Pleśń w domu – jak się jej pozbyć?
Zaczyna się niewinnie. Zbyt duża wilgotność, szczelne okna, nieodpowiednia wentylacja i pojawia się pleśń w domu. Jak się jej pozbyć? Poznaj nasze sposoby na to, jak ją usunąć. Dowiedz się także, co jest jej przyczyną oraz jak jej zapobiegać.
Grzyb i pleśń to nie jest to samo!
Zacznijmy od tego, że wiele osób myli ze sobą grzyb i pleśń. Jak się jednak okazuje, są to dwa problemy, które mogą mieć różne przyczyny. Nie warto zatem wrzucać ich do jednego worka.
Czym jest grzyb? To mikroorganizm, który może być niebezpieczny nie tylko dla Twoich ścian, ale również dla podłóg i mebli. Wnika on bowiem w głąb ich powierzchni i niszczy od środka ich strukturę. Rozpoznasz go po charakterystycznym zapachu i pajęczynach, jakie tworzy na atakowanych powierzchniach.
Pleśń z kolei przyjmuje inną postać. Możesz ją rozpoznać po tak zwanych wykwitach. Są to kolorowe plamy, jakie pojawiają się na suficie i na ścianach. Chociaż jej usunięcie nie jest trudne, nie zwlekaj z tym. Pleśń jest bowiem szkodliwa dla zdrowia. Może ona także prowadzić do wielu szkodliwych chorób, o których napisaliśmy poniżej.
Dlaczego pleśń jest szkodliwa?
Nie odwlekaj usunięcia w pleśni w domu. Nie chodzi o względy estetyczne, choć one też są ważne, ale o jej wpływ na zdrowie. Może ona bowiem prowadzić do wielu dolegliwości.
Skutki pleśni:
• ciągłe uczucie zmęczenia;
• ból głowy i żołądka;
• katar;
• problemy z równowagą;
• drętwienie kończyn;
• wysypka na skórze;
• podrażnione oczy;
• bóle mięśni i stawów.
Długotrwałe narażenie na pleśń może być groźne. Prowadzi ona do pojawienia się astmy, alergii, a także niewydolności nerek.
Sposoby na to, jak usunąć pleśń z domu
Pleśń w domu to zagrożenie nie tylko dla ścian, ale również dla Twojego zdrowia. Warto zatem jak najszybciej ją usunąć. Możesz poradzić sobie z tym samodzielnie, stosując profesjonalne lub domowe środki.
Profesjonalne sposoby na pleśń w domu
W sklepach nie brakuje profesjonalnych środków czystości, które skutecznie zwalczają grzyb i pleśń. Jeśli problem nie zdążył się zbytnio rozwinąć, wystarczy użyć odpowiedniego detergentu.
Kiedy zaopatrzysz się w wybrane produkty, zastosuj je w taki sposób, jak doradził producent. Pamiętaj, że środki tego typu są żrące i mogą podrażniać skórę. Dlatego używaj ich tylko z założonymi rękawiczkami. Z kolei gąbki czy ściereczki, których użyjesz, nie wykorzystuj już do innych czynności.
Zwróć uwagę na chłonne materiały. Są to na przykład płyty gipsowo-kartonowe. Usunięcie śladów pleśni z ich powierzchni nie wystarczy, aby pozbyć się problemu. Zamiast tego lepiej jest je wymienić na nowe.
Domowe sposoby na pleśń w domu
Kiedy akurat nie chcesz sięgać po profesjonalne środki czystości, możesz wypróbować domowe sposoby na pleśń w domu. Użycie specjalnych detergentów może jednak okazać się konieczne, jeśli poniższe metody nie pomogą.
Najczęściej wybieranym produktem do walki z pleśnią jest ocet. To uniwersalny specyfik, który znajdzie zastosowanie nie tylko w kuchni. Oprócz tego jest także pomocny podczas sprzątania. Ma działanie antybakteryjne i skutecznie usuwa wszelkie zabrudzenia.
Aby wybrać ocet do walki z pleśnią, wymieszaj go 1:2 z wodą. Polej zaatakowaną powierzchnię przygotowanym roztworem i wyczyść szczoteczką lub ściereczką.
Innym domowym sposobem na pleśń w domu jest soda oczyszczona. Działa ona podobnie jak ocet. Również wymaga wymieszania z wodą i naniesienia na zapleśniałe miejsce. Po około 20 minutach możesz zmyć ją wodą i poczekać do wyschnięcia.
Jak zapobiegać pleśni w domu?
Kiedy pleśń w domu zdąży się rozwinąć, jej samodzielne usunięcie może być trudne. Niekiedy potrzebna jest interwencja profesjonalnej firmy, która zajmuje się odgrzybianiem i usuwaniem pleśni.
Łatwiej jest zatem zapobiegać. W jaki sposób? Przede wszystkim zadbaj o dobrą wentylację pomieszczeń. Zwróć uwagę, czy okna nie są zbyt szczelne. Unikaj pozostawiania mokrych dywanów i innych tkanin pod meblami.
W przeciwdziałaniu pleśni przydać Ci się może higrometr. Jest to urządzenie, które mierzy wilgotność w domu. Przydatne są także osuszacze powietrze lub oczyszczacze z funkcją jonizacji.
Podsumowanie
Pleśń w domu nigdy nie jest miłą niespodzianką. Kiedy już się pojawi, trzeba czym prędzej ją usunąć. Zarówno profesjonalne, jak i domowe sposoby mogą pomóc Ci ją zwalczyć. Znacznie łatwiej jest zapobiegać i zadbać o dobrą wentylację oraz poziom wilgotności domu.