Logo General Fresh
General Fresh 17 października 2023 4 min czytania
W pralni

Stwórz swój wymarzony płyn do płukania w domu!

plyn do plukania

Domowe sposoby na różnego typu środki czyszczące oraz detergenty to ostatnio trend, który staje się coraz bardziej popularny w naszych domach. Większość z nich opiera się na dobroczynnych właściwościach octu, sody oczyszczonej oraz kwasku cytrynowego, z których pomocą można na prawdę zdziałać wiele. To ekologiczne rozwiązanie pozwala tanio i skutecznie pozbyć się uciążliwych zabrudzeń z różnych powierzchni, działa przeciwbakteryjnie i nie jest szkodliwe dla naszego zdrowia, co doceniają również osoby ze skórą wrażliwą.

Domowe sposoby na czyszczenie różnych powierzchni już znacie, ale czy wiedzieliście, że w prosty sposób możecie samodzielnie stworzyć także płyn do płukania tkanin? To dziecinnie proste i znacznie tańsze niż płyny do płukania, które znajdziecie w sklepach! Domowe płyny nie odbiegają swoimi właściwościami od swoich odpowiedników znanych marek, a dzięki różnorodności olejków eterycznych, jakie znajdziecie na rynku, możecie stworzyć niepowtarzalny zapach płynu do płukania na podstawie swoich własnych preferencji.

Chcecie dowiedzieć się, jak w kilku prostych krokach stworzyć domowy płyn do płukania tkanin, który nie dość, że pozwoli wam zaoszczędzić, to jeszcze nada waszym ubraniom unikalny zapach? Sprawdźcie nasz poradnik, a z pewnością wasz nowy domowy płyn zagości w waszych domach na dłużej!

Czy domowy płyn do płukania tkanin jest skuteczny?

Tak, płyn do płukania domowej roboty jest skutecznym rozwiązaniem, które posiada właściwość zmiękczania tkanin, a w zależności od tego, ile kropli olejku do niego dodamy, tak wyprane ubrania będą intensywnie pachnieć. Wszystkie składniki domowego płynu do płukania są hipoalergiczne, co sprawia, że nie powodują podrażnień i są odpowiednie dla osób o wrażliwej skórze oraz dla dzieci. To znacznie wyróżnia je na tle płynów do płukania tkanin ze sklepu, w których aż roi się od konserwantów, sztucznych substancji zapachowych oraz kationowych substancji powierzchniowo-czynnych. Większość płynów popularnych producentów posiada w swoim składzie szereg substancji chemicznych, które często uczulają i mogą być szkodliwe dla zdrowia, zaliczamy do nich m.in.: kumarynę, formaldehyd, octan etylu, linalol, czy terpineol.

Co więcej, domowy płyn do płukania tkanin jest ekologicznym rozwiązaniem i nie mowa tu tylko o wykorzystaniu naturalnych substancji do jego produkcji, ale o niegenerowaniu odpadów, które pozostają po każdym zużytym plastikowym opakowaniu. Aby zrobić własnoręcznie domowy płyn do płukania, wystarczy słoik i niezbędne składniki, a jakie dowiecie się poniżej.

Jak zrobić naturalny płyn do płukania z wykorzystaniem sody oczyszczonej i soli?

Do stworzenia tej mieszanki niezbędne będą:

- pół szklanki sody oczyszczonej,

- dwie szklanki soli morskiej,

- 400 ml gorącej wody,

- około 20-30 kropli olejków eterycznych (w zależności od tego jak mocny efekt chcemy uzyskać).

Zaczynamy od rozpuszczenia soli w gorącej wodzie, gdy roztwór już nieco się ostudzi, dodajemy pozostałe składniki i całość mieszamy, tak by poszczególne substancje połączyły się ze sobą. Tak powstały płyn do płukania tkanin przechowujemy w szczelnie zamkniętym słoiku, a do prania dodajemy około 2-3 łyżki mikstury na jedno pranie.

Domowy płyn do płukania z użyciem kwasku cytrynowego

Potrzebujemy:

- wodę (250 ml),

- kwasek cytrynowy (50 g),

- olejek eteryczny (5-15 kropel, w zależności od potrzeb).

Wodę wlewamy do słoika, mieszamy z kwaskiem cytrynowym i dodajemy olejki eteryczne. Słoik szczelnie zamykamy i chwilę potrząsamy, aby wszystkie składniki połączyły się ze sobą. W tym przypadku szczególnie dobrze komponują się olejki eteryczne z drzewa herbacianego oraz lawendy, ale możecie też stworzyć własną kompozycję.

Płyn do płukania tkanin z sody oczyszczonej i octu

W słoiku zmieszaj ze sobą:

- pół szklanki octu,

- 1.5 łyżeczki sody oczyszczonej,

- 10 kropel olejku eterycznego.

Ocet wlewamy do słoika i dodajemy sodę oczyszczoną, gdy mieszanka przestanie się pienić, dodajemy olejki eteryczne, składniki mieszamy ze sobą. Tak przygotowany własny płyn do płukania zużywamy na raz, na jedno pranie.

To może Cię zainteresować

pexels jaymantri 212269 1
W pralni
Krochmal to substancja na bazie skrobi, która od dawna jest używana w gospodarstwach domowych do...
Logo General Fresh
General Fresh
13 czerwca 2024 4 min czytania
pexels rdne 5591460 1
W pralni
Obrusy to nie tylko praktyczne dodatki do naszych stołów, ale także elementy dekoracyjne, które mogą...
Logo General Fresh
General Fresh
12 czerwca 2024 7 min czytania
czyszczenie pralki
W pralni
Pralka to bez wątpienia jedno z najczęściej eksploatowanych urządzeń elektrycznych w naszych domach....
Logo General Fresh
General Fresh
24 października 2023 6 min czytania
posciel pranie
W pralni
Łóżko to miejsce, w którym spędzamy znaczną część naszych dni, warto więc zadbać o to,...
Logo General Fresh
General Fresh
10 października 2023 6 min czytania