25 Marca 2021

Co oznaczają symbole na naczyniach?

Każdy kto chociaż raz miał okazję kupować wyposażenia do kuchni z całą pewnością zauważył, że na naczyniach znajdują się specjalne symbole - oznaczenia. Jednak co one oznaczają? Czy należy zwracać na nie uwagę podczas zakupów?

Oznaczenia na naczyniach, o czym informują?

Wiele naczyń czekających w sklepie na zakup posiada specyficzne naklejki, zawierające pewne grafiki. Nie każdy zwraca na nie uwagę, ale są one bardzo istotne i warto dokładniej im się przyglądać, ponieważ zawierają informacje dotyczące bezpiecznego użytkowania i przeznaczenia.

Jakie symbole mogą znajdować się na naczyniach i co oznaczają?

Jednym z częściej występujących i bardzo istotnych jest symbol zmywarki. Najczęściej obrazek przedstawia naczynia oraz krople wody. Obecność takiego znaku oznacza, że wybrane naczynia można zmywać w zmywarce - tutaj więcej o tym, jak dbać o zmywarkę.

Kolejną często występującą ikoną jest znaczek piekarnika. Jeżeli na naczyniach będzie znajdował się taki znaczek, to znaczy, że wybrany produkt można bezpiecznie włożyć do rozgrzanego piekarnika.

Równie często spotykanym symbolem jest ikona przypominająca kuchenkę mikrofalową. Należy pamiętać, że tylko naczynia, na których znajduje się taki znaczek można bezpiecznie wykorzystać do podgrzewania pożywienia w mikrofalówce.

Kieliszek i widelec to jedne z najbardziej rozpoznawalnych symboli. Znajduje się ono na różnych sprzętach i urządzeniach. W ten sposób można zaznaczyć, że wybrany produkt jest przystosowany do wykorzystania w kontakcie z jedzeniem. Najczęściej pojawia się on na plastikowych pojemnikach.

Kolejnym często spotykanym symbolem jest znak śnieżynki. Tego typu ikona oznacza, że naczynie może być przechowywane w lodówce, ale też zamrażarce. Śnieżynka znajduje się zazwyczaj na plastikowych pojemnikach, ale także na naczyniach.

Innym rodzajem symboli, jakie umieszczane są na naczyniach są oznaczenia temperatury. Warto szczególnie zwrócić uwagę na wskazany zakres i stosować zgodnie z zaleceniami producenta.

Symbole na garnkach

Osobną grupą symboli są te, które znajdują się na garnkach. Najczęściej jest to 5 specjalnie opracowanych ikon. Oznaczenia te wskazują, w jakich warunkach mogą być wykorzystywane garnki. Dokładniej, chodzi o to, aby stosować je zgodnie z przeznaczeniem i unikać sytuacji z ich przypaleniem (Czytaj też: Garnek „na spalonym”, czyli jak uratować przypalone garnki i patelnie). Niektóre modele przeznaczone są do stosowania na kuchenkach indukcyjnych, inne na kuchenkach z palnikiem gazowym. Do wyboru są także garnki do kuchenek elektrycznych lub płyt ceramicznych i halogenowych.

Symbol ma znaczenie

Widać wyraźnie, że wybierając się na zakupy podczas których mamy plan uzupełniać wyposażenie kuchni należy poznać stosowane przez producentów symbole. Oznaczenia na naczyniach są bardzo ważne i nie należy ich lekceważyć, ponieważ określają one sposób użytkowania zakupionego przedmiotu