Logo General Fresh
General Fresh 10 lipca 2020 3 min czytania
Lifestyle

Rośliny poprawiające jakość powietrza – jakie to i jak o nie dbać?

rosliny domowe art 6748

Jak poprawić jakość powietrza w domu? Jednym z najprostszych sposobów jest... zakup kilku roślin! Jakie gatunki oczyszczają powietrze z toksyn i sprawiają, że oddycha nam się  lepiej? Przygotowaliśmy listę roślin poprawiających jakość powietrza wraz ze wskazówkami ich uprawy.

Rośliny poprawiające jakość powietrza

1. Skrzydłokwiat

Niegdyś bardzo popularna roślina i niesłusznie zapomniana, bo doskonale oczyszcza powietrze z lotnych związków organicznych. Pozbywa się nawet benzenu i acetonu. Szczególnie polecana do pomieszczeń sypialnych i biurowych.

 

Skrzydłokwiat ma lancetowate, ciemnozielone liście i efektowne białe kwiaty. Co więcej, roślina może kwitnąć cały rok. Lubi jasne stanowisko (ale nie bezpośrednio nasłonecznione!) i wysoką wilgotność powietrza. Podłoże powinno być żyzne i przepuszczalne, stale lekko wilgotne.

2. Paprotka

Paprocie mają niesamowitą moc – oczyszczają powietrze z formaldehydu, który jest toksyczny m.in. dla wątroby i układów: oddechowego, rozrodczego, odpornościowego. To też związek, który kryje się niestety wszędzie.

 

Paprotka uwielbia ciepło i wilgoć, ale należy uważać z przelaniem. Regularne zraszanie i podnoszenie wilgoci w powietrzu są wymagane. Paproć lubi stanowisko w półcieniu lub światło rozproszone. Bywa kapryśna.

3. Epipremnum złociste

To roślina poprawiająca jakość powietrza, która dodatkowo umożliwia tworzenie ciekawych aranżacji. Dzięki długim pnączom można ją np. zawiesić pod sufitem lub owinąć wokół palika.

 

Epipremnum złociste, podobnie do paproci, oczyszcza powietrze z formaldehydu. Jest też sprzymierzeńcem w walce z tlenkiem węgla. Lubi stanowisko słoneczne lub w półcieniu. Gleba powinna być umiarkowanie wilgotna – podlewamy niewiele, ale regularnie.

4. Sansewieria

Ta niemal bezobsługowa roślina oczyszcza powietrze z benzenu i formaldehydu. Doskonale sprawdza się w domach osób, które nie mają ręki do kwiatów, lub w biurach. Lubi słoneczne stanowisko i ciepło. Podlewamy ją 1-2 razy w tygodniu, gdy ziemia dobrze przeschnie.

 

Sansewieria jest łatwa w uprawie, ale nie lubi zimna. Poniżej 10 st. C może zostać bezpowrotnie uszkodzona.

5. Begonia

To dość wymagająca roślina poprawiająca jakość powietrza, ale opłaca się przyłożyć do jej uprawy. Daje bowiem piękne kwiaty i może kwitnąć przez cały rok. Dodatkowo oczyszcza powietrze z oparów toulenu i benzenu.

 

Begonia lubi ciepła i nasłonecznione stanowisko. Należy ją regularnie nawozić, stosownie od pory roku.

6. Areka

Ta efektowna roślina o wyglądzie palmy silnie oczyszcza powietrze. Ma piękne trzcinowe łodygi i pierzaste liście, które szybko rosną. Areka szybko się rozrasta, więc trzeba jej wyznaczyć odpowiednie miejsce. Z powietrza usuwa ksyleny, formaldehyd i toluen.

 

Areka najlepiej rośnie, gdy ziemia w doniczce jest stale wilgotna. Lubi dużo słońca, ale nie bezpośrednie.

 

To może Cię zainteresować

porzadkiwdomu
Lifestyle
W codziennej pielęgnacji domu często sięgamy po gotowe środki czyszczące, które mogą zawierać...
Logo General Fresh
General Fresh
5 czerwca 2023 3 min czytania
shutterstock 1821313732011
Lifestyle
Sprzątanie bywa uciążliwe dla alergików, szczególnie tych, którzy są uczuleni na...
Logo General Fresh
General Fresh
26 maja 2023 4 min czytania
shutterstock 1722168757201
Lifestyle
Dłuższe dni często skłaniają nas do wiosennych porządków. Nadchodząca wielkimi krokami nowa...
Logo General Fresh
General Fresh
21 marca 2023 5 min czytania
generalne porzadki w domu
Lifestyle
Dlaczego generalne porządki w domu tak często się nie udają? Ponieważ wiele osób nie ma...
Logo General Fresh
General Fresh
26 września 2022 5 min czytania