Logo General Fresh
General Fresh 30 grudnia 2017 6 min czytania
W domu

Żaluzje – rodzaje i czyszczenie

zrzut ekranu 2017 12 30 o 112609 6185
Żaluzje są bardzo praktyczne: pozwalają w prosty sposób ukryć pomieszczenie przed niechcianymi promieniami słonecznymi, światłem ulicznych lamp i... wzrokiem ciekawskich. Niestety, żaluzje też się brudzą... Czyszczenie żaluzji kojarzy Ci się z koszmarem na jawie? Dziś podpowiemy Ci, jak przekuć tę znienawidzoną czynność w proste zadanie. Oto sposoby na czyszczenie żaluzji drewnianych, plastikowych i wykonanych z tkaniny.
 

To, co łączy wszystkie żaluzje

Nieważne, czy Twoje żaluzje są drewniane, z tkaniny czy plastikowe. Największym wrogiem każdego rodzaju żaluzji (a w konsekwencji Twoim) jest – oczywiście – kurz. Aby się go pozbyć wystarczy, że sięgniesz po odkurzacz. Jeśli użyjesz końcówki z miękkim włosiem (tej, której zwykle używa się do odkurzania mebli), pozbędziesz się kurzu naprawdę skutecznie i bez szkody dla żaluzji. Pamiętaj, aby postępować delikatnie: odkurzając żaluzje z jednej strony uważaj, żeby ich nie powyginać i nie pozrywać sznurków/żyłek. Jeśli na co dzień przekręcasz żaluzje również na drugą stronę – obróć je i odkurz również tę stronę.
WAŻNE: jeśli chcesz uniknąć morderczego szorowania żaluzji, odkurzanie musi odbywać się regularnie. Żaluzje odkurzane raz na kwartał nie mają szans, aby kurz na nich zmienił się w lepkie zabrudzenia, które trudno usunąć. Choć odkurzanie może wydawać się stratą czasu, to w rzeczywistości pozwala go zaoszczędzić. A razem z nim oszczędzasz swoje nerwy :).
 

Żaluzje z tkaniny

W przypadku żaluzji wykonanych z tkaniny, poza odkurzaniem, Twoje postępowanie będzie zależało przede wszystkim od tego, z jakiego materiału są żaluzje. Najważniejsze, żebyś zapoznał się z zaleceniami samego producenta. Zanim zaczniesz czyścić żaluzje „na całego”, sprawdź, jak działa wybrany detergent i efekt obranej metody czyszczenia, korzystając z niewielkiej powierzchni tkaniny.
Wiele tkaninowych żaluzji można prać w pralce, jeśli tylko ta posiada program do prania tkanin delikatnych. Jeśli chcesz wyprać żaluzje w pralce:
 • zdejmij żaluzje z okna,
 • zdemontuj i odłóż w jedno miejsce wszelkie elementy, które nie mogą być prane,
 • zwiń materiałowe listewki w rulon,
 • umieść rulon w specjalnym worku do prania (jeśli nie posiadasz takiego, owiń żaluzje w gazę),
 • wybierz odpowiedni program i unikaj wirowania na wysokich obrotach,
 • po zakończeniu prania natychmiast rozwiń żaluzje i powieś je do wysuszenia, najlepiej przyczepić do dolnych części każdej z listew małe elementy – w celu ich obciążenia (dzięki temu materiał wróci do swojego właściwego kształtu już w trakcie suszenia).
 • Ponieważ każde pranie przyczynia się do utraty oryginalnego wyglądu i kształtu, żaluzje z tkaniny warto powierzać w ręce specjalistów z pralni chemicznej.
 

Żaluzje plastikowe i metalowe

Najpopularniejszym rodzajem żaluzji są te wykonane w plastikowych lub metalowych listewek. Ich atutem jest nie tylko cena, ale i łatwość w utrzymaniu czystości. Najprostsza metoda ich czyszczenia jest nieco czasochłonna, ale pozwala uniknąć wielu frustracji, a dzięki naszym wskazówkom szybko opanujesz ten schemat:
 1. Odkurz żaluzje z każdej strony.
 2. Przygotuj zmywak kuchenny lub ściereczkę oraz bardzo ciepłą wodę z odrobiną płynu do naczyń.
 3. Każdą listewkę wytrzyj zmywakiem/ściereczką wypłukaną w ciepłej wodzie z płynem.
 4. Jeśli nie chcesz wygiąć listew i zależy Ci na sprawnym wykonaniu czynności, przetrzyj każdą listewkę z obydwu stron jednocześnie. Jak? Użyj gąbki zgiętej na pół lub (to nie żart) zastąp ściereczkę niepotrzebną bawełnianą skarpetą, którą nałożysz na rękę jak rękawiczkę.
 5. Pamiętaj, aby często płukać i dokładnie odciskać ściereczkę/gąbkę/skarpetkę.
 

Chcesz wyczyścić żaluzje jeszcze szybciej?

Ustaw je maksymalnie pionowo – do całkowitego zaciemnienia – i wytrzyj je od góry do dołu, a następnie odwróć o 180 stopni i powtórz, aby nie pozostawić pasków brudu w miejscach, gdzie listewki na siebie nachodzą.
 

Marzysz o idealnie czystych żaluzjach, jak w dniu zakupu?

Będziesz musiał poświęcić chwilę na ich demontaż: kiedy zdejmiesz żaluzje z okna (niektóre posiadają specjalny system, który pozwala je wypiąć bez odkręcania części przytwierdzonych na stałe do ramy), zabierz je pod prysznic. Czyszczenie żaluzji z użyciem ciepłej bieżącej wody daje najlepsze rezultaty. W ten sposób wyczyścisz nie tylko listewki, ale i sznurki/żyłki.
Aby pozbyć się tłustych osadów, sięgnij po Płyn Czysta Kuchnia Splash marki General Fresh – spryskaj nim powierzchnię żaluzji, odczekaj chwilę, przetrzyj zabrudzenia (możesz skorzystać ze szczotki z miękkim włosiem) i dokładnie spłucz wodą.
Jeśli żaluzje dawno nie były czyszczone, najlepiej zanurzyć je całościowo w wodzie z dodatkiem płynu do naczyń. Po pół godziny ciepłej kąpieli, przetrzyj je miękką gąbką lub szczotką, a dalej dokładnie wypłucz i powieś nad wanną/brodzikiem do osuszenia z wody.
 

Żaluzje drewniane

Żaluzje drewniane nie lubią kontaktu z wodą. Woda może sprawić, że drewniane listewki napęcznieją i ulegną deformacji, a ich powierzchnia straci swój koloryt. Dlatego tak ważne jest, abyś pamiętał o regularnym odkurzaniu. Jeśli widzisz, że samo odkurzanie już nie wystarcza, sięgnij po pierwszy przepis na mycie żaluzji plastikowych. Płyn do mycia naczyń powinien zastąpić środek do pielęgnacji drewna, na przykład Płyn do mycia drewna i paneli Splash. Pamiętaj, aby maksymalnie wyciskać wodę z gąbki/ściereczki/skarpetki.
 
Jak widzisz, nie takie czyszczenie żaluzji straszne, jak mogło się wydawać. Chcesz poznać więcej ciekawych i praktycznych porad? Koniecznie śledź nasze Aktualności. Jak to zrobić? Wystarczy, że polubisz nasz profil na Facebooku, a będziesz na bieżąco. General Fresh – z miłości do świeżości, z miłości do czystości!

To może Cię zainteresować

pexels cottonbro 4112723 1
Praktyczne rozwiązania
W naszych domach coraz częściej pojawiają się urządzenia, które oferują nie tylko nowoczesność, ale ...
Logo General Fresh
General Fresh
17 maja 2024 6 min czytania
pexels liliana drew 9462141 1
W domu
Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak wielką różnicę może zrobić właściwy wybór odkurzacza w Twoim domu?...
Logo General Fresh
General Fresh
8 maja 2024 8 min czytania
pexels cottonbro 4107249 1
W domu
Czy zdajesz sobie sprawę z tego, jak wiele korzyści niesie regularne odkurzanie Twojego domu? To nie...
Logo General Fresh
General Fresh
23 kwietnia 2024 9 min czytania
pexels tima miroshnichenko 6195955 1
W domu
Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak wiele czasu spędzasz na kanapie? To ona jest świadkiem wielu rodzinnych...
Logo General Fresh
General Fresh
17 kwietnia 2024 9 min czytania