Logo General Fresh
General Fresh 30 listopada 2020 2 min czytania
W domu

Kalendarz sprzątania przed świętami – co i kiedy robić?

shutterstock 1385560175 6822

Święta to wyjątkowy czas w roku, który wymaga wyjątkowych przygotowań. Poza zakupami i gotowaniem jest to także sprzątanie. Jakie porządki przeprowadzić pierwsze? Co może poczekać? Przygotowaliśmy kalendarz sprzątania przed świętami, który pomoże w spokojnym zaplanowaniu wszystkiego. 

Kalendarz sprzątania przed świętami 

Przygotowany przez nas kalendarz sprzątania przed świętami podzieliliśmy na 4 pory. Dzięki temu możesz samodzielnie wybrać poszczególne dni na realizację kolejnych części planu. Zachęcamy jednak do przyjęcia, że każdy etap przypada na inny tydzień (czyli plan obejmuje 4 tygodnie przed świętami). W ten sposób unikniesz nadmiaru obowiązków, ale jednocześnie będziesz mieć wszystko pod kontrolą. 

Jeszcze w listopadzie 

Kiedy zbliża się grudzień, należy udać się na zakupy. Na tym etapie jedynie planujemy, co, kiedy i czym chcemy posprzątać. Kompletujemy swój zestaw, dzięki któremu będziemy gotowi do pracy, gdy przyjdzie na to pora. Oto uniwersalna lista zakupów: 

Na początku grudnia 

Kiedy do świąt pozostanie jeszcze trochę czasu, pora na gruntowne odkurzanie. Należy wyczyścić wszystkie te miejsca, które w ciągu roku zdarza nam się pominąć. Pamiętaj zwłaszcza o miejscach nad szafkami czy za meblami. Nie zapomnij również o karniszach. Jeśli niczego nie pominiesz, oszczędzisz sobie pracy tuż przed Wigilią, gdy trzeba zająć się innymi rzeczami. 

Na tym etapie warto też umyć okna oraz wyprać i wymienić zasłony i firanki. Zalecamy również umycie podłóg, bo dzięki temu później wystarczy je jedynie odkurzyć lub zamieść. Tydzień ten warto też poświęcić porządkowaniu rzeczy wokół – upewnij się, że wszystko jest na swoim miejscu i wstępnie zaplanuj świąteczną aranżację. 

W połowie grudnia 

Mniej więcej w połowie grudnia warto skupić się na dwóch pomieszczeniach, które wymagają sporo pracy, ale wyczyszczone teraz podczas świąt nie będą nam zaprzątać głowy. Są to łazienka i kuchnia. 

Czyszczenie obu pomieszczeń zaczynamy od góry (szafki, prysznic, umywalka) i kończymy na dole (toaleta, podłoga). Do każdej z tych powierzchni należy używać osobnej ściereczki lub chusteczki nawilżanej. Dzięki temu nie będziemy roznosić zarazków po różnych częściach mieszkania! 

W kuchni upewnij się natomiast, że nie przechowujesz żadnej popsutej żywności. Porządki w tym miejscu możesz także połączyć z planowaniem świątecznych zakupów. Podczas sprzątania łatwo sprawdzisz, czego Ci brakuje i co warto dokupić. Ułóż w szafkach naczynia i akcesoria tak, aby ułatwić sobie świąteczne gotowanie. 

Tuż przed Wigilią 

Jeśli masz za sobą porządki prowadzone według naszego kalendarza sprzątania przed świętami, tuż przed Wigilią pozostało Ci już niewiele do zrobienia. Po pierwsze, wytrzyj kurze. Nie musisz tego robić bardzo dokładnie, jeśli wszystkie zakamarki zostały wyczyszczone wcześniej. Skup się na kurzu, który osadza się na meblach.  

Po drugie, zamieć podłogę lub odkurz ją, jeśli tego wymaga. Odradzamy na tym etapie prace takie jak nabłyszczanie parkietu. Możesz mieć na to za mało czasu! 

Po trzecie, zrób porządki w przedpokoju. To pierwsze miejsce, które zobaczą goście, ale też ostatnie, które czyścimy ze względu na praktyczność. W końcu przewijamy się przez nie codziennie, zostawiając po sobie piach i inne zabrudzenia. Co należy zrobić? Dokładnie wytrzyj kurze (od góry do dołu), umyj lustro, wyczyść drzwi (zarówno w środku, jak i na zewnątrz) i pochowaj ubrania do szafy. Na koniec odkurz podłogę oraz wycieraczki. 

To wszystko! Pora na świąteczny odpoczynek i przystrojenie domu. Wesołych Świąt! 

To może Cię zainteresować

balkon zima
W domu
Zima to nie tylko czas, kiedy przyroda zapada w zimowy sen. To wyzwanie dla wielu roślin balkonowych...
Logo General Fresh
General Fresh
19 grudnia 2023 2 min czytania
porzadki swiateczne201
W domu
Święta Bożego narodzenia to szczególny czas, kiedy spotykamy się z naszymi bliskimi i celebrujemy...
Logo General Fresh
General Fresh
10 listopada 2023 5 min czytania
domusprzatania
W domu
Widok bałaganu w domu przytłacza Cię? Nie wiesz, od czego zacząć? To znak, że ten artykuł jest dla...
Logo General Fresh
General Fresh
27 lipca 2023 5 min czytania
buty
W domu
Otwierasz szafkę na buty i od razu chcesz ją zamknąć? Chyba każdy z nas spotkał się z takim problem.em...
Logo General Fresh
General Fresh
17 lipca 2023 5 min czytania