Logo General Fresh
General Fresh 19 listopada 2021 4 min czytania
W pralni

Jak zdezynfekować pralkę?

Jak20zdezynfekowac20pralke

Z Twojej pralki zaczął wydobywać się nieprzyjemny zapach? Przenosi się on na Twoje uprane ubrania? Szukasz skutecznych sposobów na to, jak zdezynfekować pralkę? Rozwiązań jest kilka; począwszy od chemicznych środków, kończąc na domowych. Dowiedz się, który z nich będzie najlepszy i pozbądź się dokuczliwego zapachu z pralki.

Jak zdezynfekować pralkę

Dlaczego warto dezynfekować pralkę?

Raz na jakiś czas warto wyczyścić bęben oraz elementy pralki. Takie działanie zapobiegnie nie tylko gromadzeniu się bakterii, ale także pleśni i grzybów. Osadzające się detergenty mogą prowadzić do reakcji chemicznych, a te do powstawania brzydkich zapachów. Natomiast zebrany w pralce kamień skraca jej żywotność. Jakie miejsca w pralce trzeba zatem czyścić?

Kiedy dezynfekujesz pralkę, skupiasz się tylko na bębnie? Zwróć także uwagę na inne elementy urządzenia. To właśnie one mogą być powodem nieprzyjemnego zapachu. Zajrzyj zatem pod gumowe uszczelki i sprawdź, czy nie kryje się w nich pleśń oraz zabrudzenia z poprzedniego prania.

Nie zapominaj także o dozowniku, gdzie wsypujesz detergenty. Nierzadko zostają one jeszcze na długo po tym, jak pralka skończyła pracę. W miarę możliwości rozmontuj ten element i umyj go pod bieżącą wodą lub użyj dedykowanych środków czyszczących.

Jak zdezynfekować pralkę w pełni? Wyczyść również filtr. Znajduje się on z przodu na spodzie urządzenia. Opróżnij go i usuń zalegające resztki. Dopiero wtedy masz pewność, że Twoja pralka jest już czysta i nie czekają na Ciebie żadne niespodzianki.

Czym dezynfekować pralkę? Skuteczne środki czyszczące

Jak dezynfekować pralkę? Skutecznie. Zalegający kamień oraz pleśń nie tylko powodują nieprzyjemny zapach, ale także skracają żywotność urządzenia. Dlatego środki do prania i czyszczenia są tak pomocne i łatwe do stosowania.

Decydując się na płyn do czyszczenia pralki, upewnij się, że ma on aktywną formułę, która wyczyści osad i zabrudzenia z wnętrza urządzenia. Dobrze również, aby usuwał on rdzę oraz kamień, co przedłuży czas pracy pralki.

Na rynku dostępnych jest wiele środków czyszczących do prania o różnych zapachach. Warto, żeby wybrany płyn nie tylko usuwał zabrudzenia i odświeżał urządzenie, ale także pozostawiał po sobie przyjemny, odświeżający zapach.

Aby płyn do czyszczenia pralki zadziałał skutecznie, nie wystarczy przetrzeć nim wewnętrzne elementy. Oprócz tego warto wlać go do dozownika i włączyć tak zwane puste pranie na wysoką temperaturę, jaką zaleca producent. Dopiero wtedy dotrze on do zakamarków pralki i dokładnie je wyczyści.

Jak dezynfekować pralkę domowymi sposobami?

Nie jesteś przekonany do chemicznych środków czystości? Wolisz postawić na domowe sposoby? Z całą pewnością dedykowane preparaty to szybka i skuteczna metoda na to, jak dezynfekować pralkę. Oprócz niej jest jednak kilka domowych sposobów, które mogą pomóc Ci w usunięciu nieprzyjemnego zapachu z pralki.

Ocet

Najpopularniejszą metodą jest ocet. Roztwór ten powstaje wskutek fermentacji połączonego kwasu octowego i wody. Ma on dość ostry i nieprzyjemny zapach. Trzeba mu jednak przyznać, że jest bardzo skutecznym i wielozadaniowym środkiem czyszczącym. Wykorzystuje się go nie tylko do dezynfekcji pralki, ale także do czyszczenia innych powierzchni jak armatura, okna i pozostałe powierzchnie.

Jak zdezynfekować pralkę za pomocą octu? W tym celu wystarczy wlać jego niecałą szklankę do pustego bębna i włączyć pranie w 90 stopniach. Taki zabieg pomoże usunąć nie tylko nieprzyjemny zapach, ale także kamień z urządzenia.

Soda oczyszczona

Kolejnym domowym sposobem na dezynfekcję pralki jest soda oczyszczona. Jest to związek chemiczny, który jest chętnie wykorzystywany w kuchni do wypieków. Oprócz tego soda oczyszczona to doskonały środek czyszczący o delikatnie żrących właściwościach.

Za jej pomocą możesz wyczyścić różne powierzchnie jak wanny, kabiny prysznicowe, toalety, a także pralkę. W przeciwieństwie do octu nie charakteryzuje się ona nieprzyjemnym zapachem. Zamiast tego pomaga go neutralizować. W tym celu wsyp niepełną szklankę sody oczyszczonej do pojemnika na detergenty i włącz puste pranie podobnie jak w przypadku octu.

Jak dezynfekować pralkę? Podsumowanie

Nieprzyjemny zapach z pralki roznosi się nie tylko po łazience, ale po całym domu. Dlatego tak ważne jest, aby mu zapobiegać przez regularne czyszczenie. Wystarczy raz na miesiąc przeczyścić bęben i pozostałe elementy opisanymi środkami, aby zdezynfekować pralkę i zadbać o jej żywotność.

To może Cię zainteresować

pexels jaymantri 212269 1
W pralni
Krochmal to substancja na bazie skrobi, która od dawna jest używana w gospodarstwach domowych do...
Logo General Fresh
General Fresh
13 czerwca 2024 4 min czytania
pexels rdne 5591460 1
W pralni
Obrusy to nie tylko praktyczne dodatki do naszych stołów, ale także elementy dekoracyjne, które mogą...
Logo General Fresh
General Fresh
12 czerwca 2024 7 min czytania
czyszczenie pralki
W pralni
Pralka to bez wątpienia jedno z najczęściej eksploatowanych urządzeń elektrycznych w naszych domach....
Logo General Fresh
General Fresh
24 października 2023 6 min czytania
plyn do plukania
W pralni
Domowe sposoby na różnego typu środki czyszczące oraz detergenty to ostatnio trend, który...
Logo General Fresh
General Fresh
17 października 2023 4 min czytania