Logo General Fresh
General Fresh 31 marca 2022 5 min czytania
Lifestyle

Gdzie jest najwięcej bakterii i jak długo żyją na przedmiotach?

Gdzie20jest20najwiecej20bakterii20i20jak20dlugo20zyja20na20przedmiotach

Łazienka, która lśni na błysk, nie znaczy, że jest wolna od chorób. Sprawdź, gdzie jest najwięcej bakterii. Jak długo żyją one na przedmiotach? Jak je usunąć? Dowiedz się tego z naszego artykułu.



Skup się na kuchni


Myślisz, że gdzie jest najwięcej bakterii? Większość osób wskazuje na łazienkę. Chociaż do niej za chwilę przejdziemy, to warto powiedzieć kilka słów o kuchni. To właśnie ona jest miejscem, gdzie są idealne warunki do namnażania się patogenów. Jak zatem je usunąć?


W pierwszej kolejności zwróć uwagę na zlewozmywak. Resztki jedzenia i woda to nie jest najlepsze połączenie. W takich warunkach bakterie mogą zacząć rozmnażać się bardzo szybko. Dlatego dokładne czyszczenie zlewu to podstawa, kiedy chcesz pozbyć się bakterii z mieszkania.


W tym celu sięgnij po dedykowane środki czyszczące. Możesz także wypróbować domowych sposobów. Roztwór wody i octu to najbardziej znana i skuteczna metoda na usunięcie bakterii. Zamiast octu możesz użyć sody oczyszczonej.


Pozostając w kuchni, zwróć uwagę na płytki na ścianach. Na nich również mogą się pojawić nieproszeni goście. Podczas następnego sprzątania pamiętaj, aby je umyć.


Na koniec zwróć uwagę na to, czym zmywasz naczynia. Jak długo używasz tej samej gąbki do mycia? Jeśli odpowiedź to więcej niż kilka tygodni, wyrzuć ją jeszcze dzisiaj. Gąbki kuchenne to idealne miejsce dla bakterii, które mają prostą drogę do Twojego organizmu.


Nie zapomnij o łazience


Kolejnym pomieszczeniem do sprzątania jest łazienka. To właśnie ona najczęściej kojarzy się z bakteriami i wirusami. Dlaczego tak się dzieje? Z oczywistych powodów. Takie miejsca jak muszla klozetowa sprzyjają rozwojowi patogenów. Samo umycie toalety płynem do WC jednak nie wystarczy.


Pamiętaj, że bakterie z muszli klozetowej mogą znaleźć się poza nią. Wystarczy spuścić wodę bez opuszczania deski. Jedna chwila a niebezpieczne zarazki znajdują się na płytkach, podłodze czy lustrze. Dlatego sięgaj jak najczęściej po płyny do czyszczenia łazienki, aby zminimalizować ryzyko rozwoju bakterii.


Co z pozostałymi przedmiotami?


W ciągu dnia masz kontakt z wieloma rzeczami. Ubrania, smartfon, laptop, … można długo wymieniać. Umycie raz na tydzień zlewozmywaka i deski klozetowej nie wystarczy, aby pozbyć się bakterii i zarazków. W końcu jesteśmy przez nie otoczeni. Warto zatem wiedzieć, jak długo bakterie żyją na przedmiotach.


•      wirusy grypy – na szczęście nie są one w stanie przeżyć wiele godzin w warunkach pokojowych. Z takich powierzchni jak klamki czy drzwi znikają w ciągu 24 godzin. Z kolei w przypadku ubrań – 15 minut, a z powierzchni dłoni – 10 minut.


•      pałeczki E.coli – na różnych przedmiotach takich jak kafelki i płytki mogą przeżyć nawet do 16 miesięcy;


•      gronkowiec złocisty – potrafi przeżyć nawet do 7 miesięcy;


•      wirusy ospy wietrznej – poza organizmem człowieka nie przetrwa więcej niż kilka godzin.


Jak widzisz, to jak długo bakterie i wirusy żyją na przedmiotach, zależy od ich rodzaju, a także powierzchni, na której się znajdują. Z tego powodu nie warto odkładać sprzątania na później. Skąd wiesz, co akurat kryje się w Twojej kuchni lub łazience.


Sprzątanie mieszkania po chorobie


Dopadła Cię choroba? A może któryś z Twoich bliskich się rozchorował? Bakterie i wirusy w domu chorego mogą być niebezpieczne dla innych. Jeśli się ich nie pozbędziemy, możemy narazić siebie na zarażenie się. Jak posprzątać mieszkanie po chorobie?


Nie zapomnij o szczoteczkach do zębów, gąbkach do mycia i innych przedmiotach, które miały bezpośredni kontakt z chorą osobą. Zaleca się, aby wyrzucić je tuż po przebytej chorobie. Bakterie bowiem, które się na nich znajdują, mogą dalej się rozmnażać i zarażać kolejne osoby.


Kluczowe jest także pranie. Wrzuć do pralki nie tylko pościel i prześcieradło, ale również ubrania chorego. Następnie ustaw program z wysoką temperaturą. Jeśli będzie to możliwe, niech wynosi ona co najmniej 60 stopni. Gorąca woda i proszek do prania pozwolą na usunięcie bakterii i zarazków.


Podsumowanie


Wiesz już, gdzie jest najwięcej bakterii. Nie pozostaje Ci zatem nic innego, jak wyczyścić najbardziej narażone miejsca. Pomimo tego, że nie jesteśmy w stanie wyeliminować wszystkich bakterii, możemy zminimalizować ryzyko ich namnażania w najbliższym otoczeniu.

To może Cię zainteresować

pexels rufina rusakova 376400401 29759904 1
W domu
Zapach odgrywa znaczną rolę w naszym codziennym życiu i może mieć wpływ na wiele różnych...
Logo General Fresh
General Fresh
16 grudnia 2024 5 min czytania
porzadkiwdomu
Lifestyle
W codziennej pielęgnacji domu często sięgamy po gotowe środki czyszczące, które mogą zawierać...
Logo General Fresh
General Fresh
5 czerwca 2023 9 min czytania
shutterstock 1821313732011
Lifestyle
Sprzątanie bywa uciążliwe dla alergików, szczególnie tych, którzy są uczuleni na...
Logo General Fresh
General Fresh
26 maja 2023 4 min czytania
shutterstock 1722168757201
Lifestyle
Pranie foteli oraz innych mebli tapicerowanych może wydawać się wyzwaniem, ale z odpowiednimi metodami...
Logo General Fresh
General Fresh
21 marca 2023 5 min czytania