Logo General Fresh
General Fresh 29 sierpnia 2023 5 min czytania
Praktyczne rozwiązania

Przygotuj swój samochód na jesień

carautumn

Zmiana pór roku z letnich na zimowe wiąże się nie tylko ze zmianą krajobrazu za oknem, ale również ze znacznie niższymi temperaturami oraz zmiennymi warunkami atmosferycznymi. By móc zapewnić sobie oraz swoim bliskim bezpieczeństwo, należy odpowiednio przygotować swój samochód do nadchodzącej jesieni oraz zimy.

Dziś pokażemy Wam, jak przygotować swój samochód przed nadchodzącą astronomiczną jesienią. Zwrócimy uwagę zarówno na kwestie techniczne, dbałość o oświetlenie oraz widoczność na drodze, a także wyposażenie awaryjne. Poruszymy najważniejsze kwestie, na które należy zwrócić szczególną uwagę, byście byli gotowi na wyzwania, jakie mogą przytrafić się wam na drodze jesienią oraz zimą.

Nadchodzi astronomiczna jesień- przygotuj odpowiednio swój samochód

Warunki atmosferyczne w okresie jesienno zimowym nie są łatwe. Niskie temperatury, mgła, deszcz, niskie temperatury, czy śnieg to często wyzwanie dla wielu kierowców. Dodatkowo spadające liście i błoto nie wpływają korzystnie na nasz samochód oraz komfort jazdy. By móc jak najlepiej przygotować auto przed nadchodzącą zimą należy na koniec lata (a najpóźniej na początek jesieni) sprawdzić kilka kluczowych kwestii, dzięki którym zapewnimy sobie bezpieczeństwo i unikniemy poważniejszych awarii oraz kolizji. Dlatego właśnie jesienią należy zadbać o stan techniczny naszego pojazdu, który ułatwi nam życie przez nadchodzące miesiące.

Jesień to ciężki okres dla wszystkich kierowców, na który należy odpowiednio przygotować swój samochód. Gorące, upalne lato jest znacznie mniej wymagające dla naszych pojazdów, jednak późniejsze chłodne pory roku zobowiązują do właściwego przygotowania naszych samochodów na różne ewentualności. Najlepszy czas na takie działania to wrzesień, gdy jeszcze temperatura nie jest zbyt niska, a opady nie występują zbyt często. Późną jesienią, czyli w listopadzie przeprowadzenie takich działań mogłoby nie być już takie proste.

Zadbaj o wycieraczki oraz szyby

Wycieraczki w samochodzie to niezwykle istotny element wyposażenia, który służy do usuwania wody i zapewnia nam widoczność w ciężkich warunkach. Pozwalają one na szybkie i skuteczne przetarcie przedniej oraz tylnej szyby podczas deszczu, mgły, śnieżycy lub kiedy są one brudne. Jednak wycieraczki szybko się zużywają, a ich powierzchnia pęka i kruszy się, powodując rozmazywanie brudu oraz wody po powierzchni szyb, co znacznie utrudnia jazdę. W sytuacji gdy wycieraczki pozostawiają smugi najlepiej wymienić je na nowe przed sezonem, by mieć pewność, że nie zawiodą nas wtedy, kiedy będziemy ich potrzebować. Jeśli zaś wycieraczki były ostatnio wymieniane lub są w dobrym stanie, zaleca się je dokładnie wyczyścić i pozostawić do wyschnięcia.

Przednia oraz tylna szyba to nie wszystko, trzeba także zadbać o czystość szyb bocznych oraz lusterka. Dlatego polecamy porządnie umyć wszystkie szyby specjalnym płynem, który nie pozostawi smug, a nadmiar wody usunąć za pomocą ściągaczki.

Wymień opony z letnich na zimowe

Wymiana opon to zdecydowanie najważniejsza sprawa w przygotowaniu swojego auta na zimę. Dobry moment to przełom sierpnia i września, gdy możemy jeszcze uniknąć długich terminów oraz kolejek w wulkanizacji. Opony zimowe znacznie różnią się od swoich letnich odpowiedników, dzięki czemu zapewniają dobrą przyczepność do jezdni w niskich temperaturach. Dzieje się tak, ponieważ tworzywo, z których są wykonane, ma wysoką zawartość naturalnego kauczuku, co sprawia, że opony zimowe są bardziej elastyczne w mniejszych temperaturach. Co więcej, opony zimowe posiadają na swojej powierzchni znacznie więcej specjalnych rowków oraz głębszym bieżnikiem, które zapewniają odpowiednią przyczepność, dosłownie wgryzając się w śnieg, błoto oraz lód.

Sprawdź stan świateł oraz wymień żarówki

Sprawnie działające światła to podstawa w każdym samochodzie. W okresie jesienno zimowym, gdy dzień jest krótki i szybko robi się ciemno, koniecznością są sprawne światła zapewniające widoczność nie tylko kierowcy, ale również innym uczestnikom ruchu. Sprawdźcie, czy światła w waszym samochodzie działają bez zarzutu i jeżeli tak to i tak zabezpieczcie się w zapasowe żarówki, które w razie potrzeby będziecie mogli szybko wymienić.

Nie zapomnij o posprzątaniu we wnętrzu auta oraz umyciu karoserii

Koniec sezonu to dobry czas na dokładne wyczyszczenie samochodu. Co prawda latem samochód z reguły nie brudzi się tak jak zimą, ale i tak należy go odpowiednio wyczyścić i zakonserwować, zanim niskie temperatury dadzą się mu we znaki. Póki jest ciepło, warto dokładnie odkurzyć, wyprać tapicerkę, a także wyczyścić i zakonserwować kokpit przed nadchodzącą zimą. To samo tyczy się karoserii oraz zewnętrznych elementów samochodu, czyli spryskiwaczy, wycieraczek, świateł oraz kół i felg. Na koniec wszystkich zabiegów kosmetyczno-pielęgnacyjnych samochodu zadbaj także o odświeżenie wnętrza dzięki ulubionej zawieszce zapachowej, która dodatkowo podkreśli jego świeżość i pozwoli dłużej cieszyć się nieskazitelnie czystym autem.

To może Cię zainteresować

pexels rdne 5591460 1
W pralni
Obrusy to nie tylko praktyczne dodatki do naszych stołów, ale także elementy dekoracyjne, które mogą...
Logo General Fresh
General Fresh
12 czerwca 2024 5 min czytania
pexels cottonbro 4112723 1
Praktyczne rozwiązania
W naszych domach coraz częściej pojawiają się urządzenia, które oferują nie tylko nowoczesność, ale ...
Logo General Fresh
General Fresh
17 maja 2024 5 min czytania
pexels liliana drew 9462141 1
W domu
Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak wielką różnicę może zrobić właściwy wybór odkurzacza w Twoim domu?...
Logo General Fresh
General Fresh
8 maja 2024 8 min czytania
pexels cottonbro 4107249 1
W domu
Czy zdajesz sobie sprawę z tego, jak wiele korzyści niesie regularne odkurzanie Twojego domu? To nie...
Logo General Fresh
General Fresh
23 kwietnia 2024 9 min czytania