Logo General Fresh
General Fresh 25 listopada 2021 4 min czytania
W łazience

Jak usunąć nieprzyjemny zapach z łazienki?

Jak20usunac20nieprzyjemny20zapach20z20lazienki

Nie wiesz, co może być powodem brzydkiego zapachu w łazience? Przyczyn może być co najmniej kilka. Zanim zdecydujesz się na drastyczne kroki, sprawdź, co może być źródłem Twojego problemu. Podpowiemy, jak usunąć nieprzyjemny zapach z łazienki oraz jak zapobiec jego powstawaniu w przyszłości.

Jak usunąć nieprzyjemny zapach z łazienki

Najważniejsza jest czystość

Bez dwóch zdań najczęstszym powodem nieprzyjemnego zapachu z łazienki jest czystość, a dokładnie jej brak. Łazienka to miejsce, gdzie musimy szczególnie dbać o higienę. To właśnie w niej powstają idealne warunki do rozwoju bakterii oraz grzybów. Regularne czyszczenie toalety, umywalki czy prysznica to podstawa.

Sama woda jednak nie wystarczy, aby usunąć bakterie z urządzeń sanitarnych. Trzeba użyć przeznaczonych ku temu środków czyszczących i płynów do WC. Ich zaletą jest szybkie i skuteczne działanie. Używane regularnie sprawiają też, że nawierzchnie będą się wolniej brudzić.

Domowymi rozwiązaniami będzie za to ocet i soda oczyszczona. Są one ekologicznymi i wielozadaniowymi środkami, za pomocą których wyczyścisz armaturę i pozostałe urządzenia w swojej łazience. W przeciwieństwie jednak do tradycyjnych środków czyszczących ocet ma charakterystyczny zapach. Ponadto zawiera w sobie alkohol. Warto zatem używać go w formie roztworu. Aby go przyrządzić, wystarczy dodać wody w proporcji 1:1 i gotowe.

Szukając sposobu na to, jak usunąć nieprzyjemny zapach z łazienki, nie możemy nie wspomnieć też o syfonach. Jeśli nie zostaną udrożnione, mogą być głównym źródłem odoru. Sprawdź zatem, czy nie zgromadził się na nich osad z kosmetyków, włosy i inne odpady. Pomogą Ci także środki do udrażniania rur, które dotrą i usuną zanieczyszczenia z najgłębszych zakamarków syfonu oraz instalacji.

A może problem z wentylacją?

Twoja mieszkanie lśni, a pomimo tego czujesz brzydki zapach w łazience? Problem może zatem leżeć gdzieś indziej. Oprócz utrzymywania czystości, ważna jest także wentylacja w pomieszczeniu. Jeśli jest ona nieprawidłowa, możesz odczuwać nieprzyjemny zapach pomimo sprzątania.

Aby wentylacja w łazience działała prawidłowo, trzeba zadbać o nią już na etapie budowy. Istotne są zarówno średnice zastosowanych rur, jak i podłączenia urządzeń do pionu. Nie może również zabraknąć wywietrzników oraz rury wywiewnej.

Jeśli mieszkasz w domu jednorodzinnym i używasz szamba, zwróć uwagę na jeszcze jeden aspekt. Zbiornik powinien mieć zapewniony stały dostęp do powietrza przez zamontowany kominek. Bez niego woda z syfonów jest wysysana, co powoduje, że odczuwasz nieprzyjemny zapach.

Co prawda, rozwiązanie problemów z instalacją kanalizacyjną jest możliwe po zakończeniu budowy, jednak wiąże się to z wieloma uciążliwościami. Przede wszystkim jest to bardzo kosztowne oraz skomplikowane technicznie. Wymiana zaś całej instalacji wiąże się z brakiem dostępu do łazienki i bieżącej wody. Niekiedy jednak jest ona konieczna.

Pozostałe sposoby na brzydki zapach w łazience

Nieprzyjemny zapach z łazienki może mieć także prostą przyczynę. Jeśli nie było Cię przez dłuższy czas w domu, po powrocie mógł być odczuwalny odór z odpływów. Bynajmniej nie jest to oznaka, że kanalizacja działa nieprawidłowo czy tego, że zalega bród, a ze sposobu działania syfonu. Kiedy nie jest on przez dłuższy czas używany, wysycha i jest źródłem nieprzyjemnego zapachu rur ściekowych.

Kolejną, nieoczywistą przyczyną i rozwiązaniem na to, jak usunąć nieprzyjemny zapach z łazienki, jest ogrzewana podłoga. Kto z nas nie lubi stąpać po ciepłych kafelkach, zwłaszcza zimą, kiedy szukamy każdego możliwego źródła ciepła? Jednak ciągle podgrzewana podłoga również może prowadzić do brzydkiego zapachu w łazience. Warto zatem ograniczyć jej używanie, aby nie narazić się na odór.

Jak usunąć nieprzyjemny zapach z łazienki? Podsumowanie

Jak widzisz, powodów nieprzyjemnego zapachu z łazienki jest wiele. Ważna jest zarówno czystość, jak i budowa instalacji kanalizacyjnej. Znając przyczynę, będzie prościej znaleźć Ci rozwiązanie i uporać się z problemem brzydkiego zapachu w łazience.

To może Cię zainteresować

szafka pod zlewem
W łazience
Każdy, kto kiedykolwiek stanął przed wyzwaniem organizacji szafki pod zlewem, wie, że to nie lada...
Logo General Fresh
General Fresh
14 grudnia 2023 4 min czytania
kamien w toalecie
W łazience
Kamień w toalecie to problem, z którym boryka się wiele gospodarstw domowych. Nie tylko szpeci...
Logo General Fresh
General Fresh
11 grudnia 2023 5 min czytania
wanna prysznic
W łazience
Prysznic czy wanna? To pytanie, przed którym stoi każda osoba, która decyduje się na...
Logo General Fresh
General Fresh
6 grudnia 2023 4 min czytania
czyszczenielazienki
W łazience
Sprzątanie łazienki to dla Ciebie nieprzyjemny i czasochłonny obowiązek? Nie musi dłużej tak być....
Logo General Fresh
General Fresh
21 czerwca 2023 4 min czytania