04 Kwietnia 2023

Sól do zmywarki - hit czy kit?

Zmywarki to obecnie popularne i powszechne kuchenne udogodnienie. Tego typu urządzenia AGD zwalniają nas z konieczności ręcznego mycia naczyń. Dzięki nim zaoszczędzamy sporo cennego czasu. Aby przedłużyć żywotność zmywarki i przyczynić się do jej prawidłowego funkcjonowania, należy jednak stosować sól do zmywarki. W poniższym artykule opowiemy o tym czemu należy używać soli do zmywarki, jak ją stosować oraz jaką sól do zmywarki warto wybrać.

Czym jest i jak działa sól do zmywarki?

Sól do zmywarki to inaczej chlorek sodu o czystości >98%, występujący w postaci granul. Związek ten wzbogaca żywicę jonowymienną (substancję, obecną w zmywarkach, służącą do uzdatniania wody) o jony sodu. Dzięki temu żywica jonowymienna pozbywa się jonów wapnia i magnezu, które przyczyniają się do zwiększenia twardości wody.

Czy trzeba używać soli do zmywarki?

Zmiękczanie wody przy użyciu soli do zmywarki to w naszych warunkach konieczność. Woda w polskich domach charakteryzuje się bowiem średnią twardością. W związku z tym warto regularnie dbać o kondycję filtra wody i oczyszczać go z gromadzących się na nim minerałów.

Do czego może doprowadzić brak soli w zmywarce?

W przypadku, gdy nie będziesz używać soli do zmywarek, na naczyniach pojawią się białe naloty. Twarda woda zawiera bowiem rozpuszczone minerały, których obecność powoduje powstawanie na naczyniach białych zacieków.

Dodanie soli do zmywarki usuwa minerały rozpuszczone w wodzie, dzięki czemu prowadzi do jej zmiękczenia. W efekcie, we wnętrzu zmywarki nie będzie osadzał się kamień. Sól do zmywarki pomoże Ci zatem utrzymać urządzenie w dobrym stanie oraz zagwarantuje skuteczne czyszczenie naczyń.

Czy zamiast soli do zmywarki można wsypać zwykłą sól kuchenną?

Dbając o dobrą kondycję zmywarki i chcąc przedłużyć jej żywotność, należy pamiętać o tym, że sól kuchenna nie służy do zmiękczania wody w zmywarce. W związku z tym, nie zaleca się stosowania soli kuchennej jako zamiennika soli do zmywarki, ponieważ są to dwie różne substancje. Sól do zmywarki zawiera dodatkowe minerały, które pomagają w procesie zmiękczania twardej wody i zapobiegają powstawaniu osadów i kamienia na naczyniach.

Sól kuchenna nie zawiera natomiast dodatkowych składników, obniżających twardość wody. Co więcej, często wzbogacona jest o dodatki, które mogą spowodować powstawanie piany lub pozostawiać osady na naczyniach. Ponadto, próby zmiękczania wody w zmywarce zwykłą solą kuchenną mogą uszkodzić urządzenie i skutkować przedwczesnym zużyciem jego części, takich jak elementy grzewcze, pompy i filtry.

Z tego powodu, należy stosować wyłącznie sól, przeznaczoną do zmywarki. Dzięki temu urządzenie będzie działać efektywnie i dłużej zachowa swoje właściwości.

Jak stosować sól do zmywarki?

Sól do zmywarki powinna być stosowana zgodnie z instrukcją, jaką dołączają do urządzenia producenci zmywarek. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że substancja ta w pełni spełnia swoje funkcje.

Aby wsypać sól do zmywarki, należy otworzyć pojemnik na sól, który zwykle znajduje się na dnie zmywarki lub w górnej części kosza na sztućce. To, ile dokładnie substancji należy wsypać, zależy głównie od wytycznych producenta. Zwykle jednak wystarczy około kilogram soli. Po jej uzupełnieniu należy upewnić się, że pojemnik jest zamknięty i dobrze przymocowany.

Kiedy używać soli do zmywarki?

W większości zmywarek, o konieczności uzupełnienia soli poinformuje nas kontrolka soli. Umiejscowienie wskaźnika zależy m.in. od modelu zmywarki. Zwykle znajduje się on jednak na panelu sterowania zmywarki lub na górze wewnętrznej części drzwi urządzenia. Jak często wsypywać sól do zmywarki?

Częstotliwość uzupełniania soli w zmywarce zależeć będzie przede wszystkim od twardości wody w naszym regionie. Jeśli woda jest twarda, należy uzupełniać poziom soli po około 20. cyklu zmywania.

Jaka sól do zmywarki będzie najlepsza?

Chcesz zadbać o swoją zmywarkę, ale nie wiesz jaką sól wybrać? W GeneralFresh przychodzimy z odpowiedzią! Nasza sól do zmywarki Brilly bez wątpienia pomoże Ci zadbać o wydajność urządzenia i zagwarantuje nieskazitelną czystość Twoich naczyń!