Logo General Fresh
General Fresh 20 stycznia 2022 4 min czytania
W pralni

Rdzawe plamy na ubraniach po praniu – jak się ich pozbyć?

Rdzawe20plamy20na20ubraniach20po20praniu

Rozwieszasz świeże pranie i zauważasz brązowe zabarwienia? To znak, że pralka nie działa prawidłowo. Jak usunąć rdzawe plamy na ubraniach po praniu? Skąd się one biorą? Jak wyczyścić pralkę? Podpowiemy Ci, gdzie szukać przyczyny i jak rozwiązać Twój problem.

Rdzawe plamy na ubraniach po praniu

Kiedy pralka nie pierze, a brudzi

Pralka zamiast usuwać brud, zaczyna plamić tkaniny? Wyjęcie zabrudzonych ubrań tuż po zakończonym praniu to zawsze smutna niespodzianka. Jednocześnie jest to znak, że coś poszło nie tak i pralka działa nieprawidłowo.

Niekiedy problem jest jednorazowy. Za dużo proszku do prania może spowodować pozostawienie białych śladów na ubraniach. Z kolei jego za mała ilość nie wystarczy, aby usunąć silniejsze zabrudzenia. W takim wypadku wystarczy jeszcze raz włączyć pralkę i wybrać odpowiednią ilość detergentów, a także program i temperaturę.

Skąd się biorą rdzawe plamy na ubraniach?

Co jednak, kiedy plamy nie są wynikiem proszku do prania, a rdzy? Brązowe zabarwienie często powoduje u nas panikę. Wiesz pewnie jak trudno jest je usunąć. Źle wybrana metoda może nie tylko go nie wywabić, ale także sprawić, że zostanie na materiale już na zawsze.

Skąd biorą się takie plamy? Przyczyna leży w samej pralce, a dokładnie w jej czyszczeniu oraz konserwacji. Rdza na ubraniach znaczy, że jest ona również w urządzeniu. Dlatego w naszym artykule podpowiemy zarówno co zrobić z tkaninami, jak i z pralką.

Jak usunąć plamy z rdzy?

Plamy tego rodzaju ciężko jest usunąć. Są one na tyle wiążące, że silnie przenikają w głąb materiału, co utrudnia ich wywabienie. Twoim przeciwnikiem jest także czas. Nie zwlekaj zatem. Zacznij działać, jak tylko zauważysz rdzę.

Od czego zacząć? Na pewno nie pocieraj. Tarcie może spowodować, że brud wejdzie jeszcze głębiej w tkaninę. Zamiast tego spróbuj zaprać ubrania w gorącej wodzie z dodatkiem soku z cytryny. Do usunięcia rdzy możesz wykorzystać także sól kuchenną i proszek do pieczenia. Wystarczy, że natrzesz nimi zabrudzone miejsca i odczekasz kilka godzin.

Kolejnym krokiem jest pranie. Wybierz program z najwyższą bezpieczną temperaturą dla danej tkaniny. Następnie dodaj proszek do prania i ewentualnie odplamiacz.

Jeśli zabrudzenia są na tyle silne, że nie zejdą za pierwszym razem, możesz spróbować wykonać czynności ponownie. W innym przypadku odwiedź pralnię chemiczną, gdzie wykorzystuje się silne, dedykowane detergenty.

Jak wyczyścić pralkę?

Czyszczenie pralki nie tylko zapobiegnie powstawaniu rdzawych plam na ubraniach po praniu, ale także zadba o jej wydajność i żywot. Często jednak o tym zapominamy, uważając, że urządzenie czyści się samo w czasie pracy. Niestety tak się nie dzieje. Raz na kilka tygodni, trzeba je dokładnie umyć. Tutaj pomocne będą domowe sposoby lub chemia gospodarcza.

Zacznij od bębna pralki. Sprawdź również, czy za gumowymi uszczelkami nie kryją się zanieczyszczenia oraz resztki z prania. Uwagi domaga się także dozownik na detergenty. Szufladki i zakamarki to miejsca, gdzie lubi gromadzić się brud, pleśń oraz rdza.

W trakcie czyszczenia wykorzystaj dedykowany płyn do czyszczenia pralki. W przypadku rdzy warto wyposażyć się w odrdzewiacz. Do domowych sposobów należy ocet, soda oczyszczona lub kwasek cytrynowy. Produkty te można wlać do bębna pralki i włączyć program z najwyższą temperaturą, aby usunąć zabrudzenia.

Na koniec pamiętaj o podstawowych zasadach higieny. Pralkę należy czyścić regularnie, zanim pojawią się ślady na ubraniach. Wydłuży to czas jej pracy i zapobiegnie ewentualnym naprawom. Unikaj także trzymania upranych ubrań w zamkniętym bębnie. Wysoka temperatura oraz wilgoć sprzyjają powstawaniu grzybów oraz rdzy. Po zakończonym praniu zostaw drzwiczki otwarte na kilka godzin, aby wnętrze mogło wyschnąć.

Podsumowanie

Usunięcie plam z rdzy na ubraniach nie jest proste. Najczęściej towarzyszy temu panika i stres. Aby je wywabić potrzeba kilku godzin, różnych detergentów i co najmniej jednego dodatkowego prania. Dlatego lepiej nie doprowadzać do takiej sytuacji. Dbając o czystość pralki, zapobiegniesz powstawaniu rdzy, a także innych zabrudzeń, które mogą zniszczyć Twoje ubrania.

To może Cię zainteresować

pexels jaymantri 212269 1
W pralni
Krochmal to substancja na bazie skrobi, która od dawna jest używana w gospodarstwach domowych do...
Logo General Fresh
General Fresh
13 czerwca 2024 4 min czytania
pexels rdne 5591460 1
W pralni
Obrusy to nie tylko praktyczne dodatki do naszych stołów, ale także elementy dekoracyjne, które mogą...
Logo General Fresh
General Fresh
12 czerwca 2024 7 min czytania
czyszczenie pralki
W pralni
Pralka to bez wątpienia jedno z najczęściej eksploatowanych urządzeń elektrycznych w naszych domach....
Logo General Fresh
General Fresh
24 października 2023 6 min czytania
plyn do plukania
W pralni
Domowe sposoby na różnego typu środki czyszczące oraz detergenty to ostatnio trend, który...
Logo General Fresh
General Fresh
17 października 2023 4 min czytania