Logo General Fresh
General Fresh 29 stycznia 2020 4 min czytania
Lifestyle

Umyj ręce po dotknięciu tych 10 rzeczy!

Dotykasz ich na co dzień, roznosisz bakterie i zarazki, nieświadomie brudzisz swoją skórę. Jakie rzeczy są zdaniem mikrobiologów najbrudniejsze? Po dotknięciu których warto umyć ręce? Wyjaśniamy!


1. Pieniądze

Chyba nie ma osoby, która nie chciałaby mieć portfela wypchanego pieniędzmi. Okazuje się jednak, że nie jest to dobry pomysł. Pieniądze są bowiem bardzo brudne! Przechodzą z rąk do rąk, dzięki czemu przenoszą mnóstwo bakterii. Są to zarówno mało groźne mikroorganizmy, jak i bakterie, którymi powinniśmy się martwić np. gronkowiec złocisty. Może warto więc pomyśleć nad korzystaniem z karty?


2. Telefon komórkowy

Mówi się, że dzisiaj wszyscy mamy telefony komórkowe przyklejone do ręki. Jest w tym sporo prawdy i właśnie dlatego powinniśmy pamiętać o regularnym myciu urządzeń. Telefonów używamy wszędzie (w domu, w autobusie, w pracy), dotykamy ich my i nasi znajomi. Na obudowach i ekranach pozostawiamy po sobie naskórek, potem i nawet ślinę. To doskonały pokarm dla bakterii. Z badań wynika zresztą, że na telefonach jest ich więcej niż na desce klozetowej!


3. Klawiatura komputerowa

O ile klawiatura w twoim osobistym komputerze nie jest szczególnie groźna, to zbiorowisko bakterii na komputerach publicznych potrafi przerazić. James Francis w przeprowadzonych przez siebie badaniach dla magazynu komputerowego odkrył, że na klawiaturach znajdują się bakterie kałowe i E.coli. Wniosek? Lepiej umyć ręce po korzystaniu z komputera.


4. Testery w drogeriach

Testery kosmetyków w drogeriach ułatwiają wybór dobrego produktu, ale czasami należy się zastanowić dwa razy przed ich użyciem. Dotyczy to zwłaszcza szminek i tuszów do rzęs. Na niektórych testerach odkryto np. bakterie gronkowca złocistego. Dlatego jeśli nie masz możliwości umycia rąk od razu po ich aplikacji, lepiej wybierz kosmetyk bez testowania. Tak jest bezpieczniej.


5. Gąbka do zmywania naczyń

Używamy jej codziennie do czyszczenia naczyń, ale warto pamiętać, że nie czyścimy w ten sposób naszych rąk. Wprost przeciwnie - zebrane z naczyń zabrudzenia i bakterie znajdujące się głęboko w gąbce osadzają się na dłoniach. Dlatego zawsze pamiętaj o umyciu rąk mydłem!


6. Deska do krojenia

Trudno wyobrazić sobie gotowanie bez deski do krojenia. Należy jednak pamiętać, że ta jest doskonałym siedliskiem dla bakterii. Dotyczy to zwłaszcza desek drewnianych, bo w nich mikropęknięcia powstają najłatwiej. W tych niewielkich szczelinach zbierają się resztki jedzenie i wilgoć. Niedokładnie wyczyszczona deska może być źródłem wystąpienia późniejszych problemów żołądkowych.


7. Piloty

Pilotów dotykają wszyscy domownicy i rzadko robią to czystymi rękoma. Dzięki temu na ich powierzchni i między przyciskami zbierają się zabrudzenia wraz z bakteriami. Jeśli rzadko czyścić piloty i zapominasz o umyciu rąk po kontakcie z nimi, ryzykujesz zachorowaniem.


8. Suszarka do rąk

Na temat suszarek do rąk w miejscach publicznych powstawały nawet prace naukowe. Badania potwierdziły, że w tych urządzeniach  panują idealne warunki do rozwoju bakterii i wirusów, które są wydmuchiwane na ręce podczas każdego uruchomienia suszarki. Nowoczesne modele posiadają filtry zatrzymujące mikroby, ale to wciąż rzadkość. Czasami lepiej jest po prostu nie wysuszyć rąk, niż czyste pobrudzić na nowo.


9. Przyciski w windzie

Korzystasz na co dzień z windy? W takim razie nie zapomnij o umyciu rąk od razu po wejściu do domu. Przyciski w windzie są bowiem dotykane przez masę ludzi, którzy mogą nieświadomie przenosić groźne bakterie. Jeśli nie chcesz z ich powodu ucierpieć, często myj ręce i rzadziej korzystaj z windy. Na pewno wyjdzie ci to na zdrowie.


10. Ścierki i ręczniki

Ścierkami i ręcznikami wycieramy nie tylko siebie, ale też różne przedmioty np. blaty. Zbierają one wilgoć, brud i bakterie. W ich włóknach tworzą się idealne warunki do rozwoju tych ostatnich. Na szczęście możemy temu zapobiec częstym praniem i wymianą.

 

To może Cię zainteresować

porzadkiwdomu
Lifestyle
W codziennej pielęgnacji domu często sięgamy po gotowe środki czyszczące, które mogą zawierać...
Logo General Fresh
General Fresh
5 czerwca 2023 4 min czytania
shutterstock 1821313732011
Lifestyle
Sprzątanie bywa uciążliwe dla alergików, szczególnie tych, którzy są uczuleni na...
Logo General Fresh
General Fresh
26 maja 2023 4 min czytania
shutterstock 1722168757201
Lifestyle
Dłuższe dni często skłaniają nas do wiosennych porządków. Nadchodząca wielkimi krokami nowa...
Logo General Fresh
General Fresh
21 marca 2023 5 min czytania
generalne porzadki w domu
Lifestyle
Dlaczego generalne porządki w domu tak często się nie udają? Ponieważ wiele osób nie ma...
Logo General Fresh
General Fresh
26 września 2022 5 min czytania