05 Lutego 2016

Pranie dla zaawansowanych

Pranie należy do tych obowiązków domowych, których nie da się uniknąć. Dzięki pralkom automatycznym nie kosztuje nas to wiele czasu i energii. Jednak niektórzy skarżą się, że od prania w „automatach” ubrania szybko się niszczą. Co zrobić, żeby tak nie było? Oto kilka podpowiedzi.

 

  • Segreguj kolory. O tym, że nie wolno prać białego z czarnym wie każdy. Warto jednak pokusić się o bardziej szczegółowe kryteria podczas przygotowania wsadu do bębna. Podział kolorystyczny można poszerzyć: białe, czarne, „ciepłe” kolorowe (między żółtym a czerwonym) i „zimne” kolorowe (niebieski/szary – zielony)

 

  • Stosuj się do „instrukcji”. Każde ubranie posiada metkę, na której znajdziesz informację nie tylko o pochodzeniu i rodzaju materiału, ale również tak zwany „przepis prania”. Dzięki temu dobierzesz odpowiedni program i unikniesz wielu nieprzyjemności (m. in. skurczenie lub rozciągnięcie tkanin).

 

 

  • Co za dużo, to nie zdrowo. Ta zasada sprawdza się również podczas prania. Wypełniając bęben po brzegi, możesz nie być zadowolony z efektu. Tkaniny mogą się nie doprać, a do tego bardzo się wygniotą. Najlepiej ładować luźno rozłożone ubrania, maksymalnie do ¾ objętości bębna.

 

  • Wybierz odpowiedni środek piorący. To bardzo ważne. Pościel, ręczniki, jeans i ubrania „robocze” doskonale dopiorą się w proszku do prania (odpowiednio do białego lub kolorów). Jednak w przypadku delikatnych tkanin warto zastosować płyn lub kapsułki do prania. Tutaj też znajdziemy środki dedykowane specjalnie do konkretnych zapotrzebowań. Jedne dbają o intensywne kolory, inne zabezpieczają czerń, a kolejne chronią delikatne włókna typu jedwab i wełna.

 

  • Dodaj płyn do płukania. Wiele osób pomija ten punkt. Nie warto go jednak ignorować, ponieważ płyn do płukania to coś więcej, niż przyjemny zapach. Zapytasz co jeszcze? Oto przykład: płyn do płukania General Fresh chroni kolory, wyraźnie redukuje gniecenie się tkanin podczas wirowania i skraca czas suszenia. Kiedy przystąpisz do prasowania zauważysz, że jest ono o wiele łatwiejsze. Co ważne, Twoje ubrania nie będą Cię już denerwować elektryzowaniem się, ponieważ płyn do płukania General Fresh działa antystatycznie.

 

Pranie może okazać się bardzo proste, jeśli tylko zapamiętasz nasze wskazówki. Dzięki nim już nikt nigdy nie przekona Cię o wyższości prania ręcznego nad włączeniem „automatu”. A jeśli ktoś zapyta Cię, co to za wspaniały zapach i jak to możliwe, że Twoje ubranie jest takie miękkie – podziel się z nim swoją wiedzą i poleć płyn do płukania General Fresh, który jest jak kropka nad „i” w słowie „pranie”.