Logo General Fresh
General Fresh 23 stycznia 2017 5 min czytania
W pralni

Sposoby na trudne plamy

zrzut ekranu 2017 01 23 o 184233 2529

Do najczęstszych powodów wyrzucania ubrań i tekstyliów należą trudne plamy, których nie udało się usunąć. Być może i Tobie przyszło pożegnać się z ulubioną bluzką lub najlepszymi spodniami z powodu plamy, która nie zniknęła po praniu. Aby w przyszłości uniknąć takich przykrych sytuacji przygotowaliśmy dla Ciebie sprawdzone sposoby na trudne plamy. Od dziś żadna plama nie będzie katastrofą!

Plamy kojarzą się najczęściej z wypadkami podczas gotowania lub jedzenia. Jednak wiele z nich powstaje w czasie pracy lub zabawy. Aby ułatwić Ci korzystanie z naszych porad przygotowaliśmy specjalną tabelkę, w której podajemy aż 20 różnych plam i sposoby na ich wywabienie. Oto ona:

 

Krew Świeżą plamę jak najszybciej zapierz w bardzo zimnej wodzie, najlepiej z dużą porcją soli kuchennej. Jeśli    plama jest zaschnięta zamocz tkaninę na kilka godzin w osolonej, zimnej wodzie. Kiedy widzisz, że woda zmienia kolor na krwisty – wymień ją. Następnie namydl resztki plamy, spłucz i w wypierz jak zwykle. Sposób z solą nie działa? Przygotuj pastę z wody i boraksu. Nałóż ją na plamę, pocieraj kilka minut, a potem spłucz i wypierz.
Atrament, długopis Wacik/miękką szmatkę nasącz spirytusem lub innym czystym alkoholem. Przyłóż wacik i delikatnie pocieraj plamę, a po kilku minutach zetrzyj resztki mokrą szmatką. Drugim sposobem jest pocieranie kremem do golenia. Na koniec wypierz tkaninę tak, jak zwykle.
Wino Posyp plamę solą i wcieraj ją, aż do momentu, kiedy się zabarwi. Strzepnij sól i nałóż nową. Zabieg powtarzaj do skutku.
Kawa/herbata Świeżą plamę polej gorącą wodą, potrzyj mydłem i spłucz. Zaschniętą plamę możesz zalać mieszanką wody utlenionej z kilkoma kroplami amoniaku. Kolejny sposób to pocieranie plany przepołowioną cytryną lub namaczanie w roztworze wody z kwaskiem cytrynowym.
Guma do żucia Zamroź tkaninę tak, aby guma była na wierzchu. Po kilku godzinach wyjmij i delikatnie zeskrob. Resztki gumy wywabisz octem lub acetonowym zmywaczem do paznokci.
Olej Zapierz tłuste miejsce ciepłą wodą z płynem do mycia naczyń Splash, spłucz, a dla pewności namocz plamę w wodzie z proszkiem do prania. Na koniec wypierz.
Podkład make-up Postępuj tak, jak w przypadku oleju.
Tusz do rzęs Spłucz plamę ciepłą wodą, a następnie zamocz w wodzie z dużą ilością mydła. Pozostaw tkaninę na     całą noc, przepierz ręcznie i wypłucz. Teraz możesz wyprać jak zwykle.
Lakier do paznokci Wytrzyj plamę wacikiem nasączonym zmywaczem do paznokci. Zmieniaj wacik, aż będzie czysty.    
Trawa W pierwszej kolejności nie stosuj wody! Użyj spirytusu salicylowego (lub innego alkoholu min. 70%), najlepiej z dodatkiem roztworu amoniaku. Zwilż nimi plamę, poczekaj kwadrans i dopiero po tym zabiegu spłucz plamę zimną wodą.
Wosk/parafina Nakryj plamę z obu stron kilkoma warstwami ręcznika kuchennego, przyłóż rozgrzane żelazko, odejmij je, wymień podkłady. Czynność powtarzaj aż do momentu, kiedy na ręczniku nie będą zostawać tłuste ślady. Pozostałości plamy przykryj na kwadrans szmatką namoczoną płynem do naczyń. Na koniec upierz tkaninę jak zwykle.
Pomadka Zapierz plamę płynem do naczyń, spłucz gorącą wodą i wypierz w najwyższej dopuszczalnej temperaturze.
Lody Wytrzyj plamę szmatką nasączoną w spirytusie i wypłucz w letniej wodzie.
Pasta do butów Plamę spryskaj lakierem do włosów i zostaw na pięć minut. Następnie oczyść i wypierz.
Czekolada Poplamione miejsce namocz w mleku, a potem spierz je wodą z mydłem.
Owoce/soki owocowe Zamocz plamę w soku z cytryny. Po kilku minutach spłucz. Zabieg powtarzaj do skutku. Również sól skutecznie wywabia świeże plamy: wetrzyj w plamę garstkę soli, a potem     spłucz jak najcieplejszą wodą. Powtarzaj czynność aż do skutku. Plama nie chce zniknąć? Tkaninę zamocz na noc w serwatce, później wypierz jak zwykle.
Pot Przebarwienia polej amoniakiem i szybko spłucz dużą ilością zimnej wody.
Jagody Plamę namaczaj przez godzinę w wodzie z octem (2:1). możesz też użyć soku z cytryny.
Curry Przygotuj roztwór: 1/4 szklanki boraksu rozpuść w litrze gorącej wody, a następnie dodaj mieszankę do zimnej wody. Zamocz tkaninę i przegniataj ją co kwadrans, aż do zniknięcia plamy. Na koniec wypierz jak zwykle. W przypadku zaschniętej plamy skuteczniejsze może okazać się wywabianie z pomocą roztworu wody utlenionej.
Jajko Nie sięgaj po ciepłą wodę! Jeżeli możesz, pozwól plamie zaschnąć. Wykrusz zaschnięte jajko, a następnie namocz tkaninę w zimnej wodzie z kilkoma łyżkami soli. Po kilku godzinach wypierz tkaninę jak zwykle


Plama na ubraniu wcale nie musi oznaczać jego końca. Z pomocą naszej tabelki pozbędziesz się nawet tych zabrudzeń, które dotychczas wydawały się nie do pokonania. A dla pełnego zadowolenia z każdego prania koniecznie sięgnij po proszek do prania Major Domus lub nasze nowoczesne kapsułki do prania General Fresh - odplamiacz do tkanin. Z nimi każda tkanina będzie wyglądać jak nowa.

 

To może Cię zainteresować

pexels jaymantri 212269 1
W pralni
Krochmal to substancja na bazie skrobi, która od dawna jest używana w gospodarstwach domowych do...
Logo General Fresh
General Fresh
13 czerwca 2024 5 min czytania
pexels rdne 5591460 1
W pralni
Obrusy to nie tylko praktyczne dodatki do naszych stołów, ale także elementy dekoracyjne, które mogą...
Logo General Fresh
General Fresh
12 czerwca 2024 7 min czytania
czyszczenie pralki
W pralni
Pralka to bez wątpienia jedno z najczęściej eksploatowanych urządzeń elektrycznych w naszych domach....
Logo General Fresh
General Fresh
24 października 2023 6 min czytania
plyn do plukania
W pralni
Domowe sposoby na różnego typu środki czyszczące oraz detergenty to ostatnio trend, który...
Logo General Fresh
General Fresh
17 października 2023 4 min czytania