Logo General Fresh
General Fresh 19 sierpnia 2021 4 min czytania
Lifestyle

Różnice między chemią profesjonalną a gospodarczą

roznice20miedzy20chemia20profesjonalna20a20gospodarcza

Czyszczenie nie może odbyć się bez użycia odpowiednich preparatów. Obecnie na rynku znajduje się wiele środków, dzięki którym ta z pozoru żmudna praca staje się znacznie łatwiejsza. Chemiczny skład substancji pozwala na pozbycie się nawet wyjątkowo uporczywego brudu z różnego rodzaju powierzchni.

Środki czystości dzieli się na dwie grupy – chemia profesjonalna oraz chemia gospodarcza. Podział ten jest pomocny w dopasowaniu preparatu do rodzaju nieczystości, z którymi mamy do czynienia, a także w dostosowaniu go do materiału, z którego składa się zabrudzona powierzchnia.

Tak też w pewnych przypadkach polecana będzie chemia gospodarcza, a w innych profesjonalna. W tym artykule wyjaśnimy, czym różnią się te dwie grupy środków czyszczących, a także określimy ich zastosowanie.

Czym jest chemia profesjonalna?

Chemia profesjonalna dedykowana jest specjalnym działaniom, a także konkretnym odbiorcom. Ze względu na swój skład i bardziej zaawansowany sposób wytwarzania może być ona wyjątkowo silna, skuteczna oraz wydajna w walce z brudem.

Chemia profesjonalna używana jest przez firmy sprzątające, których zadaniem jest konserwacja hal produkcyjnych.

Warto także wiedzieć, że wyróżniamy chemię profesjonalną do gastronomii. Jak wiadomo, ta branża musi stale wykorzystywać preparaty czyszczące. Mało tego, muszą być one dostosowane do rodzaju brudu i powierzchni, na których on osiada.

Dlatego też wyróżniamy środki, które polecane są szczególnie do barów i restauracji. Przykładem jednego z nich jest płyn do zabrudzeń kuchennych – czysta kuchnia Splash. Dedykowany jest do usuwana brudu z okapów kuchennych, blatów, szafek, piekarników oraz płyt gazowych, elektrycznych i indukcyjnych.

Dużą część chemii profesjonalnej stanowi tzw. chemia samochodowa. Są to wszelkie preparaty przypisane branży auto detailingowej, czyli tej, która zajmuje się myciem i pielęgnacją auta.

Chemią profesjonalną nazywamy także środki wykorzystywane przez branżę budowlaną. Są to środki, które radzą sobie z myciem tworzyw ze stali nierdzewnej. Za ich pomocą z łatwością można wyszorować podesty, gzymsy oraz balustrady.

Do chemii specjalistycznej zaliczymy także środki do udrażniania rur w publicznych lub pracowniczych toaletach.

Czym jest chemia gospodarcza?

Samo określenie tej grupy środków czyszczących przywołuje nieco bardziej domowe skojarzenia. Jest ono jak najbardziej trafne. Preparaty chemii gospodarczej stosowane są nie tyle w poszczególnych miejscach pracy, ile przede wszystkim w domach. Są to bowiem produkty o bardziej uniwersalnym działaniu.

Chemia gospodarcza to środki, które używane są do mycia podłóg, mebli, wykładzin, okien lub luster. Do tej grupy zaliczamy także proszki do prania, płyny do płukania, płyny do naczyń, kostki i zawieszki WC.  Należą do niej takie artykuły toaletowe takie jak kostka do spłuczki oraz płyn do WC, ale także mydło w kostce lub mydło w płynie.

Chemia profesjonalna vs. chemia gospodarcza

Podsumowując powyższe zestawienie, nie da się wskazać, która grupa środków chemicznych jest lepsza. Po prostu będąc właścicielem restauracji, hali produkcyjnej lub jakiejkolwiek firmy powinno się stosować preparaty bardziej wydajne i skuteczniejsze, czyli produkty chemii profesjonalnej.

Ich używanie pozwoli myć i konserwować publiczne toalety, aneksy kuchenne lub inne urządzenia, z którymi styczność ma bardzo duża grupa osób złożona z pracowników lub klientów lub petentów.

Tymczasem chemia gospodarcza okaże się wystarczająca dla domowych potrzeb. Zużycie pojedynczego opakowania takiego preparatu jest mniejsze. Ponadto wśród środków czyszczących z grupy chemii gospodarczej znajduje się wiele preparatów dedykowanych codziennych porządkom.

To może Cię zainteresować

porzadkiwdomu
Lifestyle
W codziennej pielęgnacji domu często sięgamy po gotowe środki czyszczące, które mogą zawierać...
Logo General Fresh
General Fresh
5 czerwca 2023 4 min czytania
shutterstock 1821313732011
Lifestyle
Sprzątanie bywa uciążliwe dla alergików, szczególnie tych, którzy są uczuleni na...
Logo General Fresh
General Fresh
26 maja 2023 4 min czytania
shutterstock 1722168757201
Lifestyle
Dłuższe dni często skłaniają nas do wiosennych porządków. Nadchodząca wielkimi krokami nowa...
Logo General Fresh
General Fresh
21 marca 2023 5 min czytania
generalne porzadki w domu
Lifestyle
Dlaczego generalne porządki w domu tak często się nie udają? Ponieważ wiele osób nie ma...
Logo General Fresh
General Fresh
26 września 2022 5 min czytania