17 Października 2023

Stwórz swój wymarzony płyn do płukania w domu!

Domowe sposoby na różnego typu środki czyszczące oraz detergenty to ostatnio trend, który staje się coraz bardziej popularny w naszych domach. Większość z nich opiera się na dobroczynnych właściwościach octu, sody oczyszczonej oraz kwasku cytrynowego, z których pomocą można na prawdę zdziałać wiele. To ekologiczne rozwiązanie pozwala tanio i skutecznie pozbyć się uciążliwych zabrudzeń z różnych powierzchni, działa przeciwbakteryjnie i nie jest szkodliwe dla naszego zdrowia, co doceniają również osoby ze skórą wrażliwą.

Domowe sposoby na czyszczenie różnych powierzchni już znacie, ale czy wiedzieliście, że w prosty sposób możecie samodzielnie stworzyć także płyn do płukania tkanin? To dziecinnie proste i znacznie tańsze niż płyny do płukania, które znajdziecie w sklepach! Domowe płyny nie odbiegają swoimi właściwościami od swoich odpowiedników znanych marek, a dzięki różnorodności olejków eterycznych, jakie znajdziecie na rynku, możecie stworzyć niepowtarzalny zapach płynu do płukania na podstawie swoich własnych preferencji.

Chcecie dowiedzieć się, jak w kilku prostych krokach stworzyć domowy płyn do płukania tkanin, który nie dość, że pozwoli wam zaoszczędzić, to jeszcze nada waszym ubraniom unikalny zapach? Sprawdźcie nasz poradnik, a z pewnością wasz nowy domowy płyn zagości w waszych domach na dłużej!

Czy domowy płyn do płukania tkanin jest skuteczny?

Tak, płyn do płukania domowej roboty jest skutecznym rozwiązaniem, które posiada właściwość zmiękczania tkanin, a w zależności od tego, ile kropli olejku do niego dodamy, tak wyprane ubrania będą intensywnie pachnieć. Wszystkie składniki domowego płynu do płukania są hipoalergiczne, co sprawia, że nie powodują podrażnień i są odpowiednie dla osób o wrażliwej skórze oraz dla dzieci. To znacznie wyróżnia je na tle płynów do płukania tkanin ze sklepu, w których aż roi się od konserwantów, sztucznych substancji zapachowych oraz kationowych substancji powierzchniowo-czynnych. Większość płynów popularnych producentów posiada w swoim składzie szereg substancji chemicznych, które często uczulają i mogą być szkodliwe dla zdrowia, zaliczamy do nich m.in.: kumarynę, formaldehyd, octan etylu, linalol, czy terpineol.

Co więcej, domowy płyn do płukania tkanin jest ekologicznym rozwiązaniem i nie mowa tu tylko o wykorzystaniu naturalnych substancji do jego produkcji, ale o niegenerowaniu odpadów, które pozostają po każdym zużytym plastikowym opakowaniu. Aby zrobić własnoręcznie domowy płyn do płukania, wystarczy słoik i niezbędne składniki, a jakie dowiecie się poniżej.

Jak zrobić naturalny płyn do płukania z wykorzystaniem sody oczyszczonej i soli?

Do stworzenia tej mieszanki niezbędne będą:

- pół szklanki sody oczyszczonej,

- dwie szklanki soli morskiej,

- 400 ml gorącej wody,

- około 20-30 kropli olejków eterycznych (w zależności od tego jak mocny efekt chcemy uzyskać).

Zaczynamy od rozpuszczenia soli w gorącej wodzie, gdy roztwór już nieco się ostudzi, dodajemy pozostałe składniki i całość mieszamy, tak by poszczególne substancje połączyły się ze sobą. Tak powstały płyn do płukania tkanin przechowujemy w szczelnie zamkniętym słoiku, a do prania dodajemy około 2-3 łyżki mikstury na jedno pranie.

Domowy płyn do płukania z użyciem kwasku cytrynowego

Potrzebujemy:

- wodę (250 ml),

- kwasek cytrynowy (50 g),

- olejek eteryczny (5-15 kropel, w zależności od potrzeb).

Wodę wlewamy do słoika, mieszamy z kwaskiem cytrynowym i dodajemy olejki eteryczne. Słoik szczelnie zamykamy i chwilę potrząsamy, aby wszystkie składniki połączyły się ze sobą. W tym przypadku szczególnie dobrze komponują się olejki eteryczne z drzewa herbacianego oraz lawendy, ale możecie też stworzyć własną kompozycję.

Płyn do płukania tkanin z sody oczyszczonej i octu

W słoiku zmieszaj ze sobą:

- pół szklanki octu,

- 1.5 łyżeczki sody oczyszczonej,

- 10 kropel olejku eterycznego.

Ocet wlewamy do słoika i dodajemy sodę oczyszczoną, gdy mieszanka przestanie się pienić, dodajemy olejki eteryczne, składniki mieszamy ze sobą. Tak przygotowany własny płyn do płukania zużywamy na raz, na jedno pranie.