Logo General Fresh
General Fresh 6 marca 2023 6 min czytania
W pralni

Jak w prosty sposób wyczyścić samodzielnie materac?

materac

Wśród najważniejszych funkcji życiowych ludzkiego organizmu wymienić można m.in. sen. Wpływa on nie tylko na dobre samopoczucie, lecz także polepsza koncentrację, a dzięki temu znacząco poprawia efektywność wykonywanej na co dzień pracy. Z tego względu warto odpowiednio urządzić, a następie dbać o naszą domową przestrzeń wypoczynkową. Do zdrowego i komfortowego snu potrzebny jest natomiast odpowiedni materac. Co zrobić, aby zawsze był czysty i świeży? Poniżej przedstawiamy sprawdzone domowe sposoby na czyszczenie materaca.

Odświeżenie materaca - popularne sposoby

Dobre domowe sposoby na odświeżenie materaca to przede wszystkim odkurzanie oraz wietrzenie. W przypadku odkurzania, dobrze sprawdzi się zwykły odkurzacz, który zapewne każdy z nas posiada w wyposażeniu swojego mieszkania. Odkurzaj materac przynajmniej raz w tygodniu. Dzięki temu zawsze będzie on czysty i świeży. Ponadto, czyszczenie materaca przy użyciu odkurzacza, powtarzać powinno się za każdym razem, gdy pojawi się na nim piach i innego rodzaju sypkie zabrudzenia. Ciekawym wariantem jest w tej kwestii również odkurzacz piorący. Sprawdzi się on świetnie zwłaszcza w przypadku alergików. Skutecznie usunie bowiem zalegający pył i kurz.

Drugim dobrym rozwiązaniem jest wietrzenie. Sprawi ono, że nieprzyjemne zapachy szybko znikną z Twojego otoczenia. Aby wywietrzyć materac, wystarczy wystawić go na zewnątrz i na jakiś czas pozostawić na podwórku lub balkonie. W tym przypadku warto jednak zwrócić szczególną uwagę na pogodę i jej prognozy. Jeśli cały materac zostałby zmoczony przez deszcz czy śnieg, musielibyśmy bardzo długo suszyć go przed ponownym użyciem.

Zalety regularnego czyszczenia materaca

Pachnący i czysty materac to warunek konieczny w przypadku, gdy zależy nam na jakościowym i komfortowym odpoczynku. Co więcej, systematyczne czyszczenie materaca ma realne korzyści dla naszego zdrowia - zwłaszcza wtedy, gdy należymy do grona alergików. Na materacu osadza się bowiem kurz, pył i obecne w nich roztocza. Wywoływać mogą one z kolei różnorodne, uciążliwe reakcje alergiczne. Czyszczenie produktu niesie zatem za sobą nie tylko zalety estetyczne i zapachowe. Pomaga także pozbyć się z powierzchni materaca szkodliwych alergenów, mogących prowadzić do przewlekłego kataru i niechcianych reakcji uczuleniowych.

Jak szybko i skutecznie pozbyć się plamy z materaca?

Plamy i zabrudzenia, pojawiające się na materacu, często stanowią uciążliwy problem. Niekiedy potrzebne jest nawet profesjonalne czyszczenie. Szczególnie uporczywe bywają plamy z moczu i krwi oraz zastygłe, stare plamy. Jak przeprowadzić zatem skuteczne pranie materaca?

Usunięcie plam sodą oczyszczoną

Wszyscy posiadamy zapewne w naszej kuchni sodę oczyszczoną. Nie każdy wie jednak o jej cennych właściwościach. Przede wszystkim, soda oczyszczona usuwa nieprzyjemne zapachy. Co więcej, należy do substancji lekko żrących, dzięki czemu zastosowanie sody oczyszczonej obejmuje także czyszczenie różnorodnych powierzchni. Za jej pomocą usunąć można nawet trudne plamy. Jak zatem czyścić materac sodą oczyszczoną?

Jeśli chcemy wyczyścić materac, używając sody oczyszczonej, wystarczy nałożyć mieszankę, składającą się z odrobiny wody, połączonej z sodą oczyszczoną. Na materac położyć możemy również samą sodę oczyszczoną. Po upływie 30 minut od nałożenia substancji, należy wytrzeć ją z powierzchni materaca wilgotną ściereczką lub gąbką.

Aby sodą oczyszczoną usunąć stare i trudne plamy po winie, tłuste plamy lub plamy z potu, należy połączyć substancję z octem i odrobiną wody utlenionej. Czyszczenie materaca sodą oczyszczoną i octem usunie zabrudzenia oraz zneutralizuje brzydkie zapachy.

Usuwanie plam przy użyciu wody utlenionej

Stare, trudne do usunięcia plamy na materacu wymagają zastosowania odpowiednich środków. Bardziej wymagających zabrudzeń z łatwością pozbędziesz przy użyciu wody utlenionej. Substancja ta umożliwia bowiem wywabianie plam. Jeżeli połączysz wodę utlenioną z sodą oczyszczoną, wówczas plamy powinny zniknąć raz na zawsze z powierzchni Twojego materaca. W tym celu należy zmieszać ok. 2 łyżki sody oczyszczonej z wodą utlenioną (ok. 250 ml).

Czyszczenie materaca, a płyn do mycia naczyń

Inny sposób na to, aby skutecznie wyczyścić materac, to użycie płynu do mycia naczyń. Żeby usunąć plamy należy dodać kilka kropel środka czyszczącego do połowy szklanki wody. Warto pamiętać o tym, aby postawić na delikatny i łagodny detergent, który nie uszkodzi powierzchni materaca.

Jak czyścić materac solą kuchenną?

Jeśli chcesz efektywnie wyprać materac, pozbywając się tym samym trudnych plam, sięgnij po sprawdzone kuchenne sposoby. Należy do nich m.in. usuwanie plam solą kuchenną. Jak to zrobić? Aby osiągnąć upragniony efekt, wystarczy zmieszać ją z wodą. W przypadku, gdy plama jest świeża, warto nałożyć na nią dużą ilość soli i zostawić na kilkanaście minut. Następnie, przydatna będzie zimna woda, za pomocą której usuniesz resztki substancji z materaca.

Jak usunąć plamy z moczu?

Zasikany materac to problem, z którym zmierzyć musi się niejeden rodzic. Sytuacja ta dotykać może także osoby starsze, zmagające się z konsekwencjami różnorodnych schorzeń. Żółte plamy to wyjątkowo trudny orzech do zgryzienia. W jaki sposób możemy zatem wyczyścić materac z moczu?

Sprawdzonym sposobem jest w tym przypadku czyszczenie materaca sodą oczyszczoną i sokiem z cytryny. W tym celu należy połączyć obie substancje i zrobić z nich mieszankę o konsystencji papki. Następnie wystarczy nanieść ją na materac i delikatnie wetrzeć w jego powierzchnię. Ostatnim etapem jest usunięcie papki za pomocą odkurzacza.

Inną metodą na wyczyszczenie materaca z moczu jest woda utleniona. Substancja ta jest szeroko dostępna zarówno w aptekach, jak i w sklepach spożywczych. Aby efektywnie wyczyścić posikany materac, warto połączyć wodę utlenioną i sodę oczyszczoną. W celu uzyskania idealnej mieszanki, należy użyć 3 łyżek sody oraz szklanki wody utlenionej.

Jak usunąć nieprzyjemny zapach z materaca?

Oprócz niechcianych plam, na materacu pojawiają się również często związane z nimi nieprzyjemne zapachy. Co zrobić, aby się ich pozbyć?

Dobrym rozwiązaniem jest w tym przypadku zmieszanie sody oczyszczonej z odrobiną ulubionego zapachu. Tak powstałą mieszankę należy rozprowadzić na całej powierzchni materaca i pozostawić na ok. godzinę. Po upływie tego czasu musimy starannie odkurzyć materac. Stosując powyższą wskazówkę bez wątpienia szybko i skutecznie usuniemy drażniące zapachy.

To może Cię zainteresować

pexels jaymantri 212269 1
W pralni
Krochmal to substancja na bazie skrobi, która od dawna jest używana w gospodarstwach domowych do...
Logo General Fresh
General Fresh
13 czerwca 2024 6 min czytania
pexels rdne 5591460 1
W pralni
Obrusy to nie tylko praktyczne dodatki do naszych stołów, ale także elementy dekoracyjne, które mogą...
Logo General Fresh
General Fresh
12 czerwca 2024 7 min czytania
czyszczenie pralki
W pralni
Pralka to bez wątpienia jedno z najczęściej eksploatowanych urządzeń elektrycznych w naszych domach....
Logo General Fresh
General Fresh
24 października 2023 6 min czytania
plyn do plukania
W pralni
Domowe sposoby na różnego typu środki czyszczące oraz detergenty to ostatnio trend, który...
Logo General Fresh
General Fresh
17 października 2023 4 min czytania