Logo General Fresh
General Fresh 31 marca 2022 5 min czytania
Lifestyle

Gdzie jest najwięcej bakterii i jak długo żyją na przedmiotach?

Gdzie20jest20najwiecej20bakterii20i20jak20dlugo20zyja20na20przedmiotach

Łazienka, która lśni na błysk, nie znaczy, że jest wolna od chorób. Sprawdź, gdzie jest najwięcej bakterii. Jak długo żyją one na przedmiotach? Jak je usunąć? Dowiedz się tego z naszego artykułu.

Gdzie jest najwięcej bakterii i jak długo żyją na przedmiotach?

Skup się na kuchni

Myślisz, że gdzie jest najwięcej bakterii? Większość osób wskazuje na łazienkę. Chociaż do niej za chwilę przejdziemy, to warto powiedzieć kilka słów o kuchni. To właśnie ona jest miejscem, gdzie są idealne warunki do namnażania się patogenów. Jak zatem je usunąć?

W pierwszej kolejności zwróć uwagę na zlewozmywak. Resztki jedzenia i woda to nie jest najlepsze połączenie. W takich warunkach bakterie mogą zacząć rozmnażać się bardzo szybko. Dlatego dokładne czyszczenie zlewu to podstawa, kiedy chcesz pozbyć się bakterii z mieszkania.

W tym celu sięgnij po dedykowane środki czyszczące. Możesz także wypróbować domowych sposobów. Roztwór wody i octu to najbardziej znana i skuteczna metoda na usunięcie bakterii. Zamiast octu możesz użyć sody oczyszczonej.

Pozostając w kuchni, zwróć uwagę na płytki na ścianach. Na nich również mogą się pojawić nieproszeni goście. Podczas następnego sprzątania pamiętaj, aby je umyć.

Na koniec zwróć uwagę na to, czym zmywasz naczynia. Jak długo używasz tej samej gąbki do mycia? Jeśli odpowiedź to więcej niż kilka tygodni, wyrzuć ją jeszcze dzisiaj. Gąbki kuchenne to idealne miejsce dla bakterii, które mają prostą drogę do Twojego organizmu.

Nie zapomnij o łazience

Kolejnym pomieszczeniem do sprzątania jest łazienka. To właśnie ona najczęściej kojarzy się z bakteriami i wirusami. Dlaczego tak się dzieje? Z oczywistych powodów. Takie miejsca jak muszla klozetowa sprzyjają rozwojowi patogenów. Samo umycie toalety płynem do WC jednak nie wystarczy.

Pamiętaj, że bakterie z muszli klozetowej mogą znaleźć się poza nią. Wystarczy spuścić wodę bez opuszczania deski. Jedna chwila a niebezpieczne zarazki znajdują się na płytkach, podłodze czy lustrze. Dlatego sięgaj jak najczęściej po płyny do czyszczenia łazienki, aby zminimalizować ryzyko rozwoju bakterii.

Co z pozostałymi przedmiotami?

W ciągu dnia masz kontakt z wieloma rzeczami. Ubrania, smartfon, laptop, ... można długo wymieniać. Umycie raz na tydzień zlewozmywaka i deski klozetowej nie wystarczy, aby pozbyć się bakterii i zarazków. W końcu jesteśmy przez nie otoczeni. Warto zatem wiedzieć, jak długo bakterie żyją na przedmiotach.

•      wirusy grypy - na szczęście nie są one w stanie przeżyć wiele godzin w warunkach pokojowych. Z takich powierzchni jak klamki czy drzwi znikają w ciągu 24 godzin. Z kolei w przypadku ubrań - 15 minut, a z powierzchni dłoni - 10 minut.

•      pałeczki E.coli - na różnych przedmiotach takich jak kafelki i płytki mogą przeżyć nawet do 16 miesięcy;

•      gronkowiec złocisty - potrafi przeżyć nawet do 7 miesięcy;

•      wirusy ospy wietrznej - poza organizmem człowieka nie przetrwa więcej niż kilka godzin.

Jak widzisz, to jak długo bakterie i wirusy żyją na przedmiotach, zależy od ich rodzaju, a także powierzchni, na której się znajdują. Z tego powodu nie warto odkładać sprzątania na później. Skąd wiesz, co akurat kryje się w Twojej kuchni lub łazience.

Sprzątanie mieszkania po chorobie

Dopadła Cię choroba? A może któryś z Twoich bliskich się rozchorował? Bakterie i wirusy w domu chorego mogą być niebezpieczne dla innych. Jeśli się ich nie pozbędziemy, możemy narazić siebie na zarażenie się. Jak posprzątać mieszkanie po chorobie?

Nie zapomnij o szczoteczkach do zębów, gąbkach do mycia i innych przedmiotach, które miały bezpośredni kontakt z chorą osobą. Zaleca się, aby wyrzucić je tuż po przebytej chorobie. Bakterie bowiem, które się na nich znajdują, mogą dalej się rozmnażać i zarażać kolejne osoby.

Kluczowe jest także pranie. Wrzuć do pralki nie tylko pościel i prześcieradło, ale również ubrania chorego. Następnie ustaw program z wysoką temperaturą. Jeśli będzie to możliwe, niech wynosi ona co najmniej 60 stopni. Gorąca woda i proszek do prania pozwolą na usunięcie bakterii i zarazków.

Podsumowanie

Wiesz już, gdzie jest najwięcej bakterii. Nie pozostaje Ci zatem nic innego, jak wyczyścić najbardziej narażone miejsca. Pomimo tego, że nie jesteśmy w stanie wyeliminować wszystkich bakterii, możemy zminimalizować ryzyko ich namnażania w najbliższym otoczeniu.

To może Cię zainteresować

porzadkiwdomu
Lifestyle
W codziennej pielęgnacji domu często sięgamy po gotowe środki czyszczące, które mogą zawierać...
Logo General Fresh
General Fresh
5 czerwca 2023 5 min czytania
shutterstock 1821313732011
Lifestyle
Sprzątanie bywa uciążliwe dla alergików, szczególnie tych, którzy są uczuleni na...
Logo General Fresh
General Fresh
26 maja 2023 4 min czytania
shutterstock 1722168757201
Lifestyle
Dłuższe dni często skłaniają nas do wiosennych porządków. Nadchodząca wielkimi krokami nowa...
Logo General Fresh
General Fresh
21 marca 2023 5 min czytania
generalne porzadki w domu
Lifestyle
Dlaczego generalne porządki w domu tak często się nie udają? Ponieważ wiele osób nie ma...
Logo General Fresh
General Fresh
26 września 2022 5 min czytania