Logo General Fresh
General Fresh 8 kwietnia 2021 4 min czytania
W pralni

Jak przywrócić puszystość swetra

co20na20sfilcowany20sweter

Twój ulubiony sweter ma już wiele lat i stracił swój pierwotny blask? A może wyprałeś go w zbyt wysokiej temperaturze i teraz jedyne co przychodzi Ci do głowy, to konieczność wyrzucenia swetra do kosza? Spokojnie, nie zawsze sfilcowany sweter nadaje się tylko do śmieci. Są pewne sposoby, z których można skorzystać, żeby uratować swoje ulubione ubranie.

Z tego artykułu dowiesz się jak przywrócić puszystość swetra oraz co zrobić ze skurczonym pulowerem.

Jak uniknąć skurczonego swetra?

Sweter w połączeniu z gorącą wodą potrafi skurczyć się do rozmiaru dziecięcego. Dzieje się tak dlatego, że wełna jest bardzo delikatnym materiałem i w połączeniu z gorącą wodą łatwo się niszczy. Chcąc uniknąć sfilcowania, warto wprowadzić prostą zasadę - woda przy wełnie zawsze powinna być chłodna.

Skurczony sweter to nie jest rzecz, jaką chcemy zobaczyć, wyciągając ubrania z prania. A ponieważ zawsze lepiej jest zapobiegać złym sytuacjom - powinniśmy wiedzieć jak odpowiednio dbać o wełniane swetry. Najlepiej, aby ubrania z wełny prać ręcznie, w letniej wodzie. Jeżeli jednak sweter musisz wyprać w pralce, powinieneś wybierać niskie programy (20/30°C). Wełnie nie służą mocne zmiany temperatury, dlatego przed wyciągnięciem jej z pralki lepiej odczekać kilka minut. Swetry i wszystkie inne wełniane ubrania susz na płasko, lub za pomocą pary.

Jak Uratować sfilcowany sweter

No dobrze, ale co zrobić, kiedy już nieszczęśliwie użyłeś gorącej wody i sweter po praniu okazał się za mały? Na naprawę sfilcowanego ubrania jest kilka skutecznych domowych sposobów:

  • Sweter możesz rozciągnąć parą. Jeżeli masz żelazko parowe, to postaraj się popuszczać delikatnie parę i przy okazji lekko naciągać sweter. W przypadku użycia zwykłego żelazka pamiętaj, aby właściwie zabezpieczyć swój sweter i prasować go przez jakiś delikatny materiał.
  • Drugim domowym sposobem, aby odratować sfilcowany sweter, jest jego kąpiel w mieszance z mleka i szamponu. Wystarczy do lekko ciepłej wody dodać dobry szampon odbudowujący i mleko (100 ml mleka na jeden litr wody). Sweter zanurzony w mieszance pozostaw na 3 godziny, po tym czasie wypłucz go i wysusz na płasko (pamiętaj, nie używaj pralki - wszystko rób ręcznie).
  • Uratować sfilcowany sweter można również za pomocą zamrażalnika. Wystarczy namoczyć materiał w wodzie, wykręcić go, zabezpieczyć poprzez aluminiową fiolę i włożyć go do minusowej temperatury na 4 godziny. Po wyjęciu swetra z zamrażalnika bardzo delikatnie naciągaj włókna tkaniny.

Jak przywrócić puszystość swetra

Często noszone swetry lubią tracić blask i elastyczność. To wcale nie świadczy o ich złej jakości, czy naszych błędach podczas prania. Niektóre ubrania w naszej szafie mogą mieć po kilka, a nawet kilkanaście lat. To normalne, że na przestrzeni czasu przestają być przyjemnie puchate.

Jeżeli więc zastanawiacie się jak przywrócić puszystość swetra, to mamy dobrą wiadomość. Na szorstki sweter również mamy porady, które skutecznie pomogą Ci przywrócić miękkość ubrań. Na rynku dostępnych jest wiele proszków i płynów do płukania, które w prosty sposób sprawią, że ubranie znów stanie się miękkie i przyjemne w dotyku. Natomiast z ekologicznych rozwiązań, świetnie sprawdzą się tutaj odżywki do włosów, roztwory z gliceryny i (tak jak w przypadku skurczonego materiału) płukanki w mleku. Warto również pamiętać, żeby nie trzymać swetrów w szafie przez cały rok, tylko od czasu do czasu dać im odetchnąć.

Szorstki materiał jest zazwyczaj do uratowania, a sfilcowane ubranie nie zawsze oznacza, że musisz pożegnać się z ulubionym swetrem. Wystarczy wdrożyć nasze wskazówki w życie i pamiętać, że woda i wełna nie za bardzo się lubią.

To może Cię zainteresować

pexels jaymantri 212269 1
W pralni
Krochmal to substancja na bazie skrobi, która od dawna jest używana w gospodarstwach domowych do...
Logo General Fresh
General Fresh
13 czerwca 2024 4 min czytania
pexels rdne 5591460 1
W pralni
Obrusy to nie tylko praktyczne dodatki do naszych stołów, ale także elementy dekoracyjne, które mogą...
Logo General Fresh
General Fresh
12 czerwca 2024 7 min czytania
czyszczenie pralki
W pralni
Pralka to bez wątpienia jedno z najczęściej eksploatowanych urządzeń elektrycznych w naszych domach....
Logo General Fresh
General Fresh
24 października 2023 6 min czytania
plyn do plukania
W pralni
Domowe sposoby na różnego typu środki czyszczące oraz detergenty to ostatnio trend, który...
Logo General Fresh
General Fresh
17 października 2023 4 min czytania