16 Maja 2019

Środki czystości - szkodliwe połączenia. Tych produktów nie mieszaj!

Środki czystości potrafią być niebezpieczne, ale czy pamiętamy o tym w trakcie codziennych porządków? Bywa, że odruchowo łączymy ze sobą kilka produktów lub nieświadomie mieszamy je ze składnikami, z którymi nigdy nie powinny mieć styczności. Wiesz o jakich mowa? Sprawdź to!


1. Soda oczyszczona + ocet

Oba te środki są niezwykle przydatne podczas porządków, ale łączenie ich nie tylko nie ma za wiele sensu, lecz jest także niebezpieczne. Warto więc przypomnieć, że soda jest zasadą, a ocet kwasem. Połączone tracą swoje właściwości, a my uzyskamy co najwyżej wodę z niewielką ilością octanu sodu. Podobnie jest w przypadku soku z cytryny. Co w tym jednak niebezpiecznego? Soda w połączeniu z octem zaczyna się pienić. Jeśli nieopatrznie zamkniesz taką mieszankę w jakimś naczyniu, grozi to jego wybuchnięciem.


2. Środek do udrożniania rur + gorąca woda

Środki do udrożniania rur to silna chemia, która ma za zadanie usunąć najtrudniejsze zabrudzenia i szkodliwe zarazki. Musisz jednak uważać, aby nie zalewać ich gorącą wodą, ponieważ środek może zacząć się pienić nawet do tego stopnia, że wybuchnie. Narażasz się w ten sposób na oparzenia. Wyjątkiem są środki czystości, na których producent wyraźnie zaznaczył, że używanie ich z gorącą wodą jest bezpieczne. Taką technologię znajdziesz w środku do udrażniania rur od General Fresh – Nurek HOT.


3. Wybielacz + ocet

Wybielacz lub środek dezynfekujący do toalet nie powinny być łączone z octem, ponieważ razem tworzą niebezpieczne dla nas opary chloru. Taka mieszanka nawet w niewielkich ilościach może znacznie utrudnić oddychanie i wywołać zawroty głowy.


4. Wybielacz + amoniak

To połączenie działa podobnie do mieszanki wybielacza z octem, ale jest niestety bardziej szkodliwe. Prowadzi do wydzielenia się chloraminów, które utrudniają oddychanie i wywołują ostry ból w klatce piersiowej.


5. Środek do udrożniania rur + inny środek do udrożniania rur

Jak już wspomnieliśmy, środki do udrożniania rur są bardzo chemiczne. Mogą wywołać oparzenia po styczności ze skórą, a ich opary często utrudniają oddychanie. Używane prawidłowo nie stanowią zagrożenia, jednak problem może się pojawić, kiedy połączysz dwa takie środki. W najczarniejszym scenariuszu wejdą one w reakcje chemiczną, która doprowadzi do wybuchu. Miej to na uwadze, kiedy chcesz udrożnić rury – jeśli jeden środek nie zadziała, lepiej wezwij hydraulika!

Warto podkreślić, że łączenie każdego środka czystości z innym środkiem jest dość ryzykowne, zwłaszcza w przypadku środków chemicznych. Dla własnego bezpieczeństwa lepiej unikaj jakichkolwiek połączeń, nie tylko tych przedstawionych wyżej. Zawsze też czytaj instrukcje obsługi.