18 Marca 2020

Wiosenne porządki w 10 krokach

Wiosna tuż za rogiem, a to oznacza, że najwyższa pora na wiosenne porządki! Jak je przeprowadzić efektownie i z głową? Mamy na to plan.

Wiosenne porządki zrobisz już w 10 krokach!

1. Zakupy

Jeśli chcesz, żeby sprzątanie przebiegło sprawnie i bez przeszkód, musisz się odpowiednio przygotować! Pierwszym krokiem do sukcesu jest zrobienie zakupów. Należy mieć pod ręką wszystkie potrzebne środki czystości i akcesoria. Jeżeli czegoś zabraknie, będzie trzeba przerwać sprzątanie i iść do sklepu… To bardzo niewygodne.

Nie masz czasu na zakupy? To żaden problem. Wszystkie środki czystości kupisz w sklepie online General Fresh.

2. Plan

Wiosenne porządki nie udadzą się bez planu. Złap za notatnik i zapisz wszystkie czynności, które musisz zrobić. Ułóż je w takiej kolejności, aby porządki zakończyć na pokoju przechodnim, czyli takim, przez który będziesz przechodzić cały czas w trakcie sprzątania. Dzięki temu nie rozniesiesz brudu po już czystych pomieszczeniach. W większości domów będzie to przedpokój.

3. Odpowiedni ubiór

Zanim zaczniesz wiosenne porządki, pamiętaj o tym, aby ubrać się w coś wygodnego. Ubrania nie powinny krępować ruchów ani być zbyt luźne. Jeśli będą przesadnie odstawać od ciała, mogą przeszkadzać np. w trakcie mycia podłóg.

4. Przerwy

Wyznacz sobie przerwy w trakcie sprzątania. Wiosenne porządki wymagają wysiłku, ale jeśli będziesz wykończony, posprzątasz niedokładnie. Usiądź i chwilę odpocznij po skończeniu porządków w każdym pomieszczeniu.

5. Od góry do dołu

Nie warto wykonywać tej samej pracy dwa razy, dlatego pamiętaj o zasadzie od góry do dołu. Sprzątając wszystko najpierw od góry, nie strzepniesz kurzy na czyste już powierzchnie.

6. Każdy zakamarek

Sprzątając, nie zapomnij o wyczyszczeniu też tych zakamarków, które zwykle się pomija. Wytrzyj karnisze, odkurz kanapy, wytrzep dywany, wyczyść kaloryfery itp.

7. Szafy

Wiosenne porządki to porządki generalne. Warto więc przyjrzeć się uważnie zawartości szaf i dokonać selekcji. Czy wszystkie ubrania są ci potrzebne? Może jakieś warto sprzedać lub oddać? Wiosna to idealny czas na takie porządki!

8. Coś do picia

To zabrzmi głupio, ale kiedy zaczniesz myć podłogi, nie będzie już odwrotu. Albo poczekasz aż wszystko wyschnie i dopiero zrobisz sobie herbaty, albo zostawisz na podłodze ślady… Wybór jest prosty, prawda? Zrób sobie coś do picia i zostaw kubek w miejscu, w którym skończysz mycie podłóg.

9. Podłogi

Dobierz specyfik do podłóg, jakie masz w domu. Jeśli planujesz używać mopa, często wymieniaj wodę. Pamiętaj też, aby skończyć mycie w pomieszczeniu, w którym możesz zostać aż do momentu wyschnięcia podłóg.

10. Śmieci

Na koniec zbierz wszystkie śmieci, które nazbierały się w trakcie sprzątania (np. chusteczki i ręczniki papierowe). Włóż je do jednego worka i wyrzuć go przy okazji lub od razu.