27 Lutego 2021

Proszek czy płyn do prania – co i kiedy wybrać?

Proszek czy płyn do prania – który z tych środków jest skuteczniejszy? Chociaż mogłoby się wydawać, że wybór środka piorącego to żaden problem, okazuje się, że każdy z nich ma trochę inne właściwości. Jaką opcję wybrać najlepiej? Przeanalizowaliśmy to.

Proszek do prania – nie zawsze efektywnie

Proszek do prania jest najpowszechniejszym środkiem piorącym i też jednym z pierwszych, które wprowadzono do masowej produkcji. Płyny, żele czy kostki pojawiły się znacząco później.

Ale czy najpowszechniejszy znaczy najlepszy? Ogólnie proszki są skutecznymi środkami i co do tego nie ma wątpliwości. Niestety te niskiej jakości mogą się nie do końca rozpuszczać. Wtedy na ubraniach pozostają nieestetyczne zacieki, które można usunąć jedynie kolejnym praniem. To samo może się zdarzyć, gdy użyjemy zbyt dużo proszku w stosunku do poziomu wypełnienia pralki.

Niemniej, jeśli proszek jest dobry, ryzyko nierozpuszczenia się jest raczej niskiej. Ponadto, ze względu na swoją strukturę proszek sprawdza się bardzo dobrze do prań długich (cykl długi, czyli powyżej 30 minut). Wtedy powoli uwalnia swoje składniki i rozpuszcza się, kompleksowo piorąc ubrania.

Płyn do prania – na pewno bez osadu

Płyn do prania jest alternatywą dla proszku, która słynie przede wszystkim z tego, że nie wywołuje osadu. Płynne środki dobrze się rozpuszczają i łączą z wodą, więc rozwiązują główny problem proszków. Dodatkowo są to środki dość wydajne, chociaż te niskiej jakości mogą się zbyt szybko wypłukać (zwłaszcza podczas długiego cyklu), przez co trzeba używać ich więcej.

Niemniej, jeśli z ilością przesadzimy, to też niedobrze, bo ubrania nasiąkną środkiem i będą nieprzyjemne w dotyku, niedoprane. Warto też dodać, że jeśli ktoś często pierze ręcznie, płyn może być dla niego lepszym rozwiązaniem. Łatwiej go połączyć z wodą.

Co lepsze: proszek czy płyn do prania?

To zależy. Oba środki dobrze spełniają swoje zadanie, pod warunkiem, że są odpowiedniej jakości i wydajne. W związku z tym, na pytanie „Lepszy jest proszek czy płyn do prania?” nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Sugerujemy zatem wybór sprawdzonych środków do prania od dobrych, najlepiej polskich producentów takich jak General Fresh.

Co z żelami do prania?

Żel to rodzaj środka, który łączy proszek z płynem do prania. Ma gęstą, ale wciąż płynną formę. Dodatkowo często w środku żelu znajdują się różnego rodzaju drobinki. Środki te rozpuszczają się dobrze podobnie do płynu, ale niestety gorzej radzą sobie z dużymi zabrudzeniami. Sprawdzą się więc podczas rutynowego prania, lecz do „zadań specjalnych” już niekoniecznie. W takim przypadkach lepiej postawić na klasyczny proszek do prania.