08 Lipca 2020

Jak odkamienić ekspres do kawy?

Kamień w ekspresie nie tylko pogarsza smak kawy, ale wpływa także na wydajność urządzenia. Dodatkowo jeśli nagromadzi się go bardzo dużo, może nawet sprawić, że ekspres będzie wymagać serwisowania. To już duży wydatek, dlatego lepiej zawczasu odkamienić ekspres do kawy. Podpowiadamy, jak zrobić to skutecznie.

Odkamienianie ekspresu do kawy krok po kroku

Ekspres do kawy wymaga regularnego czyszczenia. Jednak co ile należy go odkamieniać? Przyjmuje się, że jeśli ekspres jest używany 2-3 razy dziennie, trzeba go odkamieniać mniej więcej co 2 miesiące. Ogólnie im częściej go używasz, tym częściej musisz zaplanować jego czyszczenie. A jeśli Twój ekspres sam sygnalizuje, kiedy należy go odkamienić, nie zwlekaj z tą czynnością. Postaraj się zrobić to możliwie najszybciej.

Czym odkamienić ekspres? Najszybszą i najbardziej bezpieczną metodą będzie użycie specjalnego odkamieniacza do ekspresu. Znajdziesz go również w ofercie General Fresh.

  1. Wyjmij z ekspresu pojemnik na wodę i przepłucz go.
  2. Wsyp do pojemnika odkamieniacz do ekspresu i uzupełnij pojemnik wodą.
  3. Poczekaj chwilę (nawet kilka minut).
  4. Włóż pojemnik do ekspresu.
  5. Uruchom urządzenie tak, jakby miało przygotować napój, ale bez kawy.
  6. Pozostaw urządzenie na kilka minut i ponownie opłucz.
  7. W razie potrzeby wykonaj kroki 1-6 ponownie.

Warto podkreślić, że każdy producent zaleca nieco inny sposób odkamieniania ekspresu. Ten przedstawiony przez nas jest najbardziej uniwersalny.

Domowe sposoby odkamieniania ekspresu

Ekspres można również odkamienić domowymi środkami. Pamiętaj jednak, że nie są to metody zalecane przez producentów, bo mogą uszkodzić urządzenie. Mimo to wielu ludzi poleca np. ocet do czyszczenia ekspresu. Zgodnie z tą metodą wystarczy wymieszać ocet z wodą w stosunku 1:2 i wlać do pojemnika na wodę. Po ok. 15 minutach włóż pojemnik do urządzenia i przygotuj napój. Następnie całość wyjmij, opłucz.

Metoda ta jest dość skuteczna, ale ma dużą wadę – zapach. Aby pozbyć się specyficznego zapachu octu, trzeba opłukać urządzenie kilka razy, przygotowując napój z samej wody i czyszcząc osobno pojemnik. W praktyce oznacza to, że odkamienianie ekspresu trwa raczej długo.

Odkamienić ekspres do kawy można również kwaskiem cytrynowym. Wystarczy wsypać do pojemnika na wodę dwie łyżki kwasku i zalać wodę. Następnie postępuj z instrukcjami wyżej.

Jak odkamienić wnętrze ekspresu do kawy?

Jeśli mimo czyszczenia czujesz smak kamienia w napoju, bardzo możliwe, że kamień tkwi w miejscach niewidocznych dla oka, czyli w środku urządzenia. Wtedy trzeba udać się z ekspresem do serwisu. Odradzamy samodzielne rozkręcanie ekspresu.