Logo General Fresh
General Fresh 10 lutego 2022 4 min czytania
W pralni

Jak pozbyć się odbarwień na ubraniach?

odbarwienia20na20ubraniach

Białe ubrania przestały być białe? Winowajcą może być źle posegregowane pranie lub niewłaściwie użyte detergenty. Chcesz uratować zafarbowaną odzież? Dowiedz się, jak pozbyć się odbarwień na ubraniach w szybki i skuteczny sposób.

odbarwienia na ubraniach

Skąd biorą się odbarwienia na ubraniach?

Wyciągasz ubrania z pralki i widzisz, że coś jest nie tak? Odbarwienia i plamy mogą powstać w trakcie prania. W większości przypadków można im jednak zapobiec. Skąd się one biorą?

Ta jedna skarpetka

To najprawdopodobniej najczęstszy powód, dla którego odzież zafarbowała. Wrzucasz do pralki białe rzeczy i wydaje Ci się, że jest ono posegregowane. Jednak nie zauważasz, że pomiędzy bluzką a spodniami zapodziała się skarpetka w czarnym lub czerwonym kolorze. W trakcie prania zafarbowała pozostałe ubrania, niszcząc ich pierwotny kolor.

Za dużo detergentów

Pomimo tego, że kapsułki i proszki do prania służą temu, aby wyczyścić Twoje ubrania, niewłaściwie użyte, mogą je pobrudzić. Dotyczy to zwłaszcza tych sytuacji, kiedy kapsułka do prania nie rozpuści się całkowicie.

Powodem może być zbyt niska temperatura lub przeładowanie bębna pralki. Nie powinno się również używać kilku różnych detergentów naraz, które mogą nie zostać wypłukane z ubrań.

Domowe sposoby na pozbycie się odbarwień

Kiedy wyjmujesz zafarbowane ubrania, możesz nie wiedzieć, co zrobić. Kolejne pranie najczęściej nie wystarczy, aby pozbyć się odbarwień. Zamiast tego warto wykorzystać domowe sposoby i produkty, które na co dzień wykorzystujesz w kuchni.

Ocet

Jest on jednym z najczęściej wymienianych domowych środków do czyszczenia. Jest bowiem nie tylko powszechny, ale także skuteczny i ekologiczny. Mowa oczywiście o occie. Jak się okazuje, za jego pomocą usuniesz również odbarwienia na ubraniach.

Wystarczy, że wymieszasz wodę z octem w proporcji 1:1. Do takiej mieszanki włóż zafarbowaną odzież. Namaczaj co najmniej 30 minut. Następnie wypierz w pralce z proszkiem do prania.

Soda oczyszczona

Pisząc o occie, nie można zapomnieć o sodzie oczyszczonej. Podobnie jak ocet działa ona skutecznie na różnego rodzaju zabrudzenia. Wykorzystuje się ją nie tylko do usuwania odbarwień, ale również czyszczenia różnego rodzaju powierzchni.

W przypadku zafarbowanych ubrań wymieszaj sodę oczyszczoną z wodą, aby powstała pasta. Natrzyj ją brudne miejsca i pozostaw na około godzinę. Po tym czasie włóż do pralki i wypierz normalnie.

Skuteczna i profesjonalna chemia

Nigdy nie wiesz, kiedy przypadkowo zafarbujesz ubrania. Dlatego warto mieć odpowiednie preparaty zawsze pod ręką. Domowe sposoby nie zawsze wystarczą. Niekiedy mogą nawet uszkodzić tkaniny. Dobrze zatem mieć w domu dedykowane środki do prania.

Oprócz tradycyjnego proszku do prania będziesz potrzebować skutecznego odplamiacza do tkanin. Dzięki niemu usuniesz przebarwienia oraz plamy bez konieczności długiego namaczania. Odpowiednie składniki takie jak aktywny tlen, a także brak chloru sprawiają, że możesz bez obaw używać taki produkt na delikatne tkaniny.

Jak zapobiegać powstawaniu odbarwień na ubraniach?

Powstawanie odbarwień na ubraniach to często wynik naszego zaniedbania lub chwili nieuwagi. Wystarczy jedna zagubiona skarpetka w złym kolorze, aby całe pranie zostało zafarbowane. Dlatego tak ważna jest segregacja ubrań.

Pamiętaj, aby nie tylko oddzielić poszczególne kolory od siebie, ale również delikatne tkaniny. Zwróć uwagę na metki i wskazówki dotyczące prania. Pierz ze sobą te ubrania, które mają podobne zalecenia i są w takim samym kolorze. Dzięki temu zapobiegniesz nie tylko odbarwieniom, ale również uszkodzeniom materiału.

Jeśli masz wątpliwości do nowych ubrań i obawiasz się, że mogą one farbować. Możesz spróbować uprać je ręcznie za pierwszym razem. Poleca się także moczenie w wodzie i occie, aby utrwalić ich kolor.

Podsumowanie

Aby ubranie zafarbowało wystarczy chwila. Aby pozbyć się odbarwień, potrzeba cierpliwości. Dlatego warto sprawdzić, czy do bębna pralki nie trafiły rzeczy, które nie powinny tam się znaleźć. W innym razie skorzystaj z dedykowanych preparatów lub domowych sposobów, aby uratować swoje ubrania i przywrócić im właściwy kolor.

To może Cię zainteresować

pexels jaymantri 212269 1
W pralni
Krochmal to substancja na bazie skrobi, która od dawna jest używana w gospodarstwach domowych do...
Logo General Fresh
General Fresh
13 czerwca 2024 4 min czytania
pexels rdne 5591460 1
W pralni
Obrusy to nie tylko praktyczne dodatki do naszych stołów, ale także elementy dekoracyjne, które mogą...
Logo General Fresh
General Fresh
12 czerwca 2024 7 min czytania
czyszczenie pralki
W pralni
Pralka to bez wątpienia jedno z najczęściej eksploatowanych urządzeń elektrycznych w naszych domach....
Logo General Fresh
General Fresh
24 października 2023 6 min czytania
plyn do plukania
W pralni
Domowe sposoby na różnego typu środki czyszczące oraz detergenty to ostatnio trend, który...
Logo General Fresh
General Fresh
17 października 2023 4 min czytania