Jak zrobić płyn do dezynfekcji rąk?
Wbrew pozorom płynu do dezynfekcji rąk czy też tzw. żelu antybakteryjnego nie trzeba kupować w sklepie albo aptece. Produkt ten można bez problemu przygotować samemu i będzie tak samo skuteczny, jak ten kupiony. Jak zrobić płyn do dezynfekcji rąk w domu? Wybraliśmy kilka prostych sposobów.
Potrzebne składniki
Domowy płyn do dezynfekcji rąk może być zrobiony z kilku lub nawet kilkunastu składników. Wśród tych najpotrzebniejszych należy wymienić alkohol izopropylowy, wodę utlenioną i glicerynę. Opcjonalnie są też potrzebne: woda destylowana lub demineralizowana, żel z aloesu, wybrane olejki eteryczne.
Przed zrobieniem płynu do dezynfekcji rąk przygotuj szklane naczynie, w którym wymieszasz wszystkie składniki, i pojemnik z dozownikiem. Ten drugi przyda ci się po skończeniu pracy. Przelejesz do niego gotowy płyn i dzięki temu dozowanie go będzie wygodne.
Jak zrobić płyn do dezynfekcji rąk?
Istnieje kilka sposobów na zrobienie płynu do dezynfekcji rąk. Najprostszy wymaga tylko trzech składników.
-
200 ml żelu aloesowego
-
kilka kropel wybranego olejku zapachowego
-
4 łyżki spirytusu
Wystarczy wymieszać wszystkie składniki razem, aby otrzymać żel do dezynfekcji. Bardziej skomplikowanym, chociaż najpopularniejszym sposobem na przygotowanie płynu antybakteryjnego, jest ten wymagający 5 składników.
-
alkohol izopropylowy o stężeniu 95% ok. 400 ml
-
woda utleniona 20 ml
-
woda destylowana lub demineralizowana 50 ml
-
gliceryna 8 ml
-
olejek zapachowy 3-5 kropli
Wszystkie składniki należy razem wymieszać.
Jeśli z jakiegoś powodu nie dysponujesz alkoholem izopropylowym lub po prostu masz wrażliwą skórę, możesz przygotować płyn do dezynfekcji rąk na bazie naturalnych olejków i żelu aloesowego.
-
10 kropli olejku cynamonowego
-
10 kropli olejku lawendowego
-
10 kropli olejku goździkowego
-
10 kropli olejku pomarańczowego
-
żel aloesowy 40 ml
Wymieszaj wszystkie składniki i przelej płyn do buteleczki z dozownikiem. Każdy z olejków w tym przepisie ma inne właściwości, dlatego warto je dodać również do płynów przygotowanych inną metodą.
Środki ostrożności
Pamiętaj, że płyny do dezynfekcji rąk na bazie alkoholu mocno wysuszają skórę. Mogą ją nawet podrażniać. Nawet domowych płynów do dezynfekcji nie należy stosować jako zamienników mydła. Używaj ich wtedy, gdy jest to konieczne, np. po powrocie do domu.
Domowy płyn do dezynfekcji rąk może Ci posłużyć również do dezynfekcji innych powierzchni np. klamek, blatów, poręczy.