Logo General Fresh
General Fresh 10 kwietnia 2018 4 min czytania
Lifestyle

Czego nie robić, żeby nie mieć bałaganu?

zrzut ekranu 2018 04 27 o 120246 6230

Masz wrażenie, że bałagan w Twoim mieszkaniu robi się sam? Dopiero co sprzątałeś, a już dookoła panuje nieład? Być może zastanawiasz się, jak to możliwe, że Ty ciągle walczysz o porządek, kiedy inni po prostu go mają. W takim razie musisz wiedzieć czego nie robić, żeby nie mieć bałaganu. Co to takiego? Już wyjaśniamy.

Nie sprzątaj „od święta”

Kluczem do sukcesu w utrzymaniu porządku jest regularność. Nie przystępuj do sprzątania dopiero wtedy, kiedy bałagan razi po oczach. To stanowczo za późno. Sprzątając na bieżąco wcale nie tracisz czasu – wręcz przeciwnie. Zamiast tracić siły i pół wolnego dnia w weekend, rozplanuj podstawowe obowiązki domowe na cały tydzień. Możesz do tego celu wykorzystać nasz grafik:
https://generalfresh.pl/harmonogram-sprzatania 
Kiedy sprzątasz jedynie „od święta”, to porządek masz tylko przez chwilę, a bałagan niemal zawsze. 

Nie „szalej” z dekoracjami

Bibeloty i pozornie przydatne dodatki do domu to słabość wielu. Postaw w tej kwestii na zdrowy rozsądek. Nie kupuj nowych gadżetów, tylko dlatego, że Ci się podobają. Zanim przyniesiesz do domu kolejną rzecz, pomyśl o tym, czy na pewno będzie Ci się chciało ją przestawiać celem odkurzania i czy będzie mieć praktyczne zastosowanie. Pamiętaj, że nadmiar dekoracji wpływa na złudzenie bałaganu, może wywołać efekt „zagracenia” wnętrza.

Nie odkładaj na „jutro”

Masz pełen kosz – wynieś śmieci od razu. Zauważyłeś, że ręcznik jest brudny? Zmień go teraz. Zjadłeś? Wstaw talerz i kubek do zlewu lub włóż je do zmywarki, zanim resztki jedzenia zaschną. Łatwiej jest od razu wytrzeć rozlany sok, niż kiedy zmieni się w zaschniętą plamę, a odkładanie rzeczy na swoje miejsce daje Ci gwarancję, że nie będziesz mieć problemów z ich znalezieniem za kilka dni. To zajmie Ci tylko pół minuty. Kumulując drobne czynności, opatrzone etykietką „później” tracisz pół godziny i cały porządek wokół.

Nie zostawiaj rzeczy na podłodze

Rzeczy ustawione na podłodze tworzą wizualny bałagan. Miejsce butów jest w szafce na buty, ubrań w szafie lub koszu na pranie, rachunków w organizerze lub segregatorze, a zabawek dzieci w  pokoju dziecięcym. Po powrocie z zakupów od razu przystąp do ich rozpakowania i rozmieszczenia w docelowych punktach. Kiedy na podłodze nie ma zbędnych rzeczy, zdecydowanie łatwiej zabrać się za jej odkurzanie. Wykonując tę czynność dwa razy w tygodniu sprawisz, że na Twojej podłodze naprawdę nie będzie leżeć nic zbędnego – łącznie z kurzem.

Nie mów „jak mi się nie chce”

Być może naprawdę nie lubisz sprzątać. Jednak przyznaj szczerze, czego nie lubisz bardziej: bałaganu, w którym nie sposób wygodnie funkcjonować czy tych kilku minut ze ściereczką lub odkurzaczem w ręku? Nic tak nie męczy podczas robienia porządków jak narzekanie. Spróbuj podejść do tego bez emocji – przyjmij to jako proste zadanie, które im szybciej zaczniesz, tym szybciej skończysz.

Szukasz więcej sposobów na zachowanie porządku w swoim domu lub mieszkaniu? Koniecznie przejrzyj nasze Aktualności z poprzednich miesięcy i polub nasz profil na Facebooku, gdzie znajdziesz mnóstwo sprytnych podpowiedzi i porcję motywacji. General Fresh – z miłości do świeżości, z miłości do czystości

 

To może Cię zainteresować

porzadkiwdomu
Lifestyle
W codziennej pielęgnacji domu często sięgamy po gotowe środki czyszczące, które mogą zawierać...
Logo General Fresh
General Fresh
5 czerwca 2023 4 min czytania
shutterstock 1821313732011
Lifestyle
Sprzątanie bywa uciążliwe dla alergików, szczególnie tych, którzy są uczuleni na...
Logo General Fresh
General Fresh
26 maja 2023 4 min czytania
shutterstock 1722168757201
Lifestyle
Dłuższe dni często skłaniają nas do wiosennych porządków. Nadchodząca wielkimi krokami nowa...
Logo General Fresh
General Fresh
21 marca 2023 5 min czytania
generalne porzadki w domu
Lifestyle
Dlaczego generalne porządki w domu tak często się nie udają? Ponieważ wiele osób nie ma...
Logo General Fresh
General Fresh
26 września 2022 5 min czytania