Logo General Fresh
General Fresh 16 listopada 2022 5 min czytania
W kuchni

Zmywarka czy tradycyjne mycie naczyń? 

Jeszcze do niedawna zmywarka wydawała się czymś luksusowym. Dzisiaj jednak nikogo nie dziwi jej widok w mieszkaniu. Pozwala bowiem zaoszczędzić czas, jaki musielibyśmy poświęcić na ręczne zmywanie naczyń. Co jednak z oszczędnością pieniędzy? Ile wody zużywa zmywarka? Co jest oszczędniejsze? Dowiedz się w naszym artykule.

Zużycie wody - kiedy jest większe?

Określenie, ile wody zużywa zmywarka lub osoba zmywająca ręcznie, jest trudne. Zależy to bowiem od rodzaju urządzenia, wybranego programu oraz przyzwyczajeń domowników. Postanowiliśmy jednak przyjrzeć się bliżej temu zagadnieniu. Co takiego odkryliśmy?

Ile wody pobiera zmywarka?

Zużycie wody uzależnione jest między innymi od wielkości urządzenia. Na rynku możesz spotkać się ze zmywarkami o szerokości 45 i 60 cm. Każda z nich może potrzebować większej lub mniejszej ilości wody.

Zmywarka o szerokości 45 cm jest często wybierana przez singli i pary. Nie zajmuje bowiem wiele miejsca i pozwala załadować ok. 10 kompletów naczyń. Jest także wyjątkowo oszczędnym rozwiązaniem. Pobór wody może wynosić tylko 6-7 litrów. Większość modeli zaś zużywa ok. 9 litrów wody w ciągu jednego cyklu.

Co zaś ze zmywarką o szerokości 60 cm? Jest ona znacznie pojemniejsza. Dlatego sprawdzi się w przypadku dużych rodzin. Pozwala na większy załadunek i umycie większej ilości kompletów naczyń. Tym samym wzrasta pobór wody. Średnio wynosi on 10 litrów na każdy cykl zmywania. 

Chociaż ostateczny wynik zależy od wyboru programu, a także klasy energetycznej, obie zmywarki nie pobierają średnio dużej ilości wody. Dla porównania warto sprawdzić, ile wody zużywamy podczas zmywania ręcznego.

Mycie ręczne - ile wody zużywa?

Ręczne mycie naczyń wciąż cieszy się dużą popularnością. Nie musisz czekać na pełen załadunek zmywarki, aby umyć potrzebny kubek czy kieliszek. Dlatego wiele osób regularnie zmywa ręcznie nawet wtedy, kiedy posiada zmywarkę. Czy to dobry wybór?

Trudno jednoznacznie określić, ile wody potrzebujesz przy ręcznym myciu naczyń. Jedna osoba jest w stanie to zrobić w sposób bardzo oszczędny, druga - wręcz przeciwnie. Przyjmuje się jednak średnio, że do umycia 12 kompletów naczyń, potrzebne jest 40 l. wody - 20 litrów ciepłej wody i 20 litrów wody zimnej.

Koszt za 1m3 wody różni się w zależności od lokalizacji. Niezależnie od tego, opłata za ciepłą wodę jest zawsze wyższa od ceny za wodę zimną. W przypadku zmywarki podgrzanie wody ma miejsce w czasie jej pracy. Do tego pobiera ona od 4 do 5 razy mniej litrów niż podczas mycia ręcznego.

Jak zaoszczędzić podczas zmywania?

Zmywanie ręczne nie jest najlepszym pomysłem, aby oszczędzać. Standardowa zmywarka zużywa mniej wody, co czytamy w poprzednich akapitach. Co więcej, istnieją sposoby na to, aby jeszcze efektywniej oszczędzać podczas mycia naczyń.

Wybierz odpowiedni program

Nie zawsze możemy czekać do pełnego załadunku zmywarki. Niekiedy potrzebujemy czyste naczynia na już. Nie musisz wtedy myć ich ręcznie. Wystarczy, że wybierzesz program Połowy załadunku.  Urządzenie dostosuje wtedy odpowiednią ilość wody, aby umyć mniejszą ilość naczyń.

Jeśli masz więcej czasu, warto skorzystać z trybu Eco. Może on trwać kilka razy dłużej. Jednakże pozwala zminimalizować zużycie wodę oraz energię. Podczas niego zmywarka  potrzebuje średnio 6-8 litrów wody. W dłużej perspektywie czasu możesz na tym znacznie zaoszczędzić.

Dbaj o swoje urządzenie

To nieprawda, że zmywarka myje się sama podczas pracy. Aby móc oszczędzać podczas zmywania, urządzenie musi być sprawne. W innym razie konieczne będą opłaty za serwis. Dlatego oprócz zakupu tabletek do zmywarek, nie zapomnij o soli, która zmiękcza wodę oraz wspomaga cykl zmywania. Z kolei płyn do czyszczenia zmywarek pozwoli zachować czystość wewnętrznych elementów takich jak filtry czy dysze. Unikniesz dzięki temu nieprzewidzianych awarii sprzętu.

Podsumowanie

Zmywarka czy mycie ręczne? Chyba nikogo nie trzeba już przekonywać, że zmywarka oszczędza wodę w najefektywniejszy sposób. Dzięki niej Twoje brudne naczynia będą zawsze na czas czystsze, a Ty zaoszczędzisz pieniądze. Jak się bowiem okazuje, ich ręczne umycie nie jest wcale ekologiczne w porównaniu do zużycia wody zmywarki. Dzięki zaś dedykowanym programom takich jak Eco lub Połowa załadunku możesz w jeszcze większym stopniu zaoszczędzić na rachunkach za prąd i wodę.

To może Cię zainteresować

pexels rene asmussen 1358900 1
W kuchni
Szafki kuchenne to zdecydowanie jedne z najbardziej istotnych miejsc do przechowywania, jakie znajdują...
Logo General Fresh
General Fresh
27 marca 2024 5 min czytania
pexels klaus nielsen 6287223 1
W kuchni
Mole spożywcze to uciążliwy problem, który niestety może pojawić się w domu każdego z nas. Czasem mimo...
Logo General Fresh
General Fresh
26 marca 2024 5 min czytania
triki kuchnia
W kuchni
Kuchnia to szczególne miejsce w każdym domu, w którym spędzamy czas z bliskimi na...
Logo General Fresh
General Fresh
30 listopada 2023 5 min czytania
garnekprzypalony
W kuchni
Z pewnością każdy z nas choć raz w swoim życiu przez przypadek przypalił garnek. Wystarczy chwila...
Logo General Fresh
General Fresh
12 września 2023 4 min czytania