Logo General Fresh
General Fresh 27 grudnia 2017 5 min czytania
W domu

Wszystko, co musisz wiedzieć o myciu podłóg

zrzut ekranu 2017 12 27 o 194453 6184

Brudna podłoga sprawia, że całe mieszkanie wydaje się nieposprzątane. Bo co z tego, że wszystko jest idealnie poukładane, na meblach nie ma ani grama kurzu, a okna lśnią, kiedy na podłodze roi się od plam i niezidentyfikowanych obiektów... Właśnie dlatego mycie podłóg należy do podstawowych prac porządkowych. Ale podłoga, podłodze nierówna: każda powierzchnia wymaga odpowiedniego traktowania. Dlatego dziś podpowiemy, jak skutecznie zadbać o czystość różnych rodzajów podłóg.

Terakota i płytki ceramiczne

Terakota i płytki ceramiczne należą do najczęściej wybieranych pokryć podłóg kuchennych i łazienkowych. Ich mycie nie wymaga wiele wysiłku, a kluczem do sukcesu jest regularność i zapamiętanie prostego schematu działania:
1. Zamieć lub odkurz podłogę – usuniesz w ten sposób włosy, kurz, oraz inne drobinki, dzięki czemu wystarczy jedno mycie.
2. Przygotuj wiadro z mopem: napełnij je ciepłą wodą (pamiętaj, aby woda nie sięgała wyżej, niż do 3/4 wysokości ponad poziom wyciskarki do mopa), dodaj do wody uniwersalny płyn do mycia General Fresh, który jest przeznaczony do gładkich, zmywalnych powierzchni. Płyn do mycia General Fresh usuwa wszelkie zabrudzenia, nadaje płytkom blask i pozostawia przyjemny świeży zapach.
3. Zamocz mop w przygotowanej „kąpieli” i starannie odciśnij – zbyt mokry mop sprawia, że podłoga długo schnie, a to może przyczynić się do uszkodzenia mebli (woda wsiąka w drewno/płytę MDF i osłabia strukturę).
4. Podłogę wycieraj stojąc zawsze na suchej powierzchni.
5. Regularnie płucz i wyciskaj mop – w ten sposób unikniesz rozmazywania brudu i unikniesz brzydkich smug.

Kamień

Podłogi wyłożone kamieniem wyglądają bardzo elegancko. Warto pamiętać, że kamień ma mikroszczeliny i pory – idealne przestrzenie dla zadomowienia się zabrudzeń. Z tego względu podłogi kamienne poddaje się impregnacji, która uchodzi za niezbędną przy granitach, marmurach i trawertynach. Zabieg należy wykonywać zgodnie z instrukcją znajdującą się na opakowaniu środka impregnującego. W wyborze właściwego impregnatu pomoże Ci specjalista, który kładł kamień na Twojej podłodze. WAŻNE: pod żadnym pozorem nie kładź impregnatu na zabrudzoną podłogę. Codzienna pielęgnacja kamienia jest bardzo prosta: wystarczy ją regularnie zmiatać/odkurzać, a świeże plamy można zmywać wodą z dodatkiem płynu do naczyń. Poważniejsze zabrudzenia i zaschnięte plamy usuwaj z pomocą preparatów dedykowanych do posadzek kamiennych.

Dywany i wykładziny dywanowe

Dla podłóg przykrytych dywanami i wyłożonych wykładzinami dywanowymi najważniejsze jest regularne odkurzanie (najlepsze efekty daje odkurzanie dwa razy w tygodniu). Ewentualne plamy staraj się usunąć tuż po ich powstaniu. Jeśli rozlejesz napój – z pomocą przychodzą ręczniki papierowe, które szybko wchłaniają ciecze. Żeby usunąć tłustą plamę sięgnij po zwilżony zmywak kuchenny z kropelką płynu do naczyń. Plama jest zasuszona? Spróbuj delikatnie zdrapać/zeskrobać plamę, a pozostałości wyczyść jak wyżej. Dla utrzymania dobrej kondycji dywanu/wykładziny, raz na kwartał/ pół roku sięgnij po specjalne preparaty i stosuj je zgodnie z instrukcją na opakowaniu. 

Podłoga drewniana

Istnieją dwa sposoby wykończenia podłóg drewnianych: lakierowanie i olejowanie. Każdy parkiet ma jednak jednego, wspólnego wroga: piasek. Ponadto, żadne drewno nie lubi wody. Dlatego odkurzanie powtarzane co kilka dni to podstawa. To nie tylko pozwala uniknąć wielu zarysowań, ale i zmniejsza ilość trwałych zabrudzeń. Zapomnij o tradycyjnym mopie – zmień go na wilgotną szmatkę lub ścierki kuchenne General Fresh. Pamiętaj, że podłogi olejowane powinny być poddane zabezpieczaniu specjalnym środkiem uzupełniającym, najlepiej raz na pół roku.

Panele laminowane

Panele laminowane są bardzo podatne na elektryzowanie, a przez to działają jak magnes na kurz. Dlatego odkurzanie paneli co kilka dni to podstawa. Do usuwania zabrudzeń najlepiej używać płaskiego mopa, a do pojedynczych plam – miękkiej szmatki. Warto pamiętać, że bezpośredni kontakt z wodą (zwłaszcza na łączeniach) niszczy panele, dlatego mop powinien być dokładnie wykręcony. Chcesz, żeby Twoje panele wyglądały jak nowe przez długie lata? Pamiętaj o odkurzaniu, wykręcaniu mopa, a do mycia wybierz płyn do mycia paneli Splash marki General Fresh. Jego aktywne składniki szybko usuną zabrudzenia, a zawarte w płynie woski przywrócą piękny kolor i nadadzą panelom wspaniały połysk.

A na koniec ciekawostka: płyn do mycia paneli Splash marki General Fresh świetnie sprawdza się również, kiedy planujesz mycie podłóg wyłożonych wykładzina PCV i lakierowanych parkietów. Jak widzisz, płyn do mycia paneli Splash marki General Fresh ułatwi Ci mycie wielu rodzajów podłóg, tak jak nasze Aktualności ułatwią Ci wiele różnych prac porządkowych.  General Fresh – z miłości do świeżości, z miłości do czystości!

To może Cię zainteresować

balkon zima
W domu
Zima to nie tylko czas, kiedy przyroda zapada w zimowy sen. To wyzwanie dla wielu roślin balkonowych...
Logo General Fresh
General Fresh
19 grudnia 2023 5 min czytania
porzadki swiateczne201
W domu
Święta Bożego narodzenia to szczególny czas, kiedy spotykamy się z naszymi bliskimi i celebrujemy...
Logo General Fresh
General Fresh
10 listopada 2023 5 min czytania
domusprzatania
W domu
Widok bałaganu w domu przytłacza Cię? Nie wiesz, od czego zacząć? To znak, że ten artykuł jest dla...
Logo General Fresh
General Fresh
27 lipca 2023 5 min czytania
buty
W domu
Otwierasz szafkę na buty i od razu chcesz ją zamknąć? Chyba każdy z nas spotkał się z takim problem.em...
Logo General Fresh
General Fresh
17 lipca 2023 5 min czytania