Logo General Fresh
General Fresh 24 kwietnia 2018 4 min czytania
W domu

Przygotuj swój balkon na wiosnę

zrzut ekranu 2018 04 24 o 092225 6213

Mamy kwiecień i jak sama nazwa miesiąca wskazuje, wszystko wokół kwitnie. To najlepszy moment, żeby przenieść część swojej aktywności na balkony i tarasy. Pora zasadzić kwiaty w doniczkach, rozłożyć meble ogrodowe i cieszyć się czasem wolnym na powietrzu, bez konieczności urządzania wycieczek czy spacerów do pobliskich parków. Ale zanim to nastąpi, najpierw trzeba balkon posprzątać. A zatem – do dzieła!

1. Usuń to, co zbędne

Zacznij od usunięcia wszystkich przedmiotów, które zgromadziłeś na balkonie przez sezon jesień-zima. Te, które już do niczego się nie przydadzą, wyrzuć do odpowiednich pojemników na śmieci, a te z których chcesz dalej korzystać, wyczyść i chwilowo wstaw do mieszkania, aby zyskać swobodę ruchu. W pokoju, który posłuży za tymczasową przechowalnię, rozłóż na podłodze kawałek grubej folii lub stare prześcieradło. W ten sposób unikniesz poważnego zabrudzenia czy zarysowania jej powierzchni. Teraz możesz przystąpić do właściwego i wygodnego sprzątania na balkonie.

2. Usuń kurz

Pozamiataj lub – jeśli posiadasz odkurzacz typu przemysłowego – odkurz taras. Koniecznie przymknij drzwi balkonowe, aby podnoszący się kurz nie wlatywał do mieszkania. Teraz omieć wszystkie pajęczyny (najlepiej suchą, czystą zmiotką lub szmatką nawleczoną na szczotkę). Usuń wszystkie zasuszone owady, liście i inne śmieci. Pamiętaj, żeby sprzątać z góry na dół, tak aby grawitacja nie działała przeciw Twoim wysiłkom. Nie rób sąsiadom tego, co Tobie niemiłe i nie  zrzucaj śmieci na sąsiednie balkony.

3. Umyj podłogę

Choć wykorzystanie myjki ciśnieniowej wydaje się skutecznym sposobem na mycie podłogi na balkonie, lepiej tego nie rób (w imię dobrych stosunków sąsiedzkich i dbania o ogólny stan elewacji budynku). Wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe nie rekomendują używania środków, które podczas czyszczenia wykorzystują wodę pod dużym ciśnieniem, ponieważ jej działanie może spowodować odpryski i ubytki na powierzchni balkonu i przyległych ścian. Dlatego zaopatrz się w mop z wyciskaczem, który od dziś będzie przeznaczony tylko do balkonu. Jeśli pomimo korzystania z wyciskacza obawiasz się, że woda może spływać z balkonowej podłogi, jej krawędzie możesz obłożyć starymi ręcznikami lub szmatami zwiniętymi w rulon. Dla skutecznego, a zarazem bezpiecznego wymycia podłogi, parapetów i balustrad (umyj je ścierką, zanim zaczniesz myć podłogę – pamiętaj o rękawiczkach ochronnych!), możesz zastosować płyn uniwersalny Splash z dodatkiem płynu do armatury (proporcje 2:1). Do czyszczenia fug między płytkami warto wykorzystać szczotkę ryżową.

4. Zmyj pozostałości

Po gruntownym wymyciu powierzchni balkonu, wypłucz ścierkę i mop, a następnie raz jeszcze umyj wszystko ciepłą wodą z niewielką ilością płynu uniwersalnego. Przy użyciu starych ściereczek lub ręczników papierowych wytrzyj powierzchnie do sucha. W ten sposób unikniesz smug i groźnych pozostałości zabrudzeń.

5. Umyj okna

Dla pełnej satysfakcji ze sprzątania, warto umyć drzwi i okna, które wychodzą na balkon. Jak to zrobić szybko i skutecznie? Wszystkie informacje znajdziesz tutaj: „Sposoby na okna bez smug” - https://generalfresh.pl/sposoby-na-okna-bez-smug 

6. „Umebluj” balkon

Teraz, kiedy Twój balkon lśni czystością, możesz wreszcie ustawić na nim meble, kwietniki i co tylko jeszcze chcesz (lub zmieścisz), aby towarzyszyło Ci podczas balkonowego relaksu. Gratulujemy!

To może Cię zainteresować

pexels cottonbro 4112723 1
Praktyczne rozwiązania
W naszych domach coraz częściej pojawiają się urządzenia, które oferują nie tylko nowoczesność, ale ...
Logo General Fresh
General Fresh
17 maja 2024 4 min czytania
pexels liliana drew 9462141 1
W domu
Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak wielką różnicę może zrobić właściwy wybór odkurzacza w Twoim domu?...
Logo General Fresh
General Fresh
8 maja 2024 8 min czytania
pexels cottonbro 4107249 1
W domu
Czy zdajesz sobie sprawę z tego, jak wiele korzyści niesie regularne odkurzanie Twojego domu? To nie...
Logo General Fresh
General Fresh
23 kwietnia 2024 9 min czytania
pexels tima miroshnichenko 6195955 1
W domu
Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak wiele czasu spędzasz na kanapie? To ona jest świadkiem wielu rodzinnych...
Logo General Fresh
General Fresh
17 kwietnia 2024 9 min czytania