Przygotuj swój balkon na wiosnę
Mamy kwiecień i jak sama nazwa miesiąca wskazuje, wszystko wokół kwitnie. To najlepszy moment, żeby przenieść część swojej aktywności na balkony i tarasy. Pora zasadzić kwiaty w doniczkach, rozłożyć meble ogrodowe i cieszyć się czasem wolnym na powietrzu, bez konieczności urządzania wycieczek czy spacerów do pobliskich parków. Ale zanim to nastąpi, najpierw trzeba balkon posprzątać. A zatem – do dzieła!
1. Usuń to, co zbędne
Zacznij od usunięcia wszystkich przedmiotów, które zgromadziłeś na balkonie przez sezon jesień-zima. Te, które już do niczego się nie przydadzą, wyrzuć do odpowiednich pojemników na śmieci, a te z których chcesz dalej korzystać, wyczyść i chwilowo wstaw do mieszkania, aby zyskać swobodę ruchu. W pokoju, który posłuży za tymczasową przechowalnię, rozłóż na podłodze kawałek grubej folii lub stare prześcieradło. W ten sposób unikniesz poważnego zabrudzenia czy zarysowania jej powierzchni. Teraz możesz przystąpić do właściwego i wygodnego sprzątania na balkonie.
2. Usuń kurz
Pozamiataj lub – jeśli posiadasz odkurzacz typu przemysłowego – odkurz taras. Koniecznie przymknij drzwi balkonowe, aby podnoszący się kurz nie wlatywał do mieszkania. Teraz omieć wszystkie pajęczyny (najlepiej suchą, czystą zmiotką lub szmatką nawleczoną na szczotkę). Usuń wszystkie zasuszone owady, liście i inne śmieci. Pamiętaj, żeby sprzątać z góry na dół, tak aby grawitacja nie działała przeciw Twoim wysiłkom. Nie rób sąsiadom tego, co Tobie niemiłe i nie zrzucaj śmieci na sąsiednie balkony.
3. Umyj podłogę
Choć wykorzystanie myjki ciśnieniowej wydaje się skutecznym sposobem na mycie podłogi na balkonie, lepiej tego nie rób (w imię dobrych stosunków sąsiedzkich i dbania o ogólny stan elewacji budynku). Wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe nie rekomendują używania środków, które podczas czyszczenia wykorzystują wodę pod dużym ciśnieniem, ponieważ jej działanie może spowodować odpryski i ubytki na powierzchni balkonu i przyległych ścian. Dlatego zaopatrz się w mop z wyciskaczem, który od dziś będzie przeznaczony tylko do balkonu. Jeśli pomimo korzystania z wyciskacza obawiasz się, że woda może spływać z balkonowej podłogi, jej krawędzie możesz obłożyć starymi ręcznikami lub szmatami zwiniętymi w rulon. Dla skutecznego, a zarazem bezpiecznego wymycia podłogi, parapetów i balustrad (umyj je ścierką, zanim zaczniesz myć podłogę – pamiętaj o rękawiczkach ochronnych!), możesz zastosować płyn uniwersalny Splash z dodatkiem płynu do armatury (proporcje 2:1). Do czyszczenia fug między płytkami warto wykorzystać szczotkę ryżową.
4. Zmyj pozostałości
Po gruntownym wymyciu powierzchni balkonu, wypłucz ścierkę i mop, a następnie raz jeszcze umyj wszystko ciepłą wodą z niewielką ilością płynu uniwersalnego. Przy użyciu starych ściereczek lub ręczników papierowych wytrzyj powierzchnie do sucha. W ten sposób unikniesz smug i groźnych pozostałości zabrudzeń.
5. Umyj okna
Dla pełnej satysfakcji ze sprzątania, warto umyć drzwi i okna, które wychodzą na balkon. Jak to zrobić szybko i skutecznie? Wszystkie informacje znajdziesz tutaj: „Sposoby na okna bez smug” – https://generalfresh.pl/sposoby-na-okna-bez-smug
6. „Umebluj” balkon
Teraz, kiedy Twój balkon lśni czystością, możesz wreszcie ustawić na nim meble, kwietniki i co tylko jeszcze chcesz (lub zmieścisz), aby towarzyszyło Ci podczas balkonowego relaksu. Gratulujemy!