie może przekraczać 30 stopni, a firanka powinna być złożona w kostkę i dodatkowo zabezpieczona specjalnym workiem lub włożona np. w poszewkę od poduszki. 

Jak prać firanki w pralce, czyli czego unikać

  • Pamiętaj, aby nie prać w pralce firanek aksamitnych, welurowych lub pluszowych, bo mogą one ulec uszkodzeniu w zetknięciu z nieodpowiednim detergentem. Takie tkaniny warto oddać do pralni chemicznej. 
  • Nie pierz firanek, które suche są bardzo ciężkie. Po namoczeniu ich waga wzrasta, przez co mogą uszkodzić bęben pralki.
  • Nie dodawaj środków wybielających do firanek z kolorowymi dodatkami.
  • Elementy dekoracyjne firanki (troczki, szarfy, koraliki) można prać razem z firanką, ale należy je zabezpieczyć osobnym woreczkiem.

Wiesz już, jak prać firanki, żeby się nie uszkodziły. Nie zapomnij jednak, że kluczem do sukcesu jest użycie dobrego środka wybielającego. 

To może Cię zainteresować

pexels jaymantri 212269 1
W pralni
Krochmal to substancja na bazie skrobi, która od dawna jest używana w gospodarstwach domowych do...
Logo General Fresh
General Fresh
13 czerwca 2024 3 min czytania
pexels rdne 5591460 1
W pralni
Obrusy to nie tylko praktyczne dodatki do naszych stołów, ale także elementy dekoracyjne, które mogą...
Logo General Fresh
General Fresh
12 czerwca 2024 7 min czytania
czyszczenie pralki
W pralni
Pralka to bez wątpienia jedno z najczęściej eksploatowanych urządzeń elektrycznych w naszych domach....
Logo General Fresh
General Fresh
24 października 2023 6 min czytania
plyn do plukania
W pralni
Domowe sposoby na różnego typu środki czyszczące oraz detergenty to ostatnio trend, który...
Logo General Fresh
General Fresh
17 października 2023 4 min czytania