Bakterie w toalecie – jak się przed nimi chronić?
Chociaż nie należy to do najprzyjemniejszych czynności, jest niezbędne. Usuwanie bakterii w toalecie to podstawa dbania o higienę nie tylko łazienki, ale całego domu. Pozwala ono zapobiegać wielu chorobom i tworzeniu się osadu. Dowiedz się, w jaki sposób oraz jak często myć toaletę.
Nie lekceważ bakterii w toalecie
Nie musisz lubić czyścić toalety. Jednak zachowanie w niej higieny pozwoli Ci na skuteczne usunięcie z niej osadu, zabrudzeń i bakterii. Chodzi tu nie tylko o estetyczny wygląd, co również jest ważne, ale także o Twoje zdrowie.
Bakterie w toalecie mogą powodować wiele problemów zdrowotnych. Pośród nich możesz znaleźć m.in:
• paciorkowce;
• gronkowce;
• bakterie Shigella;
• bakterie E. coli;
• wirusy zapalenia wątroby typu A.
Jak się okazuje, problem bakterii i wirusów dotyczy nie tylko toalet publicznych. Twój dom jest również na nie narażony. Warto zatem zadbać o higienę w łazience już teraz.
Jak czyścić toaletę?
Zanim odpowiemy na pytanie, jak usunąć bakterie w toalecie, rozwiejemy wątpliwości dotyczące tego, jak często trzeba ją czyścić. W końcu to regularność świadczy o higienie i bezpieczeństwie.
Przyjmuje się, że toaletę powinno się myć gruntownie raz na miesiąc. Z kolei raz na tydzień warto usunąć z niej zabrudzenia i zebrany osad.
Aby skutecznie wyczyścić toaletę, zacznij od umycia deski sedesowej. To właśnie na niej gromadzi się najwięcej bakterii. Następna powinna być wewnętrzna krawędź muszli. Nałóż płyn do czyszczenia WC i pozwól, aby spłynął do dna muszli. Zamknij klapę i odczekaj tyle, ile zaleca producent. Spłucz wszystko wodą i wyszoruj muszlę szczotkę. Na koniec załóż kostkę do WC.
Nie zapomnij także o pozostałych elementach, na których mogą gromadzić się bakterie. Mowa przede wszystkim o spłuczce. Oprócz niej zadbaj o higienę koszyka na szczotkę do WC. Ważna jest również czystość ścierek i gąbek, których używasz do czyszczenia. Aby usunąć z nich zabrudzenia, wykorzystaj te same detergenty co do toalety.
Środki do czyszczenia toalety
Technika techniką, ale narzędzia są tak samo ważne. Bakterie w toalecie nie znikną pod wpływem wody. Trzeba więc użyć silniejszych środków. W sklepach znajdziesz kilka różnych rodzajów takich detergentów.
Płyny i żele do WC są zdecydowanie łatwiejsze do używania na co dzień. W przeciwieństwie do pieniących się środków nie wymagają dużego nakładu czasu i pracy. Regularnie stosowane mogą być równie aktywne.
Zwróć uwagę na aktywne składniki. W zagęszczonym płynie do WC Action Force Dynamic znajdziesz czynniki, które blokują rozwój kamienia, a także nadają toalecie perłowego połysku.
Nie zapomnij też o pozostałych narzędziach, dzięki którym nie będziesz bezpośrednio dotykać środków do czyszczenia toalety. Co powinno znajdować się w Twojej łazience? Przede wszystkim zadbaj o:
• szczotkę do WC;
• ściereczki;
• skrobak;
• małe szczoteczki.
Pamiętaj o swoim bezpieczeństwie!
Czysta i higieniczna toaleta nie jest tak ważna jak Twoje bezpieczeństwo. W trakcie sprzątania masz bowiem kontakt z silnymi detergentami. Ich zadaniem jest nie tylko usunięcie osadu, ale także zabicie jak największej ilości bakterii. Jak się okazuje, mogą one być niebezpieczne.
Wdychanie środków chemicznych może podrażnić drogi oddechowe. Mogą one również wywołać reakcję na skórze i uszkodzić błony wzrokowe. Jak się zabezpieczyć?
Nie czyść toalety bez założonych rękawic. Powinny to być dedykowane rękawiczki, które będziesz używać tylko w jednym celu.
Zadbaj o odpowiednią wentylację pomieszczenia. Nie dopuść do tego, aby zamknąć się w łazience bez dopływu świeżego powietrza. Silne środki chemiczne mogą spowodować zawroty głowy, a nawet utratę świadomości.
Zamknij klapę po nałożeniu detergentu. Środki czystości potrzebują co najmniej kilku minut, aby usunąć zabrudzenia z wewnętrznej części toalety. W tym czasie klapa powinna być zamknięta, aby nie podrażnić dróg oddechowych.
Podsumowanie
Bakterie w toalecie dotyczą każdego WC. Nawet z pozoru czysta łazienka może być siedliskiem dla wielu chorób. Dlatego regularne czyszczenie toalety jest tak ważne nie tylko z estetycznego punktu widzenia, ale także dla Twojego zdrowia.