Logo General Fresh
General Fresh 10 listopada 2023 5 min czytania
W domu

Świąteczne porządki – jak się do tego zabrać?

porzadki swiateczne201

Święta Bożego narodzenia to szczególny czas, kiedy spotykamy się z naszymi bliskimi i celebrujemy te niecodzienny czas pełen radości i spokoju. Aby ten czas przebiegał nam bezstresowo w spokojnej atmosferze. Musimy zadbać o to, by nasze mieszkanie, w którym przyjmujemy gości, było czyste i zadbane. Trzeba koniecznie zaplanować świąteczne porządki krok po kroku i nie zostawiać ich na ostatnią chwilę, ponieważ natłok obowiązków może nas przytłoczyć. W miarę możliwości należy rozplanować porządki świąteczne i harmonogram prac tygodnie przed świętami, by nie zostawiać wszystkiego na parę dni przed Bożym Narodzeniem.

Czego dowiesz się z tego artykułu?

Dlaczego przedświąteczne porządki są tak istotne?

Jak zaplanować porządki świąteczne?

Od czego zacząć generalne porządki?

 

Świąteczne porządki - jak się do tego zabrać?

Warto wiedzieć, od czego zacząć świąteczne porządki, by sprzątanie przed świętami przebiegły sprawnie, oraz żebyśmy oszczędzili sobie stresu, oraz niepokoju, które mógłby przyćmić ten wyjątkowy czas. Odpowiednio rozplanowany harmonogram sprzątania pozwoli przygotować mieszkanie lub dom na Boże Narodzenie, a przede wszystkim, od czego zacząć sprzątanie, by przyniosło one jak najlepsze efekty oraz, aby poszczególne zadania nie musiały być wykonywane kilkukrotnie.

Dlaczego przedświąteczne porządki są tak istotne?

Przedświąteczne porządki są ważne z wielu powodów, od praktycznych do symbolicznych. Wśród najbardziej istotnych możemy wymienić w pierwszej kolejności kwestie użytkowe, pomagające utrzymać w domu porządek podczas świątecznych odwiedzin gości. Również tradycja wymaga od nas tego, że na święta, a już tym bardziej w Nowy Rok powinno wejść się z czystym i uporządkowanym domem, co przyniesie szczęście domownikom w nadchodzącym roku. Ponadto przedświąteczne porządki przydadzą się w przeglądzie tego co mamy i pozbyciu się zbędnych rzeczy, które nie przydadzą się nam więcej.

Generalne porządki pozwolą uporządkować przestrzeń mieszkalną, dzięki czemu będzie okazja przejrzenia zapasów oraz uzupełnienia potrzebnych przedmiotów. Pozwoli to uniknąć niepotrzebnego stresu, spowodowanego tym, że nie możemy nigdzie znaleźć potrzebnych przedmiotów, ponieważ każda rzecz będzie wcześniej posegregowana i uprzątnięta tak, że będzie mieć swoje własne miejsce. Świąteczne porządki to również okres spędzania czasu w rodzinnym gronie, gdzie całą rodziną mobilizuje się do tego, by wspólnymi siłami doprowadzić dom do porządku i specjalnie go udekorować, a tym samym spędzić czas razem, tworząc wartościowe wspomnienia.

Jak zaplanować porządki świąteczne?

Przedświąteczne porządki koniecznie muszą być zaplanowane, a poszczególne zajęcia rozplanowane na konkretne dni. Plan sprzątania ułatwi nam uniknąć chaosu i pozwoli zagospodarować wolny czas tak, by sprzątanie było jak najbardziej owocne względem codziennie poświęconego czasu.

Ustalając plan sprzątania, przygotuj:

- wybrane dni, w których możesz poświęcić znaczny czas na przeprowadzenie porządków. Dla pewności zapisz sobie te konkretne daty w kalendarzu i powieś w widocznym miejscu, aby nie zapomnieć.

- listę rzeczy do zrobienia. Można zawrzeć tu takie zadania jak "umyj półki", "umyj podłogę", czy "wypierz koce". Gdy już wypiszesz listę niezbędnych działań, podziel je na poszczególne kategorie pod względem pomieszczeń i ustal podział obowiązków między domownikami.

Organizacja sprzątania według stref pomoże skrócić czas obowiązków i zaangażuje wszystkich członków rodziny. Koniecznie zadbaj o wszystkie niezbędne akcesoria do sprzątania tj. worki na śmieci, środki czystości oraz ściereczki, które usprawnią generalne porządki.

Świąteczne porządki

Od czego zacząć generalne porządki?

Jeżeli dobry plan jest już gotowy, możemy przystąpić do sprzątania. Jednak w jakiej kolejności sprzątać dom?

Porządki powinniśmy rozpocząć od opróżnienia, a następnie uporządkowania przestrzeni. Zacznij od opróżnienia wnętrz szuflad, szafek oraz regałów, a następnie umyj je i poukładaj wszystko, co powinno się tam znaleźć. Przy okazji wyrzuć przedmioty, które nie są Ci dłużej potrzebne. Gdy już się tym zajmiesz, umyj fronty szafek wilgotną ściereczką. Następnie przetrzeć trzeba powierzchnię oraz fronty mebli, które pozostały w mieszkaniu, zwracając również uwagę na wszelkie dekoracje, które na nich się znajdują tj. książki, figurki, oświetlenie itp.

Następnym krokiem jest pranie tekstyliów, zdejmij zasłony, firanki, poszewki na poduszki, koce oraz pościel i wypierz je według zaleceń. Po wysuszeniu schowaj je z powrotem na ich miejsce i zmień przed samymi świętami, by móc cieszyć się zapachem świeżości w całym domu.

Skoro mowa o firankach i zasłonach, nie obędzie się bez mycia okien w całym mieszkaniu. Nie zapomnij umyć luster, a w łazience koniecznie przetrzyj kafelki mokrą szmatką nasączoną odpowiednim płynem. Koniecznie wyczyść wannę, sedes oraz kabinę prysznicową.

W kuchni zadbaj o czystą lodówkę, zmywarkę, kuchenkę mikrofalową oraz zlew. Zrób remanent i wyrzuć wszystkie przeterminowane produkty, które zalegają w lodówce i szafkach, a także naczynia i sprzęty kuchenne, które na nic Ci się nie przydadzą.

Na sam koniec skup się na dokładnym odkurzeniu pomieszczeń, nie zapominając o przestrzeniach pod meblami. Gdy już wszystko jest odkurzone, możesz zabrać się za czyszczenie podłóg oraz ich ewentualną konserwację.

To może Cię zainteresować

pexels olly 3768910 1
W domu
Każdy, kto przynajmniej raz przeprowadzał mycie okien wodą i ręcznikiem papierowym, to doskonale wie,...
Logo General Fresh
General Fresh
21 czerwca 2024 5 min czytania
radiator 250558 1280
W domu
Czy zdawaliście sobie sprawę, że regularne czyszczenie grzejników, szczególnie przed rozpoczęciem...
Logo General Fresh
General Fresh
19 czerwca 2024 7 min czytania
pexels cottonbro 4112723 1
Praktyczne rozwiązania
W naszych domach coraz częściej pojawiają się urządzenia, które oferują nie tylko nowoczesność, ale ...
Logo General Fresh
General Fresh
17 maja 2024 5 min czytania
pexels liliana drew 9462141 1
W domu
Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak wielką różnicę może zrobić właściwy wybór odkurzacza w Twoim domu?...
Logo General Fresh
General Fresh
8 maja 2024 8 min czytania