Logo General Fresh
General Fresh 7 czerwca 2021 9 min czytania
W pralni

Usuwanie trudnych plam niewiadomego pochodzenia

Usuwanie20trudnych20plam20niewiadomego20pochodzenia

Plamy znajdujące się na naszych ubraniach, meblach, dywanach lub na jakichkolwiek innych tkaninach są czymś wyjątkowo niepożądanym.

Niestety czasem po prostu nie sposób ich uniknąć. Spożywając posiłki lub spędzając czas na dworze, jesteśmy stale narażeni na to, że mogą się pojawić i to w najmniej oczekiwanym dla nas momencie.

Chyba każdy z nas miał sytuację, w której nieoczekiwane pojawienie się plamy na naszym ubraniu przysporzyło nam dużą dawkę dyskomfortu albo nawet stresu.

Oczywiste jest to, że plamy różnią się od siebie pod względem swojej trwałości.

Bywają takie, które od razu należy zaprać, inne schodzą dopiero po zastosowaniu określonego środka, a jeszcze inne nie wymagają specjalnych działań czyszczących i gdy zaschną, da się je zdrapać paznokciem.

Natomiast w odplamianiu kluczowe jest to, co jest źródłem plamy.

Jak usunąć tłuste plamy z tkaniny?

Każdy pokarm i każda substancja może pozostawić po sobie ślad na tkaninie w postaci plamy. Można wyróżnić kilka rodzajów plam, z którymi możemy mieć do czynienia. Każda wymaga innego sposobu czyszczenia.

Tłuste plamy to zabrudzenia powstałe od oleju, kremu, balsamu, smaru lub innego rodzaju tłustych substancji.

W ich przypadku powinniśmy działać szybko przy uwzględnieniu wytrzymałości danej tkaniny, szczególnie gdy pokrywają nasze ubrania.

Widząc tłustą plamę, powinniśmy wstrzymać się od usuwania jej za pomocą wody, ponieważ woda w żaden sposób nie przyczyni się do usunięcia takiego zabrudzenia.

Istnieją domowe sposoby na to, jak pozbyć się tłustej plamy. Jednym z nich jest użycie środków, które z pewnością znajdują się w każdej domowej kuchni.

Otóż za odplamiacz posłużyć może nam sól oraz ocet. Sól należy wymieszać z alkoholem, nanieść ją na plamę na niewielkiej szczotce lub ścierce i zacząć pocierać.

Po czasie plama powinna zniknąć. Natomiast ocet (spirytusowy) powinno się zmieszać z wodą i przetrzeć nim miejsce zabrudzenia. Na koniec należy wyprać ubranie lub tkaninę w pralce.

Inną metodą na uporczywe tłuste plamy jest zastosowanie benzyny. Dzięki niej usuwanie plam z tkanin, takich jak bawełna lub z tych ze sztucznymi włóknami, jest naprawdę skuteczne i bezpieczne.

Należy jedynie zamoczyć w benzynie niewielki wacik, by potem przecierać nim zabrudzenie. Warto podłożyć pod ubranie ręcznik, ponieważ ubranie może przesiąknąć.

Po wszystkim powinno się wypłukać tkaninę w ciepłej wodzie.

Usunąć tłustą plamę można także poprzez wykorzystanie innego spożywczego produktu. Jest nim mąka ziemniaczana.

Ten sposób cechuje się tym, że jest bezpieczny dla tkaniny. Dzięki mące możemy pozbyć się nawet wyjątkowo uporczywych tłustych plam.

Otóż zabrudzone miejsce należy pocierać mąką ziemniaczaną, aż do chwili całkowitego wyczyszczenia włókien materiału.

Aby pozbyć się plam po oleistych cieczach, warto skorzystać z płynu do mycia naczyń. Dobrze jest, gdy wcieramy go w zabrudzenie sztywną szczotką.

Nowatorskim, lecz bardzo skutecznym sposobem na pozbycie się uporczywych plam z ubrań lub mebli jest wykorzystanie znanego napoju, czyli Coca-coli.

Jak powszechnie wiadomo, jej właściwości okazują się na tyle powszechne, że wykraczają poza jej spożywcze zastosowanie.

Cola to dobry odrdzewiacz, lecz także wywabiacz plam. Otóż powinno się polać plamę colą, odczekać około godziny i wyprać w pralce przy użyciu proszku do prania.

Domowe sposoby na trudne zabrudzenia bywają niekonwencjonalne. Okazuje się, że doskonałym odplamiaczem odzieży jest alkohol.

Dzieje się tak, ponieważ związki chemiczne alkoholu rozpuszczają tłuszcz. Aby do tego doprowadzić, należy wypłukać zabrudzone miejsce w zimnej wodzie, a następnie umieścić na materiał alkohol w postaci wódki lub spirytusu.

Zwilż nim zabrudzenie, a następnie wypierz ubranie w pralce.

Inną metodą na usuwanie plam powstałych od tłuszczu jest wykorzystanie kredy. Ona, podobnie jak alkohol doskonale pochłania tłuszcz z różnego rodzaju tkanin.

Należy zamalować poplamione miejsce kredą i po upływie kilkunastu minut ręcznie wyczyścić i usunąć zabrudzenie. Nawet stare plamy powstałe od tłuszczu powinny całkowicie ustąpić.

Jak usunąć zaschnięte i stare plamy?

Domowe sposoby na to, jak usunąć plamy, które znajdują się na tkaninie nawet przez kilka lat, mogą okazać się wyjątkowo skuteczne.

Niestety, taki rodzaj plam nie można potraktować jedynie wodą. Potrzebne są nieco inne środki, lecz każdy z nich z pewnością znajduje się w ekwipunku każdego gospodarza i każdej gospodyni domowej.

Najpierw należy wspomnieć o źródłach plam. Mianowicie najbardziej uporczywe zaschnięte plamy mogą być wywołane od wina, krwi lub innego rodzaju cieczy.

Pozostawienie ich samym sobie i niezareagowanie na ich pojawienie się może sprawić, że staną się one nie do usunięcia.

Natomiast domowe sposoby na wywabianie sprawiają, że plama bez prania i bez użycia proszku zniknie z tkaniny.

Usunąć stare plamy można wykorzystując m.in. szare mydło. Ten stary i sprawdzony środek czyszczący wywabi plamę z każdego ubrania lub tkaniny.

Mydło nanieś na zabrudzenie, dokładnie je wcierając, a następnie pozostaw na około 20 minut. Po upływie tego czasu wypłucz materiał przy użyciu wody lub wypierz go w pralce.

Porady na to, jak usunąć stare plamy z tkaniny opierają się o wykorzystanie przedmiotów, które każdy może znaleźć w swej kuchni.

Czyszczenie ubrań z plam od wina lub z krwi jedynie przy użyciu pralki może okazać się niewystarczające.

Trzeba podejść do tego szczególnie. Dlatego kolejną metodą przyczyniającą się do usunięcia zabrudzenia jest zastosowanie soku z cytryny.

Otóż powinno się skroplić plamę sokiem z cytryny i pozostawić ubranie na 20 minut, po czym wrzucić je do prania. Dzięki temu nawet niełatwa do usuwania plama od wina może ustąpić.

Trudne do usunięcia plamy mogą być wyeliminowane również, gdy potraktujemy je wodą utlenioną. Wykorzystujemy ją podobnie, jak sok z cytryny.

Polana wodą utlenioną plama powinna zejść, gdy odczekamy około 20 minut i gdy potem wypierzemy nasze ubranie w pralce.

Domowe sposoby na odplamianie ubrań są dowodem bardzo kreatywnego i praktycznego myślenia.

Otóż okazuje nie, że plamę z tkanin można wywabić także poprzez zastosowanie spirytusu salicylowego.

Nadaje się on doskonale do likwidowania śladów od tuszu z długopisu. Należy polać zabrudzenie spirytusem, a po 20 minutach uprać.

Domowy sposób na usuwanie plam jest dobry ze względu na to, że można się go podjąć, wykorzystując produkty, które najczęściej znajdują się w naszym asortymencie, lecz czasem trzeba sięgnąć po specjalne środki.

Płyn, który jest bogaty w chemiczne substancje nastawione na usunięcie plamy, może okazać się pomocny, gdy wszystkie inne domowe sposoby zawiodą.

Płyny cechują się uniwersalnością - można je stosować na różne rodzaje plam. Ponadto zapewniają ubraniom aromatyczny zapach.

Jak usunąć plamy po dezodorancie?

Niestety wiele dezodorantów lub antyperspirantów pozostawia po sobie ślady.

Stosowanie ich to przecież codzienny zabieg każdego z nas, dlatego, jeśli dany preparat pozostawia plamy na naszych ubraniach, to koniecznie powinniśmy go zmienić i postarać się o jak najszybsze usunięcie plam z ubrań.

Istnieją sprawdzone sposoby także na taki rodzaj plam. Zabrudzenia po dezodorancie wymagają konkretnego przeciwdziałania.

Brudne ubranie należy zamoczyć w wodzie z dodatkiem octu. Całość powinno się moczyć przez około 20 minut.

Następnie trzeba wypłukać je w czystej wodzie, po czym ponownie wymieszać w nowo nalanej wodzie z dodatkiem soli i wody utlenionej.

Całość powinna moczyć się również przez około 20 minut. Ostatnim krokiem jest wypranie ubrania rzecz jasna przy użyciu proszku do prania.

Istnieje także drugi domowy sposób na wyczyszczenie ubrań brudnych od dezodorantu.

W pierwszej kolejności trzeba pokrojoną w plasterki cytrynę włożyć do plastikowej miski, do której następnie należy wlać ciepłą wodę.

Plasterki cytryny trzeba zgnieść, po to, by puściły sok. Do całości dodaj wodę utlenioną i wszystko wymieszaj. Niech ubranie moczy się w wodzie przez godzinę. Na końcu wypierz je przy użyciu pralki.

Jak usunąć plamy używając chemicznych środków?

Chemia gospodarcza to kolejny sposób na pozbycie się trudnych plam. Istnieje wiele płynów i środków czyszczących, które zapewniając miły zapach i kompleksowo je odświeżając, skutecznie czyszczą nawet stare kilkuletnie plamy tkanin.

W General Fresh polecamy odplamiacz do tkanin Splash. Radzi sobie nawet z uporczywymi zabrudzeniami.

Posiada on formułę aktywnego tlenu, która kompleksowo wyczyści każdą tkaninę. Skuteczność tego odplamiacza jest na tyle duża, że wcześniej nie trzeba namaczać materiału w wodzie.

Ważne jest też to, że produkt ten nie zawiera w swym składzie chloru, przez co jest znacznie przyjemniejszy w użyciu.

Natomiast, jeśli chcecie zapatrzyć się w środek, który poradzi sobie niemalże z każdym rodzajem plamy na tkaninie i używa się go do każdego prania, to koniecznie skorzystajcie z proszku Splash.

Posiadamy wersję White - przywracającą biel i czyszczącą każdą plamę oraz Color - dostosowaną do różnych kolorów ubrań.

To może Cię zainteresować

pexels jaymantri 212269 1
W pralni
Krochmal to substancja na bazie skrobi, która od dawna jest używana w gospodarstwach domowych do...
Logo General Fresh
General Fresh
13 czerwca 2024 9 min czytania
pexels rdne 5591460 1
W pralni
Obrusy to nie tylko praktyczne dodatki do naszych stołów, ale także elementy dekoracyjne, które mogą...
Logo General Fresh
General Fresh
12 czerwca 2024 7 min czytania
czyszczenie pralki
W pralni
Pralka to bez wątpienia jedno z najczęściej eksploatowanych urządzeń elektrycznych w naszych domach....
Logo General Fresh
General Fresh
24 października 2023 6 min czytania
plyn do plukania
W pralni
Domowe sposoby na różnego typu środki czyszczące oraz detergenty to ostatnio trend, który...
Logo General Fresh
General Fresh
17 października 2023 4 min czytania