Logo General Fresh
General Fresh 7 grudnia 2022 4 min czytania
W pralni

Jak prać wełnę?

jak20prac20welne

Nawet najdroższe wełniane swetry mogą się zniszczyć przez nieodpowiedni program w pralce. Zbyt wysoka temperatura, niewłaściwe detergenty czy mocne tarcie? Co najbardziej szkodzi? Dowiedz się, jak prać wełnę w pralce, a jak wygląda ręczne pranie. Poznaj 3 najważniejsze zasady prania wełny. 

Ubrania z wełny - inwestycja na lata?

Dlaczego tak wiele osób ceni sobie ubrania z wełny? To proste. Ten naturalny materiał to inwestycja na lata. Kiedy zadbasz o jego prawidłową pielęgnację, będzie służył Ci przez wiele sezonów. Wełnę produkuje się z włókien z owcy, ale nie tylko. W tym celu producenci korzystają z sierści alpak czy wielbłądów. Niezależnie od tego są to produkty wysokiej jakości. Odznaczają się właściwościami termoregulacyjnymi, doskonale pochłaniają wilgoć i pozwalają skórze oddychać. Z tego powodu nie może ich zabraknąć w Twojej zimowej garderobie.

Jak prać owczą wełnę? 3 zasady, które musisz znać

Jak już wiesz, wełniane ubrania mogą służyć Ci przez lata. Zanim jednak to się stanie, musisz zadbać o ich pielęgnację. W innym razie materiał zostanie zniszczony po pierwszym praniu. Jak prać wełnę? Poznaj 3 podstawowe zasady, które sprawdzą się w przypadku każdego wełnianego ubrania.

Unikaj częstego prania wełny

Jak prać wełnę ? Najlepiej nie za często. Nie wymagają one częstego czyszczenia. Dzięki ich strukturze wełniane włókna nie ulegają one szybkiemu zabrudzeniu. Co więcej, nie chłoną one także zapachów. Dzięki temu wystarczy wywietrzenie, aby je odświeżyć. Pranie wełny zostaw tylko w razie konieczności. Pamiętaj również o tym, że tego rodzaju ubrania nie wymagają prasowania. Wysoka temperatura żelazka może bowiem je uszkodzić.

Bezpieczne pranie wełny w pralce - zasady

Wiele osób myśli, że pranie wełny w pralce to ostatnia możliwa opcja, która zawsze kończy się fiaskiem. Jak jest w rzeczywistości? Faktycznie, niektóre pralki mogą zakończyć żywot naszych ulubionych swetrów. Jednak nie zawsze tak musi być. Chcesz wyprać wełnę w pralce? W pierwszej kolejności sprawdź, czy urządzenie ma dostępny dedykowany program do tego rodzaju materiału. Powinien on charakteryzować się niskim wirowaniem oraz temperaturą, która nie przekracza 30 stopni Celsjusza. Sprawdzi się również program do prania rzeczy delikatnych. W trakcie pracy pralka nie wykonuje wtedy pełnych ruchów, a jedynie powolne ruchy kołyskowe. Dzięki temu chroni ona delikatne tkaniny i zapobiega ich filcowaniu. Nie bez znaczenia są również detergenty. W czym prać wełnę? Sam proszek do prania może nie wystarczyć. Przyda się również odpowiedni płyn do płukania tkanin. Najlepiej, aby wybrany środek nie tylko skutecznie czyścił, ale nadawał się do prania delikatnych tkanin.

Jak prać wełnę ręcznie?

Nie zawsze chcemy prać wełniany sweter w pralce. Niekiedy nasze urządzenie nie posiada odpowiedniego trybu. Możemy również nie chcieć ryzykować uszkodzenia materiału. Co wtedy? Na ratunek przychodzi pranie ręczne wełny. O czym musisz pamiętać? Na początku musisz wiedzieć, że podczas prania ręcznego musisz uzbroić się w cierpliwość. Czego potrzebujesz? Przygotuj dużą miskę, letnią wodę oraz delikatne środki do prania. Zamocz wełniany sweter w wodzie i ostrożnie ugniataj. Nie pocieraj zbyt mocno, aby nie uszkodzić delikatnych włókien. Podczas płukania zwróć uwagę na to, aby woda nie była zimna. Wełna nie lubi dużych skoków temperatury. Dlatego pranie i płukanie powinno odbywać się w podobnych warunkach. Na koniec zaś odciśnij nadmiar wody w ręczniku. Pod żadnym pozorem nie wyciskaj i nie wykręcaj materiału. Twój wełniany sweter może wtedy się odkształcić.

A co z suszeniem?

Wiesz już jak prać wełnę owczą w pralce i ręcznie. Przejdźmy zatem do suszenia. Wbrew pozorom nie jest ono bez znaczenia. Źle rozwieszony materiał może zniekształcić się. Ubrania wełniane bowiem wymagają suszenia na płasko. Nie wieszaj pionowo swoich swetrów, ponieważ stracą swój fason. Zamiast tego możesz położyć je poziomo na suszarce, kładąc wcześniej na nią suchy ręcznik.

Podsumowanie

Jak prać wełnę z kaszmirem, a jak wełnę owczą? Niezależnie od rodzaju materiału, dostosuj do niego pielęgnację. Pomogą Ci w tym oznaczenia na metce, dedykowane programy w pralce oraz odpowiednie detergenty. Dzięki nim zapobiegniesz filcowaniu materiału i będziesz dłużej cieszyć się ulubionymi wełnianymi ubraniami.

To może Cię zainteresować

pexels jaymantri 212269 1
W pralni
Krochmal to substancja na bazie skrobi, która od dawna jest używana w gospodarstwach domowych do...
Logo General Fresh
General Fresh
13 czerwca 2024 4 min czytania
pexels rdne 5591460 1
W pralni
Obrusy to nie tylko praktyczne dodatki do naszych stołów, ale także elementy dekoracyjne, które mogą...
Logo General Fresh
General Fresh
12 czerwca 2024 7 min czytania
czyszczenie pralki
W pralni
Pralka to bez wątpienia jedno z najczęściej eksploatowanych urządzeń elektrycznych w naszych domach....
Logo General Fresh
General Fresh
24 października 2023 6 min czytania
plyn do plukania
W pralni
Domowe sposoby na różnego typu środki czyszczące oraz detergenty to ostatnio trend, który...
Logo General Fresh
General Fresh
17 października 2023 4 min czytania