Logo General Fresh
General Fresh 27 lutego 2021 3 min czytania
W pralni

Proszek czy płyn do prania – co i kiedy wybrać?

pranie kolorowe w pralce

Proszek czy płyn do prania – który z tych środków jest skuteczniejszy? Chociaż mogłoby się wydawać, że wybór środka piorącego to żaden problem, okazuje się, że każdy z nich ma trochę inne właściwości. Jaką opcję wybrać najlepiej? Przeanalizowaliśmy to.

Proszek do prania – nie zawsze efektywnie

Proszek do prania jest najpowszechniejszym środkiem piorącym i też jednym z pierwszych, które wprowadzono do masowej produkcji. Płyny, żele czy kostki pojawiły się znacząco później.

Ale czy najpowszechniejszy znaczy najlepszy? Ogólnie proszki są skutecznymi środkami i co do tego nie ma wątpliwości. Niestety te niskiej jakości mogą się nie do końca rozpuszczać. Wtedy na ubraniach pozostają nieestetyczne zacieki, które można usunąć jedynie kolejnym praniem. To samo może się zdarzyć, gdy użyjemy zbyt dużo proszku w stosunku do poziomu wypełnienia pralki.

Niemniej, jeśli proszek jest dobry, ryzyko nierozpuszczenia się jest raczej niskiej. Ponadto, ze względu na swoją strukturę proszek sprawdza się bardzo dobrze do prań długich (cykl długi, czyli powyżej 30 minut). Wtedy powoli uwalnia swoje składniki i rozpuszcza się, kompleksowo piorąc ubrania.

Płyn do prania – na pewno bez osadu

Płyn do prania jest alternatywą dla proszku, która słynie przede wszystkim z tego, że nie wywołuje osadu. Płynne środki dobrze się rozpuszczają i łączą z wodą, więc rozwiązują główny problem proszków. Dodatkowo są to środki dość wydajne, chociaż te niskiej jakości mogą się zbyt szybko wypłukać (zwłaszcza podczas długiego cyklu), przez co trzeba używać ich więcej.

Niemniej, jeśli z ilością przesadzimy, to też niedobrze, bo ubrania nasiąkną środkiem i będą nieprzyjemne w dotyku, niedoprane. Warto też dodać, że jeśli ktoś często pierze ręcznie, płyn może być dla niego lepszym rozwiązaniem. Łatwiej go połączyć z wodą.

Co lepsze: proszek czy płyn do prania?

To zależy. Oba środki dobrze spełniają swoje zadanie, pod warunkiem, że są odpowiedniej jakości i wydajne. W związku z tym, na pytanie „Lepszy jest proszek czy płyn do prania?” nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Sugerujemy zatem wybór sprawdzonych środków do prania od dobrych, najlepiej polskich producentów takich jak General Fresh.

Co z żelami do prania?

Żel to rodzaj środka, który łączy proszek z płynem do prania. Ma gęstą, ale wciąż płynną formę. Dodatkowo często w środku żelu znajdują się różnego rodzaju drobinki. Środki te rozpuszczają się dobrze podobnie do płynu, ale niestety gorzej radzą sobie z dużymi zabrudzeniami. Sprawdzą się więc podczas rutynowego prania, lecz do „zadań specjalnych” już niekoniecznie. W takim przypadkach lepiej postawić na klasyczny proszek do prania.

To może Cię zainteresować

pexels jaymantri 212269 1
W pralni
Krochmal to substancja na bazie skrobi, która od dawna jest używana w gospodarstwach domowych do...
Logo General Fresh
General Fresh
13 czerwca 2024 3 min czytania
pexels rdne 5591460 1
W pralni
Obrusy to nie tylko praktyczne dodatki do naszych stołów, ale także elementy dekoracyjne, które mogą...
Logo General Fresh
General Fresh
12 czerwca 2024 7 min czytania
czyszczenie pralki
W pralni
Pralka to bez wątpienia jedno z najczęściej eksploatowanych urządzeń elektrycznych w naszych domach....
Logo General Fresh
General Fresh
24 października 2023 6 min czytania
plyn do plukania
W pralni
Domowe sposoby na różnego typu środki czyszczące oraz detergenty to ostatnio trend, który...
Logo General Fresh
General Fresh
17 października 2023 4 min czytania