Logo General Fresh
General Fresh 22 lipca 2021 4 min czytania
Praktyczne rozwiązania

Jak zabezpieczyć szybę kominka przed okopceniem

Jak20zabezpieczyc20szybe20kominka20przed20okopceniem

Czyszczenie i zabezpieczanie szyby kominka

Niepodważalna jest rola kominka w jesienno-zimowe wieczory, gdy pragniemy spędzić czas w naszym domu, trzymając w dłoni książkę lub kubek aromatycznej herbaty.

Wytwarza on nie tylko ciepło, ale również miłą atmosferę, która emanuje na wszystkich zebranych wokół niego ludzi.

Każdy kominek zapewnia także efekty wizualne – możemy podejrzeć przez jego szybkę na palące się w nim drewno.

Natomiast często spotykanym problemem, dotyczącym użytkowania kominka, jest brudzenie się szyby. Ten mankament może popsuć nam rodzinny relaks.

Jednak okazuje się, że istnieje parę sposobów na zapobieganie powstawaniu zabrudzeń na jej powierzchni, a także są gotowe sposoby na jej skuteczne czyszczenie. W tym artykule uważnie się im przyjrzymy.

Zabrudzenia na szybie kominka – skąd się biorą?

Zanieczyszczenia powstałe na kominku powstają najczęściej wtedy, gdy palimy w nim mokrym drewnem lub materiałami, które nie nadają się do palenia. Przez nie temperatura spalania się obniża, w wyniku czego szyba osmala się od sadzy.

Innym powodem występowania zabrudzeń i tzw. smolistego nalotu na szybie kominka jest palenie w nim drewnem iglastym. Znajdująca się w nim żywica jest częstym powodem osmolenia szyby.

Szyba jest brudna od sadzy także wtedy, gdy palenisko nie ma dobrego dopływu do powietrza.  

Domowe sposoby na czyszczenie szyby kominka

Bardzo często domowe rozwiązania danego problemu są skuteczniejsze niż te, które polegają na wykorzystaniu gotowego środka zakupionego przez nas w sklepie.

Decydując się na domowe sposoby na czyszczenie szyby kominka, wykorzystamy środki i produkty, które najpewniej znajdują się już w naszym domu.

Takie preparaty jak soda oczyszczona, amoniak, płyn do mycia naczyń lub ocet spirytusowy to substancje, które nie raz pomagają nam wyczyścić różnorakie przedmioty w naszym domu. Dzięki nim również wyczyścisz szybę kominka.

Te naturalne środki czyszczące pozwalają na umycie mniejszych zabrudzeń. Wystarczy, że nałożymy je na wilgotną szmatkę lub gąbkę i zaczniemy wycierać szybę.

Jak wyczyścić szybę kominka przy użyciu specjalnych preparatów?

Alternatywą dla domowych sposobów są specjalne dedykowane takim zabrudzeniom środki chemiczne. Ich skuteczność jest większa niż preparatów naturalnych.

Natomiast z racji swojego chemicznego składu, gdy są używane często, mogą wydzielać nieprzyjemny lub duszący zapach. Poleca się używać je okazjonalnie, czyli wtedy, gdy szyba kominka jest bardzo zabrudzona.  

Podczas czyszczenia szyby kominka przy użyciu specjalnych preparatów należy pamiętać o uprzednim założeniu rękawic i o otwarciu okien. Przez to ochronimy swoją skórę oraz drogi oddechowe przed szkodliwym działaniem środka chemicznego.  

Czyszczenie szyby kominka krok po kroku  

Bez względu na to, jaki preparat użyjemy do czyszczenia, to będziemy musieli wykonać te same czynności.

W swym pierwszym kroku powinniśmy przygotować się do czyszczenia, zatem trzeba będzie naszykować rękawiczkipapierowe ręczniki, wilgotną ścierkę lub gąbkę oraz worek na śmieci.

Kolejnym krokiem jest zabezpieczenie podłogi pod kominkiem. Warto jest rozłożyć na niej stare gazety.

Trzeci krok polega już na czyszczeniu. Jeśli chcemy użyć specjalnego chemicznego preparatu, to najpierw możemy usunąć pierwszy brud przy użyciu domowych środków.

Tak czy inaczej, musimy nanieść naturalny lub chemiczny preparat na gąbkę lub ścierkę i zacząć czyścić szybę od góry, aż po dół.

Podczas czwartego kroku czeka nas tzw. polerka. Szyba, z której usunięty został brud, powinna być wypolerowana suchą ścierką.

To może Cię zainteresować

radiator 250558 1280
W domu
Czy zdawaliście sobie sprawę, że regularne czyszczenie grzejników, szczególnie przed rozpoczęciem...
Logo General Fresh
General Fresh
19 czerwca 2024 4 min czytania
pexels rdne 5591460 1
W pralni
Obrusy to nie tylko praktyczne dodatki do naszych stołów, ale także elementy dekoracyjne, które mogą...
Logo General Fresh
General Fresh
12 czerwca 2024 7 min czytania
pexels cottonbro 4112723 1
Praktyczne rozwiązania
W naszych domach coraz częściej pojawiają się urządzenia, które oferują nie tylko nowoczesność, ale ...
Logo General Fresh
General Fresh
17 maja 2024 5 min czytania
pexels liliana drew 9462141 1
W domu
Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak wielką różnicę może zrobić właściwy wybór odkurzacza w Twoim domu?...
Logo General Fresh
General Fresh
8 maja 2024 8 min czytania