Sposoby na mole spożywcze w kuchni
Chociaż ich pojawienie się nie jest Twoją winą, mogą utrudnić Ci życie. Mowa oczywiście o molach spożywczych, które są zmorą wielu sklepów. Jak się ich pozbyć? Poznaj sposoby na mole spożywcze w kuchni. Dowiedz się, jak je rozpoznać i jak skutecznie z nimi walczyć.
Jak rozpoznać mole spożywcze?
Zanim zdecydujesz się na walkę z molami spożywczymi, sprawdź, czy to one zainfekowały Twoją kuchnię. Jak je rozpoznać? Wyglądem przypominają mole odzieżowe. Różnią się jednak rozmiarem. Są one od nich nieco większe.
Najprawdopodobniej do Twojej kuchni najpierw dostały się same larwy. Mają one kilka milimetrów długości i odznaczają się białym kolorem. Niestety łatwo je pominąć. Po kilkunastu dniach przemieniają się w dorosłe osobniki. Te zaś mają one brunatny, srebrne lub kremowy kolor. Osiągają do 18 milimetrów długości.
Skąd się biorą mole spożywcze?
Jak już napisaliśmy na początku, pojawienie się moli spożywczych nie jest Twoją winą. Nie powstają one samoistnie. Aby znalazły się w Twojej kuchni, muszą być do niej przyniesione. Ich larwy znajdują się najczęściej w produktach w sklepie. Stamtąd mają prostą drogę do Twojego domu.
Gdzie je zatem znaleźć? Mole spożywcze najczęściej są w takich produktach jak:
- kasza;
- płatki;
- mąka;
- bułka tarta;
- kawa;
- przyprawy;
- herbata;
- cukier;
- suszone owoce;
- orzechy;
- ryż.
Możesz je znaleźć w wielu suchych i sypkich produktach spożywczych. Ich wytępienie zaś wymaga czasu i cierpliwości. Jedno jest pewne. Im szybciej, tym lepiej. Dlatego wykorzystaj nasze sposoby na mole spożywcze w kuchni.
Domowe sposoby na mole spożywcze w kuchni
Otwierasz szafkę i wylatują z niej owady? Najprawdopodobniej zalęgły się u Ciebie mole spożywcze. Nie ma powodu do paniki. Warto jednak od razu zacząć działać. Co należy zrobić w pierwszej kolejności?
Wyrzuć zainfekowane produkty
Zacznij od wyrzucenia żywności, która miała kontakt z molami. Jak już pisaliśmy, dotyczy to zwłaszcza sypkich i suchych produktów. Sprawdź zatem jak najwięcej opakowań. Pamiętaj, że mole mogą przegryźć folię i złożyć jaja w innych miejscach. Dlatego, aby je skutecznie usunąć, koniecznie wyrzuć wszystkie narażone produkty.
Jeśli nie chcesz marnować żywności, przełóż ją do szklanych pojemników. Następnie włóż do zamrażarki i odczekaj kilka dni. W takich warunkach larwy moli spożywczych nie mają szans.
Umyj szafki
Usunięcie zainfekowanych produktów, to nie jest wszystko. Chociaż na pierwszy rzut oka nie widać moli, to nie znaczy, że ich nie ma. Pamiętaj, że larwy mogą mieć kilka milimetrów długości. Jeśli nie zostaną usunięte, problem powróci.
Dlatego dokładne umycie szafek jest konieczne. W tym celu wyjmij z nich wszystkie produkty. Sięgnij po ściereczkę kuchenną i przygotuj roztwór wody z octem w proporcjach 1:1. Możesz dodać do niego olejek eteryczny o zapachu, którego nie lubią mole. Jest to na przykład: lawenda, cytrusy czy goździki.
Specjalistyczne środki
Kiedy moli jest dużo lub znajdujesz je poza szafkami (np.: na suficie), warto pomóc sobie specjalistycznymi środkami chemii domowej. W tym celu pomogą Ci pułapki na mole.
Pamiętaj, aby na mole spożywcze nie używać niededykowanych środków owadobójczych. Dlaczego? Ponieważ mogą być niebezpieczne dla żywności. Uniwersalne pułapki na mole łapią je w pułapkę i zapobiegają ich rozmnażaniu.
W jaki sposób one działają? To proste. Zawierają żeńskie feromony, które przyciągają samców. Aby były skuteczne umieść je we wnętrzach szafek. Kiedy lep będzie pełny, wyrzuć go i wymień na nowy.
Pułapki na mole skutecznie łapią dorosłe osobniki. Dzięki temu nie mają one możliwości dalszego rozmnażania i składania jaj. Kiedy inne sposoby zawiodą, warto je wypróbować. Są bowiem neutralne dla żywności i bezpieczne dla człowieka.
Podsumowanie
Pojawienie się moli kuchennych nie wróży nic dobrego. Problem może z dnia na dzień być coraz większy i trudniejszy. Dlatego warto od razu zacząć z nimi walkę. Domowe sposoby na mole w kuchni pomogą Ci zapobiec ich dalszemu rozwojowi. Wiedząc, z czym walczysz, łatwiej dobierzesz odpowiednią metodę.