Logo General Fresh
General Fresh 30 listopada 2023 5 min czytania
W kuchni

Proste triki na porządek w kuchni

triki kuchnia

Kuchnia to szczególne miejsce w każdym domu, w którym spędzamy czas z bliskimi na przygotowywaniu i spożywaniu posiłków oraz rozmowach na rozmaite tematy. Jednak nawet najbardziej schludna kuchnia potrafi w mgnieniu oka zamienić się w miejsce chaosu, gdy tylko postanowimy coś ugotować. Rozsypane przyprawy, okruchy po pieczywie, nagromadzone brudne naczynia, zalany i zabrudzony blat potrafią w moment zaburzyć porządek w każdej kuchni i znacznie zagracić pomieszczenie. Jednak istnieją proste triki, dzięki którym w kilka chwil przywrócisz porządek w swojej przestrzeni i utrzymasz ją w harmonii.

Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka sprawdzonych trików, które sprawią, że twoja kuchnia stanie się miejscem estetycznym i funkcjonalnym. Niezależnie od tego czy dysponujesz obszerną kuchnią, czy jedynie niewielkim aneksem kuchennym, nasz poradnik nauczy Cię, w jaki sposób maksymalnie wykorzystać swoją przestrzeń, by stała się ona zarówno rajem dla smakoszy, jak i miłośników porządku.

Proste triki na porządek w kuchni

Dlaczego porządek w twojej kuchni jest tak ważny?

Biorąc pod uwagę to, że kuchnia jest miejscem, w którym spędzamy znaczną część naszych dni, porządek w niej jest szczególnie ważny z kilku względów.

Dbanie o czystość w kuchni świadczy o zachowaniu zasad higieny, a co za tym idzie również dbałości o zdrowie. Czyste naczynia i powierzchnie zapobiegają zatruciom pokarmowym oraz innym problemom zdrowotnym.

Porządek i organizacja pomaga w efektywnym gotowaniu, a także zapewnia bezpieczeństwo podczas spędzania czasu w kuchni. Gdy wszystko jest uporządkowane, nie musimy długo zastanawiać się, gdzie coś znajdziemy, bo każdy przedmiot ma swoje miejsce, co znacznie skraca czas przygotowywania posiłków. Ponadto wszelkie ostre przedmioty są odpowiednio zabezpieczone, dzięki czemu nie narazimy się na wypadki i urazy.

Uporządkowane otoczenie wpływa na dobre samopoczucie oraz kreatywność. Estetycznie urządzona kuchnia, będzie znacznie lepiej prezentować się wtedy, gdy będzie schludna i czysta. Co więcej, porządek w naszych pomieszczeniach często odzwierciedla styl życia, jaki prowadzimy, co jest zauważane przed odwiedzających nas gości. Dlatego też warto zadbać o porządek w kuchni, ponieważ jest to swego rodzaju reprezentacyjne miejsce w każdym domu.

Jak utrzymać porządek w kuchni?- triki

Istnieje kilka sprawdzonych trików, które pomogą w utrzymaniu porządku w kuchni. Pamiętaj jednak o tym, że jedynie regularne sprzątanie przyniesie zamierzone efekty. Zachowanie porządku to niekończący się proces, który z czasem wchodzi w nawyk, a nawet sprawia przyjemność. Przecież każdy z nas lubi przebywać w czystej kuchni dysponując przestrzenią gotową do gotowania i jedzenia. Poniżej przedstawiamy kilka kluczowych kwestii, które są niezbędne do utrzymania porządku w kuchni i przydadzą Ci się nie tylko podczas generalnych porządków, ale również na co dzień.

Umyj brudne naczynia

Brudne naczynia piętrzące się w zlewie i na blatach to często zmora wielu domowników. Zaschnięte resztki jedzenia nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale również wydzielają nieprzyjemny zapach, co znacznie wpływa na atmosferę w kuchni. Porządki zacznij od umycia brudnych naczyń i sukcesywnie dbaj o to za każdym razem kiedy zjesz lub coś ugotujesz. Brudne naczynia odkładaj na chwilę do zlewu, ale nie pozwalaj im leżeć tam zbyt długo. Jeśli posiadasz zmywarkę, chowaj je od razu do niej, by uniknąć bałaganu.

Uporządkuj przybory kuchenne

Zaopatrz się w niezbędne przegródki i pojemniki do przechowywania, pomoże Ci to zapanować nad przyborami kuchennymi, przyprawami, czy produktami, które wymagają przesypania. Posegreguj poszczególne sztućce i trzymaj je w wyznaczonym miejscu, dzięki czemu unikniesz chaosu i będziesz wiedzieć, gdzie szukać poszczególnych przedmiotów.

Skompletuj naczynia

Wszelkie garnki oraz patelnie trzymaj w kuchennych szafkach razem z pasującymi pokrywkami. Dzięki temu unikniesz sytuacji, w której nie będziesz mógł dopasować odpowiedniej pokrywki podczas gotowania i unikniesz niepotrzebnego stresu.

Odkładaj przedmioty na swoje miejsce

Każda rzecz w kuchni powinna być na swoim miejscu, dzięki czemu będziesz sięgać po nią z czystą przyjemnością. Organizacja szuflad, zarządzanie szafkami, w których są naczynia, selekcja przypraw, czy herbaty oraz kawy są niezbędne do utrzymania porządku w kuchni. W pierwszej kolejności należy znaleźć dla poszczególnych przedmiotów i produktów właściwe miejsce, a następnie ściśle przestrzegać tego, gdzie się je odkłada. Znajdź również odpowiednie miejsce na środki czystości, zapasy żywności, tak by zawsze móc mieć je w zasięgu ręki wtedy, kiedy okażą się one potrzebne.

Trzymaj się zasady, że każdy sprząta po sobie

Ustal z domownikami zasady sprzątania, wedle których każdy z nich sprząta po sobie kuchnię bez względu na to, czy przygotowywał posiłki na blacie, korzystał z naczyń, czy używał sprzętów AGD. Kuchnia powinna być miejscem, w którym panują warunki umożliwiające zarówno gotowanie, jak i spędzanie czasu. Dlatego tak ważne jest utrzymanie porządku w niej, byś zawsze mógł skorzystać kiedy tego potrzebujesz.

Segreguj śmieci

Segregacja odpadów jest niezwykle ważnym elementem każdego gospodarstwa domowego. Zaopatrz się w odpowiedni zestaw koszy do sortowania śmieci i pilnuj, by domownicy przestrzegali zasad recyklingu.

To może Cię zainteresować

pexels rene asmussen 1358900 1
W kuchni
Szafki kuchenne to zdecydowanie jedne z najbardziej istotnych miejsc do przechowywania, jakie znajdują...
Logo General Fresh
General Fresh
27 marca 2024 5 min czytania
pexels klaus nielsen 6287223 1
W kuchni
Mole spożywcze to uciążliwy problem, który niestety może pojawić się w domu każdego z nas. Czasem mimo...
Logo General Fresh
General Fresh
26 marca 2024 5 min czytania
garnekprzypalony
W kuchni
Z pewnością każdy z nas choć raz w swoim życiu przez przypadek przypalił garnek. Wystarczy chwila...
Logo General Fresh
General Fresh
12 września 2023 4 min czytania
nieprzyjemny zapach z lodowki1
W kuchni
Kuchnia to jedno z pomieszczeń w domu o które należy regularnie dbać. To właśnie tutaj codziennie...
Logo General Fresh
General Fresh
2 sierpnia 2023 7 min czytania