Przygotuj szafę na lato
Tytuł wydaje Ci się nieco przedwczesny? Nic bardziej mylnego – zanim się obejrzysz słupki termometrów pokażą upragnione „powyżej 20. stopni”. Nie ma lepszej okazji na przygotowanie szafy na sezon wiosna/lato, niż początek tej pierwszej. Dlatego nie daj się zaskoczyć pięknej pogodzie. Niech Twoja szafa będzie na nią gotowa!
Pożegnaj zimową garderobę
Zanim wyciągniesz lżejszą odzież, ulubione półbuty i sandały, trzeba zrobić miejsce w szafie. Oczywiście podstawą jest manewr zamiany miejsc odzieży zimowej i letniej. Jeśli chcesz zaoszczędzić sobie przykrości i pracy na jesień, warto już teraz zadbać o stan zimowych butów i ubrań. Jak?
Buty
- każdą parę zimowego obuwia należy wyczyścić (łącznie z podeszwami), wysuszyć w przewiewnym miejscu o temperaturze pokojowej, a następnie zaimpregnować/natłuścić w sposób właściwy dla materiałów, z jakich jest wykonane;
- kiedy widzisz, że buty wymagają pomocy (zdarte fleki, odklejone czubki, itp.) oddaj je do szewca już teraz – jesienią może zabraknąć na to czasu;
- czyste i zabezpieczone obuwie ułóż w pudełkach (najlepiej opisanych), do środka warto włożyć woreczki z pochłaniającymi wilgoć perełkami lub ze zwykłym ryżem (sprawdzi się w tej roli równie dobrze);
- ustaw pudełka w szafie, szafce, składziku, na pólkach, z których i tak nie korzystasz, bo są za wysoko, za nisko… po prostu nie „pod ręką”.
Odzież wierzchnia i dodatki:
- wełniane czapki i szaliki wypierz w pralce ustawionej na program dla wełny z odpowiednim środkiem piorącym. Unikaj mocnego wirowania. Wysusz je na płasko, ponieważ mokra wełna jest ciężka i dodatki mogą ulec totalnemu zniekształceniu;
- kurtki, płaszcze, itp. jeśli wymagają czyszczenia, najlepiej oddaj do pralni chemicznej;
- czyste i suche dodatki spakuj do jednego worka/kartonu/pojemnika, opisz go i włóż (podobnie jak buty) w miejsce, z którego rzadko korzystasz;
- jeśli brakuje Ci miejsca na zawieszenie okryć wierzchnich na wieszakach, w pokrowcach, w Twojej szafie – najlepiej złóż je równo i zapakuj w worki próżniowe.
Ciepłe ubrania:
- ubrania wełniane potraktuj tak, jak czapki i szaliki;
- ważne, aby odzież zimowa została schowana jako czysta i sucha – dzięki temu nie tylko unikniesz prania na początku jesieni, ale zabezpieczysz ubrania przed odbarwieniami lub, co gorsza, zapleśnieniem czy zatęchnięciem.
Przygotuj miejsce na nowe
Teraz, kiedy Twoja szafa pozbyła się zimowych ubrań i czeka na „nową kolekcję”, warto ją dobrze odkurzyć i wytrzeć wilgotną szmatką wszystkie elementy, łącznie z drążkami, półkami i szufladami. Na koniec przewietrz szafę otwierając okno w pokoju, w którym się znajduje, a nim włożysz do niej nowy zestaw ubrań…
Pozbądź się nadmiaru
Podczas porządkowania zimowej garderoby na pewno zdecydowałeś, że niektóre rzeczy są już zbyt zniszczone lub zupełnie do Ciebie (lub na Ciebie) nie pasują. Te pierwsze możesz wyrzucić do odpowiedniego kosza, oddać jako posłania do schroniska dla zwierząt, albo też wykorzystać w garażu, lub na działce. Te drugie warto podać dalej (wiele organizacji charytatywnych prowadzi zbiórki dla potrzebujących pomocy w każdej formie). Podczas wypakowywania ubrań na wiosnę i lato możesz popaść w zdumienie „po co ja to jeszcze trzymam?”. Jeśli tak jest – niech te ubrania podzielą wcześniej opisany los odzieży zimowej.
Teraz przyszedł czas na poukładanie lżejszej odzieży w szafie, komodzie, w szafkach, szufladach… Zastanawiasz się, jak to zrobić, aby uniknąć ciągłego bałaganu, a jednocześnie nie tracić czasu na nieustanne porządkowanie? Spokojnie – General Fresh nie zostawi Cię z tym dylematem. Na to też mamy kilka sposobów Zdradzimy Ci je już wkrótce. General Fresh – z miłości do czystości, z miłości do świeżości!