Logo General Fresh
General Fresh 21 marca 2023 5 min czytania
Lifestyle

Wiosenne porządki w domu krok po kroku

shutterstock 1722168757201

Dłuższe dni często skłaniają nas do wiosennych porządków. Nadchodząca wielkimi krokami nowa pora roku to doskonała okazja do tego, aby pozbyć się niepotrzebnych rzeczy oraz zabrać się za gruntowne sprzątanie. Od czego zacząć wiosenne porządki? Przede wszystkim, warto zrobić listę rzeczy do zrobienia. Określony harmonogram pomoże uporządkować zarówno mieszkanie, jak i myśli, kłębiące się w Twojej głowie. W poniższym artykule krok po korku przeprowadzimy Cię przez wiosenne porządki. Przy pomocy cennych wskazówek, sprzątanie już nigdy więcej nie będzie Twoją zmorą!

Jak zacząć porządki wiosenne?

W przypadku wiosennych porządków, kluczem do sukcesu jest odpowiednia organizacja posiadanego czasu. Chcąc zaplanować wiosenne porządki, możesz przygotować dokładną rozpiskę. Powinna ona zawierać informacje, dotyczące tego, co konkretnie chcesz uporządkować i w jakim przedziale czasowym zamierzasz to zrobić. Dobrze przemyślany plan bez wątpienia ułatwi Ci wiosenne sprzątanie domu!

Pozbycie się niepotrzebnych przedmiotów - pierwszy krok do czystego domu

Nowa pora roku to także czas na nowe życie! W związku z tym, warto pozbyć się niepotrzebnie zalegających, nieużywanych przez nas rzeczy. W ten sposób zyskamy sporo cennej przestrzeni, którą wykorzystać będziemy mogli w dowolny sposób.

Podczas generalnych porządków, przeglądu wymagać będą przede wszystkim nasze ubrania. Coraz silniejsze promienie słońca stopniowo wymuszą na nas wymianę garderoby. Przenosząc zimowe rzeczy w inne miejsce, zyskamy wolne miejsce w szafie. Przestrzeń tą wykorzystać możemy np. na wiosenne i letnie akcesoria. Zwalniając miejsce w szafie, koniecznie umyj półki. Aby pozbyć się kurzu, możesz przetrzeć je także suchą ściereczką. Kolejna taka okazja nadarzy się zapewne dopiero bliżej jesieni.

Mycie okien - co zrobić, aby szyby lśniły?

Wiosenne porządki w domu nie mogą obyć się bez mycia szyb! Jest to świetny sposób na to, aby nasz dom wyglądał na czysty i zadbany - zarówno w środku, jak i na zewnątrz. Jak sprawić, aby nasze okna lśniły czystością?

Wiosenne słońce sprawia, że widoczne stają się nawet najmniejsze smugi. Z tego powodu warto pomyśleć o odpowiednich narzędziach i środkach do mycia szyb. Doskonale sprawdzi się przede wszystkim ściereczka z mikrofibry. W tym przypadku wystarczy, że umyjemy okna ciepłą, czystą wodą.

Jeżeli szyby są mocno zabrudzone, umyj okna przy użyciu octu z dodatkiem płynu do mycia naczyń. W ten sposób uzyskasz lśniącą powierzchnię, wolną od plam i smug. Pomocne mogą być również specjalne środki czystości, dzięki którym umycie okien przebiegnie szybko i bezproblemowo.

Sprzątanie łazienki obowiązkową częścią wiosennych porządków

Wiosna to doskonały czas na różnego rodzaju porządki. Wiosenną atmosferę czystości warto wprowadzić w całym naszym domu - także w łazience. Plan sprzątania obejmować powinien zatem również to pomieszczenie. O czym należy pamiętać?

Jak wyczyścić elementy wyposażenia?

Po pierwsze, ważne jest dokładne wyczyszczenie kabiny prysznicowej lub wanny, umywalki oraz muszli klozetowej. W tym przypadku świetnie sprawdzą się zarówno środki czystości, jak i domowe sposoby. Do tych drugich należy m.in. mieszanka octu i sody oczyszczonej.

Czym umyć fugi i kafelki?

Podczas robienia porządków wiosennych, ważne jest również czyszczenie fug. Jak usunąć zabrudzenia, zalegające w wąskich i trudno dostępnych miejscach? Fugi wyczyścić możemy zarówno sodą oczyszczoną, jak i octem. W tym celu należy zmieszać substancje z odpowiednią ilością wody i nałożyć szmatką na wąskie spoiny. Możemy wykorzystać również białą pastę do zębów, która poradzi sobie z trudnymi plamami.

Sprzątając łazienkę, umyj kafelki. Możesz zrobić to ciepłą wodą, zmieszaną z octem. Aby ostry zapach octu nie rozniósł się po całym domu, dodaj do roztworu odrobinę płynu do mycia naczyń.

Nieprzyjemne zapachy - jak je zwalczyć?

Co więcej, warto zadbać o pozbycie się nieprzyjemnych zapachów, o które łatwo w łazience. W tej sytuacji niezwykle pomocny będzie dobry odświeżacz powietrza lub świeczki zapachowe. Ponadto, powinniśmy wyczyścić kratkę wentylacyjną. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że brzydki zapach nie pochodzi z wnętrza przewodów wentylacyjnych.

Higiena osobista to podstawa!

Następnie zabierz się za wyrzucenie śmieci oraz wymagających tego artykułów higieny osobistej. Koniecznie sprawdź, czy szczoteczki do zębów i gąbki do mycia nie wymagają wymiany. Pamiętaj o tym, że szczoteczki do zębów wymieniać należy przynajmniej raz na trzy miesiące.

Wiosenne porządki w kuchni

Plan działania wiosennych porządków obejmować powinien całe mieszkanie, a więc również sprzątanie kuchni. Porządkowanie warto zacząć szafek kuchennych. Po pierwsze, należy przejrzeć ich zawartość i wyrzucić lub schować w inne miejsce artykuły, których nie używamy. Jeżeli w szafkach trzymamy produkty spożywcze, dobrze będzie sprawdzić ich datę ważności. Często zdarza się bowiem tak, że szafki kuchenne wypełnione są starymi produktami spożywczymi. Taka sytuacja sprzyja nagromadzaniu się kurzu i namnażaniu się bakterii. Co więcej, szafki kuchenne należy dokładnie umyć. Do tego celu użyć możesz specjalnych środków czystości, które świetnie poradzą sobie z każdym rodzajem zabrudzeń.

To może Cię zainteresować

porzadkiwdomu
Lifestyle
W codziennej pielęgnacji domu często sięgamy po gotowe środki czyszczące, które mogą zawierać...
Logo General Fresh
General Fresh
5 czerwca 2023 5 min czytania
shutterstock 1821313732011
Lifestyle
Sprzątanie bywa uciążliwe dla alergików, szczególnie tych, którzy są uczuleni na...
Logo General Fresh
General Fresh
26 maja 2023 4 min czytania
generalne porzadki w domu
Lifestyle
Dlaczego generalne porządki w domu tak często się nie udają? Ponieważ wiele osób nie ma...
Logo General Fresh
General Fresh
26 września 2022 5 min czytania
Gdzie20jest20najwiecej20bakterii20i20jak20dlugo20zyja20na20przedmiotach
Lifestyle
Łazienka, która lśni na błysk, nie znaczy, że jest wolna od chorób. Sprawdź, gdzie jest...
Logo General Fresh
General Fresh
31 marca 2022 5 min czytania