Logo General Fresh
General Fresh 20 lipca 2023 5 min czytania
W pralni

Świeży zapach ubrań nie tylko po praniu!

pranie

Chcesz, aby Twoje ubrania pachniały tak jak po wyjęciu z pralki? Czy kiedykolwiek otworzyłaś szafę i poczułaś nieprzyjemną woń? Dowiedz się, jak utrzymać piękny zapach ubrań nie tylko po praniu. Odkryj sposoby na zapobieganie stęchliźnie i zadbaj o swoją garderobę.

Skąd się bierze zapach stęchlizny na ubraniach?

Nieprzyjemne zapachy na ubraniach mogą mieć różne przyczyny. Niewątpliwie, kiedy je odczuwasz, warto zidentyfikować ich przyczynę. Jest to bowiem kwestia nie tylko estetyki, ale również higieny i zdrowia.

Najczęstsze przyczyny nieprzyjemnych zapachów ubrań to:

  • pot i bakterie - dotyczy to zwłaszcza syntetycznych, nieoddychających materiałów, które sprzyjają poceniu się, a do tego tworzą środowisko idealne dla bakterii;

  • wilgoć - mokre ubranie pozostawienie w bębnie pralki czy w torbie na basen, prowadzą do rozwoju pleśni i grzybów, które wydzielają trudny do usunięcia zapach;

  • niewłaściwie przechowywanie - ciaszne, zamknięte szafy z brakiem dostępu do świeżego powietrza mogą sprzyjać nieprzyjemnemu zapachowi, a do tego sprzyjają rozwojowi różnych mikroorganizmów.

Kiedy znasz już możliwe przyczyny nieprzyjemnych zapachów, będzie Ci prościej zadbać o ubrania tak, aby były świeże nie tylko po wyjęciu z pralki, ale również podczas noszenia.

Zacznij od bębna pralki

Czasami powód może być prozaiczny. To, w czym pierzemy ubrania, może mieć decydujące znaczenie. A zatem przyjrzymy się praniu, a dokładnie samej pralce.

Jeśli Twoja pralka dawna nie była czyszczona, a jej bęben przykro pachnie, zapach stęchlizny może przenosić się na ubrania. Dlatego regularnie czyść i odkażaj ją, aby zapobiegać gromadzeniu się resztek detergentu i powstawaniu pleśni. Tym samym przedłużysz jej żywotność i unikniesz nieprzewidzianych awarii.

W tym celu możesz sięgnąć po domowe sposoby takie jak ocet i przetrzeć nim bęben. Skuteczne będą również dedykowane środki do czyszczenia pralki. Wystarczy zgodnie z zaleceniami producenta, dodać je do szuflady na detergenty i włączyć wybranych cykl, a one wyczyszczą wnętrze urządzenia.

Suszenie ubrań na słońcu

W miarę możliwości staraj się suszyć ubrania na świeżym powietrzu np.: w ogrodzie lub na balkonie. Jest to ekologiczny sposób, który jednocześnie pozwala zachować świeżość odzieży.

Choć nie zawsze jest to możliwe ze względu na warunki pogodowe lub brak przestrzeni, warto skorzystać z tej metody, kiedy tylko możemy. Jeśli nie masz innej możliwości, spróbuj powiesić ubrania na suszarce przy szeroko otwartym oknie. Chociaż nie jest to dokładnie to samo, co suszenie na zewnątrz, także pozwoli Ci osiągnąć rześki efekt.

Prasowanie ma znaczenie

Nie bez znaczenia jest również prasowanie. Pomaga ono nie tylko wyprostować ubrania i usunąć z nich bakterie, ale też może zadbać o ich przyjemny zapach. W tym celu wykorzystaj specjalną wodę do żelazka o wybranym zapachu. Dodaj kilka kropel ulubionego olejku eterycznego i ciesz się pięknym zapachem ubrań po prasowaniu.

Prawidłowe przechowywanie ubrań

Jak zatrzymać świeżość ubrań na dłużej? Odpowiednio je przechowując. Dlatego zwróć uwagę na to, czy Twoje szafy i szuflady mają odpowiednią wentylację. Brak dostępu do powietrza może bowiem skutkować powstawaniem pleśni oraz grzybów, co prowadzi do zapachu stęchlizny.

Co jeszcze jest istotne? Twoje ubrania nie powinny być zbyt ściśnięte, aby mieć dostęp do powietrza. Zadbaj o to, aby miały one odpowiednią przestrzeń. Niekiedy warto część z nich poukładać w różnych miejscach, aby uniknąć nieprzyjemnego efektu.

Kiedy zatem chcesz schować ubrania z poprzedniego sezonu, upewnij się, że są one czyste i suche. Używaj szczelnych pojemników i sięgnij po saszetki zapachowe, które nie tylko zadbają o ich miły zapach, ale również zapobiegną molom.

I to, co najważniejsze. Nigdy nie chowaj do szafek ubrań, które nie wyschły lub są brudne. To prosta droga do pleśni i grzybów. Co więcej, one niebezpieczne dla Twojego zdrowia. 

Innowacyjne rozwiązania dla świeżości ubrań

Nieprzyjemny zapach na ubraniach niewiadomego pochodzenia? Chcesz go jak najszybciej usunąć? Chcesz czegoś, co zadziała od razu? Wypróbuj odświeżacz do tkanin Arola, który neutralizuje przykrą woń i odświeża materiał. Wystarczy spryskać nim tkaninę i pozostawić na kilka minut, dopóki nie wyschnie.

Odświeżacz do tkanin to doskonałe rozwiązanie w przypadku materiałów, których pranie jest niemożliwe lub utrudnione. Dlatego możesz go także wykorzystać do tapicerek, zasłon czy firanek. Wybierz swój ulubiony zapach i ciesz się nim na ubraniach na co dzień.

Podsumowanie

Samo pranie może nie wystarczyć, aby zachować świeży zapach ubrań. To też prawidłowe pranie, suszenie, a także przechowywanie. Efekt jest jednak tego wart. Kto bowiem nie chciałby otworzyć szafy i poczuć przyjemnego zapachu ubrań, jakby dopiero co były wyjęte z prania?

To może Cię zainteresować

pexels jaymantri 212269 1
W pralni
Krochmal to substancja na bazie skrobi, która od dawna jest używana w gospodarstwach domowych do...
Logo General Fresh
General Fresh
13 czerwca 2024 5 min czytania
pexels rdne 5591460 1
W pralni
Obrusy to nie tylko praktyczne dodatki do naszych stołów, ale także elementy dekoracyjne, które mogą...
Logo General Fresh
General Fresh
12 czerwca 2024 7 min czytania
czyszczenie pralki
W pralni
Pralka to bez wątpienia jedno z najczęściej eksploatowanych urządzeń elektrycznych w naszych domach....
Logo General Fresh
General Fresh
24 października 2023 6 min czytania
plyn do plukania
W pralni
Domowe sposoby na różnego typu środki czyszczące oraz detergenty to ostatnio trend, który...
Logo General Fresh
General Fresh
17 października 2023 4 min czytania